ABD,Türkiye'ye karşı vize yasağını esnetti

TÜRKİYE 6 Kasım 2017 21:50
Videoyu Aç ABD,Türkiye'ye karşı vize yasağını esnetti
A
a

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine yönelik, Türkiye'de iki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından ABD ilk adımı attı...


Türkiye'den ABD'ye yalanlama: Güvence vermedik​

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak ABD'ye herhangi bir güvence verilmediği kaydedildi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Türkiye'deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk hükümetinden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz" denilmişti.

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Türkiye bir hukuk devletidir ve yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak Hükümetimizin herhangi bir güvence vermesi sözkonusu değildir. Türkiye'de hiçbir temsilcilik görevlisi kendi resmi görevinin icrası sebebiyle adli soruşturmaya tabi tutulmamıştır. ABD tarafından istihdam edilen sözkonusu personel de keza resmi görevi çerçevesinde değil, hakkında çok ciddi suçlamalar olduğu için adli sürece tabi tutulmuştur. Bundan sonraki süreçte de Türkiye'de konsolosluk görevleri dışına çıkarak suç işleyen kişilerle ilgili yargı süreci başlatılması bağımsız yargının gereğidir."

"GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

"Öte yandan, 18 Ekim 2017 tarihinde Ankara'da Türk ve ABD yetkililerinin katıldığı toplantıda adli konularda ve konsolosluk işbirliğiyle ilgili olarak karşılıklı daha iyi bilgilendirme yapılması konusunda mutabık kalınmıştır. Türkiye'deki tüm diplomatik ve konsüler temsilcilikler için olduğu gibi ABD'nin temsilciliklerinin güvenliğiyle ilgili de gereken tüm tedbirler alınmışken ve bu hususta her vesileyle ABD tarafından ilave ihtiyaç olmadığı bildirilmişken, söz konusu açıklamada güvenlik durumuna atıfta bulunulması yadırganmıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır. ABD'de Türk vatandaşlarıyla ilgili süren davalara ilişkin de Türkiye'nin çok ciddi endişeleri bulunmaktadır. Türk yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Amerikalı muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir."

ABD temsilcilikleri Türkiye'de sınırlı vize hizmetine başladı.

Türkiye ile ABD arasında yaşanan vize krizine yönelik, Türkiye'de iki ülke heyetleri arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından ABD ilk adımı attı.

GÜNLÜK RANDEVU SAYISI KISITLI OLACAK

ABD'nin diplomatik misyonları Türkiye'de sınırlı vize hizmeti vermeye başladı. İlk etepta kabul edilen günlük randevu sayısı kısıtlı olacak.

DOLAR DÜŞÜŞE GEÇTİ

Sabah saatlerinde 3,89'u gören dolar vize hizmetinin sınırlı da olsa başlamasının ardından düşüşe geçti. Dolar 3,83'e kadar geriledi.

TÜRKİYE KARŞILIK VERECEK

Bu arada Dışişleri kaynakların, "Olumlu çabaların sonuç verdiğini görüyoruz. Konsolosluk dairemiz atılacak adımları değerlendiriyor, benzer bir adım atabiliriz." açıklamasıyla Türkiye'nin de ABD vatandaşlarına kısıtlı olarak vize vermeye başlayabileceğini duyurdu.

BAŞBAKAN'IN ZİYARETİYLE KRİZİN BİTMESİ BEKLENİYOR

Başbakan Binali Yıldırım, yarın ABD Başkan Yardımcısı Pence ile bir araya gelecek. Görüşmede yumuşama sürecine giren vize krizinin noktalanması bekleniyor.

Vize krizinde ilk adımı atan ABD: Hükümetten güvence aldık!

Türk vatandaşlarına vize yasağında sürpriz bir adım atan ABD'nin Ankara Büyükelçiliği konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada ABD konsolosluk görevlisinin tutuklanmasıyla başlayan krizinin nasıl aşıldığına ilişkin detaylara yer verildi. Açıklamada 'Türk hükümetinin tutuklama ve gözaltılardan önce bilgi vereceği' vurgulandı.

ABD Türk vatandaşlarına uyguladığı vize yasağında sürpriz adım attı. Başbakan Binali Yıldırım'ın 8 Kasım'da başlayacak ziyareti öncesi vize başvuruları kısıtlı olarak kabul edilmeye başlandı.

ABD Büyükelçiliği'nin Vize Bilgi Servisi'nin vize başvurusu yapan Türk vatandaşlarına mail olarak gğönderdiği mesajda şu bilgilere yer verildi:

"Sayın Başvuru Sahibi, Türkiye'deki ABD misyonu, sınırlı ölçüde vize başvurularını kabul etmeye başlamıştır. ABD'ye seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri artık yeniden randevu alabilirler. Ancak, sınırlı sayıda randevu verilebileceğinden normalden daha uzun bir bekleme süresi olabilir. Bazı durumlarda acil randevu alınabilir. Eğer acil bir seyahatiniz söz konusu ise ve istediğiniz tarihe randevu alamıyorsanız, lütfen boş olan en yakın tarihi seçiniz ve ardından acil başvuru için gereken adımları izleyiniz. Acil başvuru talebinde bulunurken lütfen seyahatinizin neden acil olduğunu açıklayınız ve önceki randevunuzun iptal edildiğini belirtiniz. Teşekkür ederiz! ABD Vize Bilgi Servisi"

Gündeme bomba gibi düşen bu son dakika haberinin ardından ABD Ankara Büyükelçiliği de yaptığı açıklamada vize krizinin nasıl aşıldığına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada ABD vatandaşlarına yönelik tutuklama ya da gözaltı işlemlerinden önce bilgi verilmesi konusunda Türk hükümetinden 'üst düzeyde' güvence alındığı belirtildi. Açıklamanın tam metni şöyle:

YILDIRIM'IN ZİYARETİNDEN ÖNCE SÜRPRİZ ADIM

ABD İstanbul Başkonsulosluğu'nda görevli Metin Topuz'un FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmasının ardından, Washington Türk vatandaşlarına yönelik vize ambargosu başlatmış, Ankara da aynı şekilde Amerikan vatandaşlarına sınırda vize uygulamasını süresiz askıya almıştı. Krizin çözümü için ABD'den bir heyet Türkiye'ye gelmişti. Metin Topuz'un serbest bırakılmasını ya da hakkındaki suçlamalarla ilgili kanıtların sunulmasını isteyen ABD heyeti ile Türk tarafından 'olumlu gelişmeler var' açıklaması yapılmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım'ın 8 Kasım'da başlayacak kritik ABD ziyareti öncesinde Washington yönetiminin vize krizinde yumuşama adımı atması jest olarak yorumlandı.

VİZE KRİZİ NASIL BAŞLADI?

FETÖ'nün 17/25 Aralık kumpasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un, haklarında dava açılan eski polis müdürleri ve firari eski savcı Zekeriya Öz ile irtibatı tespit edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca Topuz, ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''casusluk'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından tutuklanmıştı.

Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı konuya tepki göstermişti. Türk Dışışileri Bakanlığı da Topuz'la ilgili olarak "25 Eylül 2017 tarihinde terörle bağlantılı suçlardan gözaltına alınan ve bilahare tutuklanan söz konusu kişi ABD Konsolosluğu'nun resmi listesinde kayıtlı personeli olmadığı gibi, herhangi bir diplomatik veya konsüler bağışıklık sahibi de değildir" açıklamasını yapmıştı.

9 Ekim'de ABD'nin Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya aldığını açıkladı. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği de “ABD'deki tüm misyonlarımızdaki ABD vatandaşlarına yönelik vize işlemleri askıya alınmıştır” açıklaması yaptı.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat