Almanya Türkiye'ye silah sevkiyatını durdurdu

Dünya 13 Eylül 2017 09:24
Videoyu Aç Almanya Türkiye'ye silah sevkiyatını durdurdu
A
a

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'in Türkiye'ye silah satışıyla ilgili açıklamasına dair, 'Bu tür yaklaşımlar, milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor. Türkiye hiç bir zaman çaresiz değildir.' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gazetecilere yaptığı açıklamalarda Almanya'nın Türkiye'ye yönelik açıklamalarını değerlendirdi. Çavuşoğlu 'Almanya'nın bu yaklaşımını gerçekten anlamakta zorlanıyoruz. İçinde bulunduğu şartları anlıyoruz ama Türkyie'ye saldırarak bunlardan kurtulması mümkün değil' ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ÇARESİZ DEĞİLDİR 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "(Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'in Türkiye'ye silah satışıyla ilgili sözleri) Bu tür yaklaşımlar esasen bizim kendi milli savunma sanayimizin güçlenmesine vesile oluyor. Bu anlamda yerli ve milli üretimi artırıyoruz her alanda. Kendi savaş uçağımızı helikopterimizi üretiyoruz. Türkiye hiç bir zaman çaresiz değildir." 
 

ALMAN DIŞİŞLERİ BAKANI NE DEMİŞTİ? 

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel dün yaptığı açıklamada Türkiye'nin silah ihracatı taleplerinin askıya alındığını açıklamıştı. Gabriel'in açıklamalarına Merkel de tepki göstererek " Tamamen askıya alınmamalı" ifadelerini kullanmıştı.
 

Handelsblatt gazetesinin organize ettiği bir forumda konuşan Gabriel, "Aslında NATO müttefikimize silah sevk etme yükümlülüğümüz bulunuyor. Ancak Türkiye'ye silah sevkiyatını neredeyse tamamen durdurduk." dedi.

"ANLAŞMADA SİLAH DEĞİL YÜK ARAÇLARI VAR"

Bu alandaki işbirliğinin sadece Almanya'nın uluslararası anlaşmalara dahil olduğu alanlarda devam ettiğini kaydeden Gabriel, bu anlaşmalarda silahın değil, yük araçlarının söz konusu olduğunu belirtti.

YILIN İLK 4 AYINDA YAPILAN SİLAH SATIŞI

Almanya Ekonomi Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, ülke bu yılın ilk dört ayında Türkiye'ye 5 milyon 600 bin euro tutarında silah ve mühimmat sattı.

Üstelik Almanya 2010-2016 yılları arasında kimi savunma malzemelerinin Türkiye'ye ihracatını ‘söz konusu silahların halka karşı kullanılabileceği endişesiyle' engellediğini açıklamıştı.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat