Araç sahipleri bu habere dikkat; plaka uyarısı!

ÇORUM 28 Haziran 2017 20:07
Videoyu Aç Araç sahipleri bu habere dikkat; plaka uyarısı!
A
a

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü 3 Temmuz itibarıyla geçerli olacak kusur tablosu yeniden düzenlendi.

HGS geçişlerinde yanlış ceza yazılmasına neden olan standart dışı plakalar 3 Temmuz'dan itibaren ağır kusur kapsamına alınıyor. 

Yeni düzenlemeyle HGS'de yanlış ceza yazılmasına neden olan rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik olması, yazı şeklinin bold veya italik olması ve kapatma şeklinde olması ağır kusur kapsamına alındı.

Yeni düzenlemeyle plakalardaki yazı ve rakamların Karayolu Trafik Kanunu’nun tescil plakaları bölümünde belirtilen 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmayan plakaların bulunduğu araçlar muayeneden geçemeyecek.

"BİRİNCİ DERECEDE AĞIR KUSURLU SAYILACAK"

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın şu açıklamalarda bulundu:

"Yeni uygulama 3 Temmuz’dan itibaren başlayacak. Tüm araç sahiplerini uyarıyoruz. Plakaların basım ve dağıtımı TŞOF ve federasyona bağlı odalara verildi. 

Sahte plakalar terör olayları, gasp, soygun gibi kötü işlerde kullanılıyor. Sahte plaka basan, dağıtan ve aracına takanlara para cezası uygulanacak.

TÜVTÜRK fenni muayene istasyonlarında temmuz ayı itibarıyla 'sahte' olarak nitelendirilen, standardın dışında basılan plakalar birinci derecede ağır kusurlu sayılacak.

Silik, italik veya bold olarak yazılan, rakam ve harflerin arasında vida olan, ortasındaki boşluğun köşeli şeklinde olması gibi standarda uygun olmayan şekilde plaka takılı araçlar, muayeneden geçemeyecek. Bir defaya mahsus ceza kesilmeyerek araç sahiplerinden plakaların standartlara uygun olarak değiştirmeleri istenecek."

PLAKA ÜCRETLERİ 31 LİRA

Aracın kimliği niteliğindeki plakaların, standartların dışında olması halinde otoyol ve köprülerde görüntüleme cihazları tarafından okunamıyor.

Yeni uygulamanın amacı; hızlı geçişlerde okunan plakaların cihazlarca doğru şekilde tespit edilmesini sağlamak. Böylece hatalı kesilen cezalar tarihe karışacak.

Araç sahiplerinin öncelikle Trafik Şube Müdürlükleri'ne başvurarak buradan temin edecekleri formları doldurmaları gerekecek.

Bu belgeyle il ve ilçelerde TŞOF ile Kayıt Tescil Büroları'nda 31 lira karşılığında eski plakalar değiştirilebilecek.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat