AK PARTİ'DE 'DEĞİŞİM KAÇINILIZMAZ'

Siyaset 3 Temmuz 2017 00:30
Videoyu Aç AK PARTİ'DE 'DEĞİŞİM KAÇINILIZMAZ'
A
a

Bu süreç içerisinde bir değişim söz konusu olursa, bu konularda bizi anlayışla karşılamanızı istiyoruz.' dedik. Ülkemizin, partimizin geleceği için bu değişimleri yapmaya mecburuz. Arkadaşlarımıza, 'Bu partide tartışılmaz ve vazgeçilmez tek isim varsa o da Recep Tayyip Erdoğan'dır. Onun dışında hepimiz tartışılabiliriz, vazgeçilebiliriz...

AK Parti’de 4 Temmuz’da başlayacak kongre takvimi kapsamında öncelikle
köy ve mahallelerle beldelerde ilçe kongre delegeleri belirlenecek. 

AK Parti’de, Cumhurbaşkanı ve Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın “metal yorgunluğu” var dediği teşkilatlar sekiz aylık bir süreçte sil baştan yenilenecek. 

2019’daki Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri için AK Parti’de büyük değişim 4 Temmuz’da başlıyor. Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti Merkez Yönetim Kurulu, olağan kongre takvimini büyük ölçüde netleştirdi. 

MKYK’da alınan kararlar dün Erdoğan’ın genel başkanlığa dönmesinin ardından gerçekleştirdiği ilk genişletilmiş il başkanları toplantısında, parti teşkilat başkanlarına da iletildi. 

Milliyet’in parti kurmaylarından edindiği bilgiye göre, takvim doğrultusunda Erdoğan ve kurmaylarının ilçe delegelerini belirleyecek olması nedeniyle “büyük önem” verdiği ve köy ve mahalle delege seçimleri 4 Temmuz’dan itibaren başlayacak. 

Seçimlerinde “tanıdık, eş-dost-hısım-akraba kayırmacılığına” kesinlikle taviz verilmeyecek. 

Bu amaçla her köy ve mahalle delege seçimleri, belde ve ilçe kongreleri sürecinde il yönetimlerinin yanı sıra genel merkezce görevlendirilecek parti kurmayları istenen nitelikte delegelerin belirlenebilmesi için sahada olacak. 

Köy ve mahalle ve köyler ile nüfusu 5 binin altında olan beldelerde, ilçe kongrelerine katılacak 400 delegenin belirlenmesi için parti üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek seçimlerin ardından, nüfusu 5 binin üzerinde olan 41 beldede belde kongreleri yapılacak. 

İlk kademe delegelerinin belirlenmesinin ardından da önce küçüklerden başlamak üzere ilçe kongreleri sürecine geçilecek. İlçe kongreleri 19 Ağustos-12 Kasım arasında tamamlanmış olacak. İl kongreleri de 2018 Şubat sonuna kadar tamamlanacak.

BÜYÜK KONGRE 

Kongre takvimini il kongreleri aşamasına kadar netleştiren MKYK, 6. Olağan Büyük Kongre tarihini ise karara bağlamadı. AK Parti son olağan kongresini 12 Eylül 2015’te yaptı. 

Mevzuat uyarınca partilerin en az iki, en çok de üç yıl arayla olağan kongrelerini yapması gerekiyor. Buna göre AK Parti’nin 6. Olağan Büyük Kongresi için son tarih 12 Eylül 2018. Ancak kulislerde, Erdoğan’ın 2019 çalışmalarına yenilenmiş bir parti yönetimi ve kabine ile süratle başlama arzusu nedeniyle büyük kongre tarihinin öne çekilebileceği de konuşuluyor. 

Erdoğan’ın yenilenmenin yol açacağı olası küskünlük ve kırgınlıkların 2019 çalışmalarına yönelik olumsuz etkisini minimuma indirmek amacıyla büyük kongre tarihini erkene alabileceği belirtiliyor. Bu çerçevede olağan büyük kongre tarihin 2018 bahar aylarına çekilebileceği ifade ediliyor. 

REVİZYON BEKLENTİSİ 

Kongre takviminin başlamasının ardından Erdoğan’ın 180 günlük yol haritasını açıklamasından hemen önce ya da sonrasında kabinede 4-5 isimlik bir revizyona gidilebileceği öne sürülüyor. TBMM’ye sunulan ancak hala görüşülmeyen 19 OHAL KHK’sının bir bölümü ile OHAL’in süre uzatımına ilişkin başkanlık tezkeresi de öncelikle ele alınacak. 

KONGRE REHBERİ HAZIRLANDI

Delege seçimlerinin 4 Temmuz-19 Ağustos tarihleri arasında  gerçekleşeceğini bildiren Ataş, partililere, belirlenen kriterler çerçevesinde  objektif bir seçim olması tavsiyesinde bulunduklarını aktardı. Toplantıda, kongre sürecinin resmi takviminin konuşulduğunu belirten  Ataş, "İllerde, delege seçimlerinin objektif ve sağlıklı yapılması için gözlemci  olarak komisyonlar kurulmasını istedik." diye konuştu.  Kongre süreciyle ilgili kafalara takılan bütün hususları anlatan bir  "Kongre Rehberi" hazırladıklarını bildiren Ataş, "Bu, Teşkilat Başkanlığımızın  hazırlayıp teşkilatlara verdiği bir rehberdir yani yol haritasıdır.?" ifadelerini  kullandı.

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ataş, toplantıda, 15 Temmuz anma  programına ilişkin il başkanlarından gelen soruları cevaplandırdıklarını  anlatarak, o gece bir yıl önce nasıl bir ruh haliyle yaşandıysa, yine aynı  şekilde meydanlara inerek demokrasi nöbetleri tutulması ve gelecek nesillere  taşınması anlamında il başkanlarına talimat verildiğini kaydetti.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat