Başkan Külcü'den Çorum'a Konservatuar Müjdesi

ÇORUM 12 Ekim 2017 09:13
Videoyu Aç Başkan Külcü'den Çorum'a Konservatuar Müjdesi
A
a

Başkan Külcü, Çorum Belediyesi olarak önümüzdeki 5 yılda yapmayı düşündükleri projeler arasında içerisinde Konservatuvarların olduğu, en az 2 tane büyük salonların bulunduğu kapsamlı büyük bir kültür merkezi inşasının da bulunduğunu açıkladı...

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Çorum Belediyesi Tesisler Müdürlüğü’ne ait Kadın Kültür ve Sanat Merkezlerinden 48 bin kişi, Gençlik Merkezlerinden 39 bin kişi, Aile Eğitim Merkezlerinden 35 bin kişi, Engelli Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden ise 630 kişi yararlandığını söyledi.

Külcü, eğitimle, kültürle, sanatla güçlü bir şehir amaçladıklarını belirterek, geldikleri noktanın duracakları nokta olmadığını söyledi. Başkan Külcü, Buhara Kültür Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenleyerek Tesisler Müdürlüğü’nün faaliyetlerini anlattı. Başkan Yardımcısı Zeki Gül, Başkan Külcü’nün eşi Hatice Külcü, Belediye Meclis üyesi Seyhan Gülhan, bazı kurum müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Külcü, Tesisler Müdürlüğü’nün 2015 yılında kurulan yeni müdürlüklerden biri olduğunu hatırlattı.

Şehre yük olan değil, yükünü alan, millete yük olan değil, milletin yükünü alan bir belediye anlayışı ile hareket edip hizmet etmenin gayreti içerisinde olduğunu belirten Başkan Külcü, bu anlayışla hareket ettiklerinde yapılan işlerin ne kadar doğru olduğunu gördüklerini dile getirdi.

Dünyanın ve Türkiye’nin sürekli değiştiğini, buna paralel olarak Çorum’un da bu değişime ayak uydurması gerektiğini ifade eden Külcü, Yeni Türkiye vizyonunu Çorum’a yansıtmaya özen gösterdiklerini anlatırken, insanı herşeyin başı olarak gördüklerini ve gönüller yapmaya talip olduklarını kaydetti.

Tesisler Müdürlüğü’nün misyonundan da bahseden Başkan Külcü, 4 ana maddede belirledikleri misyonlarının çocukları ve gençleri geleceğe hazırlamak, kadınları sosyal ve ekonomi hayatın içinde etkin kılmak, ailelere destek olarak varlığını ve gücünü muhafaza etmeye katkı sağlamak, engellilere yol arkadaşlığı yapmak olduğunu açıkladı.

HERKESE UZATACAK BİR ELİMİZ VAR

Herkese söyleyecek bir sözleri, uzatacak elleri olduğunu ve verilecek hizmetleri olduğunu dile getiren Başkan Külcü, kendilerinden önce gençlere, ailelere, engellilere verilen bir hizmetin olmadığını, ilk defa kendileri döneminde yapıldığını hatırlattı.

Külcü, Tesisler Müdürlüğü’nün kadın kültür merkezleri, gençlik merkezleri, aile eğitim merkezleri ile engelli eğitim ve rehabilitasyon merkezi olmak üzere 4 unsur üzerinde faaliyet gösterdiğini anlattı. Kadın Kültür Sanat Merkezi’nin müdürlük içinde çok özel bir yere sahip olduğunu anlatan Külcü, Kadın Kültür Merkezlerinin Çorumlu kadınların kendilerini daha özgürce ifade edebildikleri ve adeta ikinci adresi haline geldiğini kaydetti.

Şu anda 6 noktada faaliyetlerin sürdüğünü belirten Başkan Külcü, kadın kültür merkezlerinden 100’e yakın kursun açıldığını ve çok geniş yelpazede 2 bin 177 kurs programı başlatıldığını ve 47 bin 703 kişinin kurs programlarından faydalandığını açıkladı.

BELEDİYE GEÇMİŞLE MUKAYESE EDİLEMEYECEK NOKTADA

Bu şehirde yaşayan 260 bin kişiye doğrudan ulaşmayı amaçladıklarını dile getiren Külcü, bunu başardıklarında önlerinde hiç kimsenin duramayacağını, şu anda yapılan hizmetlerin de geçmişle mukayese edilemeyecek seviyede olduğunu belirtti.

Sanatsal faaliyetlerden de bahseden Külcü, 8 bin kadının sinema ve tiyatroya götürüldüğünü, il içi ve dışı geziler düzenlendiğini, 38 farklı salon programı yapıldığını ve 14 bin kişinin katıldığını söyledi. Külcü, Çorum’da Kadın Kültür Merkezleri ile 75 bin kadına ulaşıldığını vurguladı. Müdürlüğün bir diğer çalışma alanı olan Gençlik Merkezleri faaliyetlerini anlatan Külcü, 6 noktada gençlik merkezi hizmetlerinin yürütüldüğünü ifade etti.

Gençlik Merkezlerinde eğitime destek kursları, yetenek geliştirme kursları, değerler eğitimi, spor kursları, ulusal ve yerel yarışmalar, akıl oyunları, geziler gibi faaliyetlerin yapıldığını açıklayan Başkan Külcü, kurslara katılan sürekli öğrenci sayısının 38 bin 800 olduğunu dile getirdi.

Yetenek geliştirme kurslara gelen gençlerin sayısının 6 bin 800 olduğunu bildiren Külcü, değerler eğitiminin önemine de dikkat çekerek, bu doğrultuda yarışmalar düzenlediklerini ve bu yarışmalarla kurslara da 10 bin 63 gencin katıldığını vurguladı. Külcü, kurslara katılan toplam sayısın 58 bin 900’e ulaştığını dile getirdi.

AİLE EĞİTİM MERKEZİ’NE BİNA SÖZÜ

Velipaşa Konağı yanında bulunan tarihi konağı restorasyonu bittiğinde Aile Eğitim Merkezi haline getireceklerini açıklayan Külcü, ailenin güçlendirilmesi ve korunması gerektiğine dikkat çekerek, ailenin toplumdaki önemine vurgu yaptı. Külcü, aile eğitim merkezi hizmetlerinden de 35 bin kişinin istifade ettiğini kaydetti.

Engelli eğitim ve rehabilitasyon merkezi faaliyetlerinden de bahseden Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, engelli çocukların yaşam sevincine ortak olduklarını belirterek, bu merkeze gelenlerin sayısı ne kadar azalırsa, o kadar mutlu olacaklarını dile getirirken, şu ana kadar 400 kişinin bu merkezden istifade ettiğini, şu anda da 196 kişinin eğitimlerine devam ettiğini vurguladı.

BUHARA KÜLTÜR MERKEZİ PRESTİJLİ BİR PROJE OLDU

Çorum ölçeğindeki başka hiçbir belediyede olmayan Buhara Kültür Merkezi’nin kendileri için prestij ve yüz akı bir proje olduğunu söyleyen Külcü, muhteşem eserin Çorumluların da hakkını vererek faydalandığını kaydetti.

Tesisler Müdürlüğü’nün 66 milyon TL yatırım ve hizmetleri için para kullanıldığını, 220 öğretmen ve öğretici, 102 teknik personel ve yardımcı hizmetler olmak üzere 322 kişinin müdürlük bünyesinde istihdam edildiğini bildirdi.

Gülabibey Mahallesi’nde Kültür Merkezi inşaatına da yılın başında başlanacağını açıklayan Külcü, belediye olarak aldıkları iki ödülü hatırlattı. Yaptıkları işlerin ne olduğunun farkında olmaları gerektiğine işaret eden Külcü, “Geldiğimiz nokta duracağımız nokta değildir. Daha gidecek çok yolumuz, yapacağımız çok işimiz var. Sürekli kendimizi yenilemeye, tazelemeliyiz. Eğitimle, kültürlü, sanatla, güçlü bir şehir inşa etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

KÜLTÜR MERKEZİ YENİ DÖNEMDE

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Belediye olarak kapsamlı büyük bir Kültür Merkezi projesini önümüzdeki dönemde yapmayı planladıklarını açıkladı. Buhara Kültür Merkezi’nde Tesisler Müdürlüğü faaliyetlerini anlattığı basın toplantısında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Külcü, Çorum’un önemli eksiklerinden biri olan kapsamlı kültür merkezi konusunda bir çalışmalarının olduğunu bildirdi.

Külcü, Çorum Belediyesi olarak önümüzdeki 5 yılda yapmayı düşündükleri projeler arasında içerisinde Konservatuvarların olduğu, en az 2 tane büyük salonların bulunduğu kapsamlı büyük bir kültür merkezi inşasının da bulunduğunu açıkladı. Bu tür projelerinin merkezi hükümet tarafından yapılmasını arzu ettiklerini, ancak belediye olarak “şunları yaparım, şunlara karışmam” deme gibi lükslerinin olmadığını ifade eden Başkan Külcü, “Belediye kaynakları da, Ankara’dan gelende bu milletin paralarıdır. Aynı Gençlik ve Sor Bakanlığına yaptığımız eserler gibi, Diyanet Teşkilatına yaptığımız eserler gibi bu konuda da üzerimize düşeni yaparız” ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat