BAKAN AĞBAL ŞEKER ÇALIŞANLARI KORUNACAK

ÇORUM 24 Şubat 2018 13:03
Videoyu Aç BAKAN AĞBAL ŞEKER ÇALIŞANLARI KORUNACAK
A
a

Türkiye'de aralarında Çorum'un da yer aldığı 14 şeker fabrikasının özelleştirmesi tartışmasına Bakan Ağbal açıklık getirildi...Şeker fabrikalarının özelleştirmesi tartışmasına birinci ağızdan açıklık getirildi. Fabrikaların rant kapısına dönüşmeyeceğini vurgulayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu kuruluşlardaki memur ve işçilerin hakkını korumak için özel hükümler getirdiklerini anlattı. Bakan Ağbal, üretimi düşen fabrikanın Türk Şeker’e geçeceğini belirterek, "Dileyenler diğer kamu kurumlarında 12 ay boyunca çalışabilecek" dedi.

ÇALIŞANLAR KORUNACAK

Çalışanların haklarını korumak için özel hükümler getirdiklerini aktaran Ağbal, “O fabrikalarda çalışan memurlar var. Bu kişilerin diledikleri takdirde Türk Şeker’e ait diğer fabrikalarda çalışma imkanları olacak. İsterlerse, tüm özlük haklarını da ödeyerek diğer kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam hakkı getirdik" ifadelerini kullandı. Ayrıca isterlerse yeni yatırımcı ile çalışma hakları olacağını kaydeden Ağbal, şunları söyledi: "Daimi ve geçici işçiler için de koruyucu hükümler getirdik. Emeklilik hakkını elde etmemişse, Türk Şeker’de çalışabilecekler. Dileyenler diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 12 ay boyunca çalışabilecekler. Şu anda şeker fabrikalarında 6 ay çalışabilirken, bu fabrikalardaki işçiler diğer kurum ve kuruluşlara geçmek isterlerse, 12 ay çalışabilecekler. 3 yıl sonra kamuya gelmek istiyorum derse gelebilecek.”

KOTA ANLAŞMASI GEÇERLİ

Ağbal, üreticilerle ilgili de fabrika özelleştikten sonra 5 yıl boyunca Türk Şekerin yaptığı mevcut kota anlaşmalarının da geçerli olacağını belirtti.

  • Piyasa payı %20 olacak
  • Bakan Ağbal, yeni yatırımcının fabrikanın şeker üretim kotasının altında daha az üretim yapması halinde kullanmadığı kota hakkı hiçbir işleme gerek olmaksızın doğrudan Türk Şekere geçeceğini söyledi. Ağbal, Türk Şekerin kotası aynı seviyede özel sektör eliyle sürdürmeye devam edeceğini bildirdi. Yeni yatırımcının aldığı fabrikanın kota imkanını Türk Şekere bırakmak istemeyeceğini anlatan Ağbal, “Ayrıca, Türk Şeker’e ait fabrikaların her halükarda piyasada yüzde 20 oranında pazar payının kalması önemliydi, bunu da sağladık” dedi.

Özelleştirme çözüm değil

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay; 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Şeker sanayisinin ülke ekonomisine, tarımsal üretime, istihdama ve sosyal hayata katkısı dikkate alınarak Türkşeker fabrikaları özelleştirme kapsamından çıkarılmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

Şeker sanayisinin, tarladan şeker üretimine kadar uzanan entegre yapısıyla ülke ekonomisine önemli katkı sağladığına dikkati çeken Atalay, Türkşeker kapsamındaki 14 fabrikanın özelleştirilmesi için ihale sürecinin başlatılmasının, geçmiş özelleştirme uygulamalarının sonuçları da dikkate alındığında doğru bir çözüm olmayacağını belirtti.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat