Avrupa Terör Örgütleri ile birlikte hayır birliği kurdu

Dünya 5 Mart 2017 09:11
Videoyu Aç Avrupa Terör Örgütleri ile birlikte hayır birliği kurdu
A
a

Avrupa, referandum yaklaştıkça Türkiye karşıtlığını iyice ele aldı. Almanya’dan sonra Hollanda’dan da evet mitinglerine yasak geldi.

Avrupa hayır birliği

Avrupa, referandum yaklaştıkça Türkiye karşıtlığını iyice ele aldı. Almanya’dan sonra Hollanda’dan da evet mitinglerine yasak geldi. 

Almanya’nın ardından FETÖ’cülere oturma izni verip, PKK/PYD’ye ofis açan Hollanda da “Hayır” kampanyasına katıldı. Hollanda hükümeti, Türk yetkililerin Rotterdam’da düzenlemeyi planladıkları referandum etkinliğine izin vermeyeceklerini açıkladı. 

Reuters’a konuşan Hollanda hükümetinden bir yetkili, kararın Ankara’ya en kısa sürede iletileceğini söyledi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte de Facebook hesabından açıklama yaparak, Türkiyeli yetkililerden referandum etkinliği için resmi talep geldiğini ancak iş birliği yapmayı düşünmediklerini belirtti. 

Rutte’nin mesajında, “Bunu kabul edilemez buluyoruz. Hollanda’nın kamusal alanları, başka ülkelerin siyasi kampanya alanı değil” ifadesini kullandığı bildirildi.

ENGELLEYEMEZSİNİZ…

Rotterdam’da 11 Mart’ta yapılması planlanan etkinliğe Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılması bekleniyordu. 

Çavuşoğlu, Hollanda’da referandum etkinliğine izin verilmemesine ilişkin, “İşte Hollanda, o da demiş ‘Bizim kamu alanımızda siz kampanya yapamazsınız’ ne demek yapamazsınız? Hani demokrasi, hani özgürlükler, hani ifade özgürlüğü, bize ders veriyorsunuz ya... Hani toplanma özgürlüğü. Bu mu sizin demokrasi anlayışınız? Hiç kusura bakmayın, hiçbiriniz bizi engelleyemezsiniz. İstediğimiz yere de gideriz, vatandaşlarımızla da buluşuruz, toplantımızı yaparız” dedi.

BİZDEN KORKMAYIN    

Katıldıkları etkinliklerde uyum mesajı verdiklerine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Bizden korkmayın. PKK’lılara izin veriyorsunuz, telefonla bağlanıyor, Cumhurbaşkanına izin vermiyorsunuz. Şimdi de hepsi toplanmış ‘Hayır’ kampanyası için çalışıyorlar. ‘Hayır’ için gelenlere izin vereceğiz, ‘Evet’ için gelenlere izin vermeyeceğiz. İşte bu bile neden ‘Evet dememiz gerektiğini bir göstergesidir.” dedi.

DERTLERİ BAŞKA…    

Hollanda’da Hakimler Savcılar Kurulunun tüm üyelerini Adalet Bakanının önerdiğine işaret eden Çavuşoğlu, “Kral tarafından atanır. Daha önce de kraliçe vardı, Kraliçe tarafından atanıyordu. Şimdi bir bir Adalet Bakanı hepsini öneriyor, iyi oluyor. Türkiye’de dört tanesi öneriliyor, bu da problem oluyor. Dert başka.” diye konuştu. 

Öte yandan Çavuşoğlu’nun 8 Mart’ta Almanya’da mevkidaşıyla bir araya geleceği açıklandı.

TERÖRE SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK

Uluslararası hukuku hiçe sayarak terör örgütlerine hamilik yapan AB ülkeleri, yıllarıdır aranan teröristleri iade etmiyor. Türkiyeli bakanların programına izin vermeyen Almanya ve Hollanda’da onlarca PKK/PYD, FETÖ ve DHKP-C üyesi yaşamını sürdürüyor.  

Bu ülkelerde terör örgütü yandaşları istedikleri zaman toplantı ve yürüyüş de düzenleyebiliyor. Hollanda son olarak PYD’nin temsilcilik açmasına müsaade etmişti. 

Almanya’daki faşizm siyaseti boğar

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Avrupa ve Almanya’da artan Türkiye ve Erdoğan karşıtlığı sonucu skandal kararların alındığını belirterek, Alman siyasilere çağrıda bulundu: Bu doğru bir yol değil, mahcup olursunuz.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat  Zeybekci’nin Almanya’daki programlarına ilişkin izin iptallerini de değerlendirdi. Almanların çok büyük bir çelişki içerisinde olduğunu belirten Kurtulmuş, “Hem Almanya’da Türk vatandaşlarının oy vermesi için izin vereceksin, hem de demokratik yarışın önünü kapatacaksınız. Bu olağanüstü yüksek bir çelişki” dedi. 

MAHCUP OLURSUNUZ…

Almanya’da “Evet” diyenlerin kampanya yapamadığını ama “Hayır” diyenlerin faaliyette bulunabildiğine dikkati çeken Kurtulmuş, şöyle konuştu: 

“FETÖ’den PKK’ya kadar herkes istediği yerde, istediği şekilde faaliyette bulunacak, bu da bir çifte standart. Bu çok açıkça Almanya’nın ‘Hayır’a oynadığını gösteriyor. Alman siyasetçileri uyarıyorum, bu doğru bir yol değil, sonunda mahcup olurlar.”

Avrupa siyasetinde, yükselen Türkiye ve Erdoğan karşıtlığının sonucu bu kararların alındığını belirten Kurtulmuş, Almanya’daki faşizmin arttığını, bunun bir süre sonra Alman siyasetini boğacağını söyledi. 

IRKÇI ZİHNİYET

Avrupa’da yeniden eski alışkanlıklarını hortladığını belirten Kurtulmuş, “Şimdi bize izin verilmiyor. Orada ‘Evet’ dememize izin verilmiyor. İşte orada göçmene tekme atan gazeteciyi düşünün. Yaşlı göçmenlere biber gazı sıkan polisi düşünün. Avrupa’da bir zihniyet hortluyor. Yabancıyı istemiyor. Ötekileştirmeye alışan bir Avrupa kendi içinde de kavgaları körüklemiş olacak. AB kendi geleceği, barışı için dikkatli olmalı.Kararlar dorudan doğruya yabancı düşmanlığının, Türkiye düşmanlığının yansımasıdır. Bunlarla Evet’ kampanyasının önünü kesebileceklerini düşünüyorlarsa hata ediyorlar, yanılıyorlar.” dedi. 

Kurtulmuş, 2014’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa’nın birçok kentinde mitingler düzenlediğini, hiçbirinde de ülkelerin içişlerine müdahele ya da yasadışı bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. 

IRKÇILIK AVRUPA’YI BİTİRİR

AB Bakanı Ömer Çelik, İzmir’deki “Genç Kürsü” programında Almanya’nın toplantı hakkını engelleyen bir takım kararlar alındığına dikkati çekti. 

Muhalefete izin verildiğini ancak kendilerine müsaade edilmediğini vurgulayan Çelik, Avrupa’nın siyasi bir matruşka oluşturduğunu, en üste “Erdoğanfobya” yani “Erdoğan korkusu”nun yerleştirildiğini dile getirerek, “Onu kaldırdığınız zaman bir Türkiyefobya var. Onu kaldırdığınız zaman da İslamafobik yaklaşım var. Onu kaldırdığınız zaman geçmişte Avrupa’ya çok büyük bedeller ödetmiş  antisemitik yaklaşımlar. Onu kaldırdığınız zaman Avrupa değerlerine düşmanlık var. Aşırı sağcıların, ırkçıların yaptığı Erdoğan ve Türkiye karşıtlığına prim vererek aslında Avrupa değerlerini, geleceğini tehlikeye atıyorlar” diye konuştu.    

BAYKAL PROGRAMINI İPTAL ETTİ

Eski CHP Lideri Deniz Baykal, Almanya’nın Filderstadt kentinde bugün yapacağı “referandumda hayır” konulu toplantıya katılmaktan vazgeçti. 

CHP Almanya Medya Sorumlusu Dr. Hayri Çiçekdağı, Baykal’ın iptal kararını doğruladı. Çiçekdağı,  Almanya’nın  bakanlara izin vermemesine karşın kendisine müsaade edilmesinin iç siyasete alet edileceği düşüncesiyle Baykal’ın programını iptal ettiğini söyledi. 

CHP olarak AK Parti’lilerin de görüşlerini açıklayabilmelerinden yana olduklarını kaydeden Çiçekdağı, “Biz Türkiye’de bize yapılan engellemelerin burada AK Parti’lilere yapılmasını doğru bulmuyoruz” diye konuştu. 


Kaynak: Star
Kaynak : Haber10.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat