57. ALAY’A VEFA YÜRÜYÜŞÜ TEKBİR VE DUALARLA ANILDI

ÇORUM 25 Nisan 2017 20:51
Videoyu Aç 57. ALAY’A VEFA YÜRÜYÜŞÜ TEKBİR VE DUALARLA ANILDI
www.hitittv.com ÇORUM'DA MAHALLE İFTARLARI AK KENTLE BAŞLADI
A
a

Çorum’da “57. Alay Çanakkale Vefa Yürüyüşü” düzenlendi. Pir baba’dan başlayan yürüyüş Garnizon Şehitliğinde son buldu.Törene, Vali Necmeddin Kılıç, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, gaziler, daire müdürleri, askerler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.Törende konuşan Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, dünü olmayanın yarını olmayacağını belirterek, şehitliğin önemine vurgu yaptı.


Vali Necmeddin Kılıç da, Gazi Mustafa Kemal’in eğittiği 57. Alayın zorluk, imkansızlıklar içerinde neredeyse dünyanın tamamına karşı verdiği mücadeleye dikkat çekti. Konuşmaların ardından da Garnizon Şehitliği’ne kadar yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşten sonra Vali Necmeddin Kılıç, Belediyle Başkanı Muzaffer Külcü ve diğer katılımcılar, şehit mezarlarına çiçek bırakarak, okunan Kur’an­ı Kerim eşliğinde dua ettiler.

1
 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlen 57.Alay Vefa Yürüyüşü kapsamında Şehitlik Anıtı’nda düzenlenen programda konuşan Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, 100 yıl önce ecdadın verdiği mücadele ile 15 Temmuz’da torunlarının verdiği mücadele arasında hiçbir fark olmadığını belirterek; “100 yıl önce dedelerimizin verdiği mücadele ile 15 Temmuz’da torunlarının verdiği mücadele arasında hiçbir fark yok. Onlar ölüme nasıl yürümüşlerse 15 Temmuz gecesi de onların torunları ve evlatları tankların topların üstüne ölüme yürüdüler. 15 Temmuz gecesi aynı Çanakkale  gibi bir ruh hali yaşadık. Eğer o gün bu ülkede ihanet şebekeleri başarılı olsalardı Çanakkale’den sonra ne olacaksa 16 Temmuz sabahı da aynısı olacaktı. Bu toprakları işgal güçlerine bırakacaklardı.” dedi

‘Muasır medeniyetler seviyesine yükseleceksek mutlaka tarihimizi iyi bilmemiz lazım.’ diyen Başkan Külcü, şu ifadelere yer verdi; “Biz 50 yıl önce kurulmuş bir devlet ya da 100 yıl önce ortaya çıkmış bir topluluk değiliz. Binlerce yıllık tarihimiz var. Kurulmuş 17 devletimiz var. Binlerce yıllık tarihimizin her sayfası şanla, şerefle dolu. Esaretle yaşadığımız tek günümüz dahi olmadı. Tarihin hangi devrinde olursa olsun özgürlük dendiğinde, hürriyet dendiğinde, istiklal dendiğinde, bayrak dendiğinde, vatan dendiğinde kadını, erkeği, genci, yaşlısı arkamıza bakmadan ölüme yürüdük. Biz böyle bir milletin evladıyız. 57.Alay’ı bir günde topyekün şehadete götüren ruh tam da budur.”


105

103

100

112

114

115

120

www.hitittv.com ÇORUM'DA MAHALLE İFTARLARI AK KENTLE BAŞLADI
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat