ABD Büyükelçiliği,Darbeden 6 gün sonra Adil Öksüz'le görüştü

TÜRKİYE 29 Mart 2017 16:11
Videoyu Aç ABD Büyükelçiliği,Darbeden 6 gün sonra Adil Öksüz'le görüştü
A
a

ABD Büyükelçiliği Adil Öksüz'ün elçilik binasından aranmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

ABD Büyükelçiliği Adil Öksüz'ün aranmasıyla ilgili yaptığı açıklama yaptı.

Elçilik açıklamasında "Vizesini iptal ettik ve ABD yasaları gereğince Öksüz'ü arayarak kendisini bu iptal konusunda bilgilendirmeye çalıştık" denildi.

ABD Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Amerikan-Türk emniyet güçleri arasındaki yakın işbirliğinin doğrudan sonucu olarak, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'ndan Adil Öksüz adına kayılı bir numaraya 21 Temmuz 2016 tarihinde bir çağrı gerçekleştirilmiştir. O gün (21 Temmuz) Emniyet Genel Müdürlüğü, ABD'nin Türkiye Temsilciliği'ni arayarak, Adil Öksüz'ün Türkiye'den kaçmasını engelleme konusunda yardı talebinde bulunmuştur. Bunun arkasından Öksüz'ün vizesini iptal ettik ve ABD yasaları gereğince Öksüz'ü arayarak kendisini bu iptal konusunda bilgilendirmeye çalıştık. ABD Başkonsolosluğu'nun, şüphe uyandırmaktan çok uzak olan bu çağrısı, darbe girişiminin ardından ABD ve Türk emniyet güçlerinin yakın işbirliğini sergilemektedir."

FETÖ darbe girişimine yönelik Akıncı iddianamesinde kritik bir ayrıntıya dikkat çekildi. 

Örgütün havacılardan sorumlu firari sorumlusu Adil Öksüz'ün yakalanıp serbest bırakılmasından sonra telefon görüşmelerine devam ettiği belirlendi. Öksüz'ün darbe girişimden 6 gün sonra yani 21 Temmuz'da ABD Konsolosluğu adına kayıtlı telefondan arandığı da ortaya çıktı. 

ABD Büyükelçiliği'nden dün yapılan açıklamada ise Öksüz'ün arandığı kabul edilerek, "Vizesini iptal ettik, bilgi vermek için kendisini aradık" denildi. Çelişkili bilgiler veren ABD'li yetkililer, Daily Sabah'ın sorularını yanıtlamaktan kaçındı. 

İşte cevaplanmayı bekleyen sorular:

1- Adil Öksüz'ün vizesi niye iptal edildi?

2- FETÖ bağlantılı diğer şüphelilerin vizeleri de iptal edildi mi?

3- Kaç tane darbecinin vizesi iptal edildi?

4- ABD'de vizesi iptal olmuş FETÖ üyeleri var mı?

SİVİL AYAĞIN 1 NUMARASI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ cuntası tarafından karargah olarak kullanılan Akıncı Üssü'ne yönelik iddianamesini tamamladı. 581 şüphelisi bulunan iddianamenin askeri ayağın 1 numarası ise tutuklu cuntacı Akın Öztürk... Bugün mahkemeye gönderilmesi planlanan iddianamenin "sivil ayağındaki" 1 numaranın ise FETÖ'nün firari sorumlusu Adil Öksüz olduğu kaydedildi. 

İddianamede darbe girişiminin başarısız olmasının ardından 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü'nde yakalanıp Sincan Adliyesi'nde skandal biçimde serbest bırakılan Öksüz'ün cep telefonunun açık olmasına da dikkat çekildi. Öksüz'ün telefonunun 21 Temmuz günü ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na ait bir telefon numarasından saat 10.22'de arandığı bilgisi de iddianameye konuldu.

'İŞBİRLİĞİNİN KANITI'

ABD Büyükelçiliği ise yaptığı yazılı açıklama'da Öksüz'le telefon görüşmesi yapıldığını doğrulayarak, "Emniyet Genel Müdürlüğü, ABD'nin Türkiye Temsilciliği'ni arayarak, Adil Öksüz'ün Türkiye'den kaçmasını engelleme konusunda yardım talebinde bulunmuştur. Bunun arkasından Öksüz'ün vizesini iptal ettik ve ABD yasaları gereğince Öksüz'ü arayarak kendisini bu konuda bilgilendirmeye çalıştık." dedi.

Daily Sabah'a konuşan ABD yetkilileri ise haklarında tutuklama kararı olan diğer kaçak FETÖ üyelerinin vizelerinin iptal edilip edilmediği, kaç darbecinin vizesinin iptal edildiği, ABD'de vizesi iptal edilmiş FETÖ'cü olup olmadığı konusuna açıklık getirmedi.
 

Akıncı üssünden 15 Temmuz hain darbe kalkışmasını yöneten Fetullahçı terörist Adil Öksüz’ün ABD konsolosluğu tarafından arandığının ortaya çıkmasının ardından yeni bilgilere ulaşıldı. Buna göre her yerde aranan FETÖ kaçkını Öksüz’ün deşifre olmasaydı gideceği yer ve ülke belliydi.

ÖNCE SERBEST KALDI SONRA KAÇIŞ ROTASI HAZIRLANDI

ABD Konsolosluğunun kendisini araması kamuoyunda büyük yankı uyandırırken Sabah Özel İstihbarat ekibinin ulaştığı bilgi ve belgeler gündeme bomba gibi düşecek. Buna göre 15 Temmuz gecesinde gözaltına alınan Öksüz'ün sabah saatlerinde organize biçimde serbest kalması sağlandı.

ÜST DÜZEY EMNİYET MÜDÜRÜ GELDİ!

Birlikte gözaltında olduğu diğer şüpheliler Ankara Adliyesine gönderilirken bulundukları yere gelen bir üst düzey Emniyet Müdürü'nün müdahalesiyle başka bir karakola gönderildi. Sonrasında da serbest kaldı.

ROTA BELİRLENDİ BİLET ALINDI

Öksüz bu sürecin ardından eğer deşifre olmasaydı rotası, kaçacağı ülke ve saate kadar her şey organize edildi. Bileti hazır olan FETÖ teröristi tam kaçırılacaktı ki…

Latif Erdoğan'ın açıklamalarıyla Adil Öksüz'ün kim olduğunu deşifre oldu. Planları suya düşen Öksüz yurt içinde kaçmaya başladı.

DEŞİFRE OLMASAYDI AMERİKA'YA GİDECEKTİ!

Terörist Adil Öksüz eğer deşifre olmasaydı aldığı biletle Temmuz ayı sonunda Amerika'ya gidecekti.

Sabah Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek ve Özel İstihbarat şefi Nazif Karaman çarpıcı bilgileri A Haber ekranlarında paylaştı.

Kaynak : Haber10.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat