Başbakanın Enflasyon yorumu

Ekonomi 3 Kasım 2017 22:09
Videoyu Aç Başbakanın  Enflasyon yorumu
A
a

Başbakan Yıldırım, memleketi Erzincan'da, Cuma namazı çıkışında enflasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu...


 

Tüketici fiyatları enflasyonu (TÜFE) Ekim'de tüm harcama grupları genelinde gözlenen artışla yıllık bazda Ekim 2008'den beri en yüksek olan 11.90 seviyesine gelirken, çekirdek enflasyon da yüzde 11.82 ile Ocak 2004'ten beri en yüksek seviyeye ulaştı.

HEDEF TEK HANELİ RAKAMLAR

Başbakan Yıldırım memleketi Erzincan'da, Cuma namazı çıkışı bir gazetecinin konuyla ilgili sorusu üzerine, "Enflasyon bir sonuç. Bugün açıklanan enflasyon oranı yüzde 11.9. Bu bizim beklediğimizin üzerinde bir sonuç. Hedefimiz OVP'de de belirttiğimiz gibi önümüzdeki yıldan itibaren bunu tek haneli orana düşürmek. Bu konuda yaptığımız çalışmalar, aldığımız önlemler var" dedi ve şöyle devam etti:

"ENFLASYONUN YÜKSEK OLMASININ SEBEPLERİNİ BİLİYORUZ"

"(Enflasyonun beklediğimizden yüksek olmasının) sebeplerini biliyoruz. Bundan sonra amacımız enflasyonu daha aşağı çekmek. Bunun için daha fazla üreteceğiz, üretim maliyetlerini azaltacağız. İstikrar ve güveni sürdürülebilir hale getireceğiz. Böylece enflasyon da kendi doğal şartları içinde düşmüş olacak."

"KALICI BİR DURUM DEĞİL"

Yıldırım, "Zaman zaman kurdaki oynaklıklar, bölgesel şartlardan kaynaklı böyle dalgalanmalar oluyor. Ama bunların kalıcı bir durum olmadığını, mutlaka orta ve uzun vadede daha istikrarlı ekonomik süreci yaşayacağımızı vatandaşlarımıza ifade etmek isterim" diye konuştu.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat