'Enayi' dövmeli O kişi konuştu

Genel 22 Haziran 2017 22:10
Videoyu Aç 'Enayi' dövmeli  O kişi  konuştu
A
a

Enayi Sokak gözlemcisiyim dedi...

Beyoğlu'nda sokakta baygın bulunan kıza uyuşturucu sattığı ileri sürülen "enayi" dövmeli adam konuştu. ..

Dün Beyoğlu Tarlabaşı'nda sokakta baygın halde yatan genç kıza, uyuşturucu verdiği iddia edilen "enayi" dövmeli Adem Akkoç konuştu.

Selçuk Üniversitesi Moda Tasarımı Öğretmenliği mezunu 30 yaşındaki Akkoç, kendisini 'Bukalemun Fikir Sanat Moda' akımının öncüsü olarak tanımlıyor.

"UYUŞTURUCU SATICISI DEĞİLİM"

Akkoç, "Kesinlikle uyuşturucu satıcısı değilim. Önce terziyim. Moda tasarım öğretmenliği mezunuyum ve tasarımcıyım. Kendi atölyem var. Sokağı yaşıyorum. Sokağı sokaktakilerle yaşıyorum. Bu benim için paha biçilmez birşey" diyerek kendisini tanıttıktan sonra dün yaşanan olayı ayrıntılarıyla anlattı. 

Baygın halde bulunan kadınla caddede 15 dakika önce tanıştığını uyuşturucu kullandığını öğrendiğini ifade eden Akkoç, "Onun bana söylediği kadarıyla ailesi çok varlıklı. "Neden böyle bir batağa düşüyorsun" dedim." diye konuştu.

"BU BENİM SOSYAL DENEYİM"

Üç yıldır sokakta yaşayanlarla empati kurmak adına onlar gibi yaşadığını söyleyen Akkoç, "Yanlış anlaşılmasın. Ben sokağa çıkın, alkol için, uyuşturucu kullanın, şöyle yapın, böyle yapın diye bir telkinde bulunmuyorum. Bu benim sosyal deneyim. Çok aksi bir durum olmadıkça müdahale etmiyorum. Çünkü o zaman iş doğallıktan çıkıyor, kurgu oluyor" dedi. 

"SOKAĞA ANLAMAYAN SANATÇI OLAMAZ"

"Sokağı anlamayan hiç kimse sanatçı olamaz" sözünü tekrarlayan Adem Akkoç, "İronik bir durum. Yaklaşık 3 yıldır sokağı, sokaktakiler gibi yaşıyorum. Bu sanatımın bir parçası. İnsanları anlamak ve empati kurabilmek.

Herkes diyor ki empati kurabiliyorum. Onlar gibi yaşamadığınız sürece onlar gibi sokakta yolunuza bakmadığınız sürece empati kuramazsın." diyor. 

DÖVMELERİNİN ANLAMLARI

Türkiye şartlarında yüzündeki kalıcı dövmelerin kabul görmediğini söyleyen Adem Akkoç, dünkü olayda, görgü şahitlerinin kendisini uyuşturucu satıcı olarak tarif etmesinin nedenini de dövmelerine bağladı.

"Ömrümün sonuna kadar gururla taşıyacağım dövmelerimi" diyen Akkoç anlındaki enayi yazısını, "Enayinin şöyle bir şeyi var; eğer hayatta iyi niyetliyseniz bir şekilde enayisiniz.

Kime karşı zaafın varsa, bu bir şekilde suistimal ediliyor" diye açıklarken gözyaşlarını da "Çıtanın gözyaşları onlar. Bizim gibi insanlar eğer çok yüksek hedefleriniz varsa, çok büyük hayalleriniz varsa, hep hızlı koşmak zorundasınız" diye açıkladı. 

SOSYOLOJİ İLE TASARIMI BİRLEŞTİRDİM

Sokaktaki çalışmasıyla Sosyoloji ile tasarımı birleştirdiğini söyleyen Adem Akkoç, "Giydiniz şey zaten sizin iç dünyanızı yansıtır. Siniz kişiliğinizi yansıtır. Her tasarımın bir hikayesi vardır" dedi.

Sokaktakileri daha samimi bulduğunu anlatan Akkoç, "Ben insanlardan, yaşanmışlıklardan besleniyorum. Ve bunları tasarıma döküyorum. Mesela yokoluş diye bir konsept hazırlayabilirim. Ben bu tasarımda insanların yok olan duygularını, yok olan umutlarını işleyebilirim" diye konuştu. 

YURTDIŞINDAN MÜŞTERİLERİ VAR

Üzerindeki ceketi tasarımlarına örnek gösteren Akkoç, "Bu ceket özgürlük. Yeşil tasarım, geri dönüşüm. Atık malzemelerden yapıyorum bu tasarımları" dedi.

Daha çok yurtdışından müşterileri olan Akkoç, uluslararası moda etkinliklerine de katılıyor. Üniversitelerde konferans veriyor. Son olarak Faruk Saraç Moda Akademide söyleşi verdi. 

"GÖZALTINA ALINMADIM"

Kendisini marjinal tasarımcı olarak tanımlayan Adem Akkoç polis tarafından gözaltına alınmadığını, ifade vermeye kendisinin gittiğini, bölgede çalışan tüm polislerin de kendisini tanıdığını anlattı.

Gerçekten uyuşturucu satıcısı olsa serbest bırakılmayacağını söyleyen Akkoç, kendisini marjinal tasarımcı olarak tanımlayarak, "Ben uyuşturucu satıcısı değilim, sanatçıyım" sözlerini tekrarladı. 

Kaynak : Haber10.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat