BEŞ Gün kala son anketin sonuçları

Genel 5 Ağustos 2014 19:52
Videoyu Aç BEŞ  Gün kala son anketin sonuçları
A
a

ANAR tarafından 23-27 Temmuz tarihleri arasında yapılan anket, 2 Ağustos Cumartesi günü Maltepe mitingi öncesinde Başbakan Erdoğan'a sunuldu.

ANAR tarafından 23-27 Temmuz tarihleri arasında yapılan anket, 2 Ağustos Cumartesi günü Maltepe mitingi öncesinde Başbakan Erdoğan'a sunuldu.

26 ilde 5 bin 265 denek üzerinde gerçekleştirilen ankete göre:

Recep Tayyip Erdoğan 55.7

Ekmeleddin İhsanoğlu 36.4

Selahattin Demirtaş 7.9

Erdoğan ilk turda cumhurbaşkanı

Tüm sonuçlar Başbakan Erdoğan'ın, ilk turda Cumhurbaşkanı seçileceğini gösteriyor. Başbakan Erdoğan'ın oy oranından çok İhsanoğlu'nun CHP ve MHP'nin toplam oy oranın 5 puan altında kalması çatı adayın başarısızlığını da göstermiş oldu.

Anketler ayrıca bir başka noktayı daha işaret ediyor. Yaz sıcağına ve tatile rağmen seçimlere katılım oranı yüksek olacak.

Anketin diğer bir ilginç noktası ise Ekmeleddin İhsanoğlu'nun bir ara yüzde 38'e ulaşan oy oranı, son hafta yüzde 36'ya gerilemesi.

Selahattin Demirtaş'ın oy oranı ise 7.3'ten 7.9'a kadar çıktı. . Ancak oy oranının artmasına rağmen oyların sayısında artış olmayacağı görülüyor. Selahattin Demirtaş'a, CHP'den beklendiği oranda bir oy gelmiyor ama ulusalcılığı ile bilinen Ege ve Marmara'dan bir miktar oy alıyor.

Erdoğan bütün partilerden oy alan tek aday

CHP ve BDP seçmeninin yüzde 4'ü bu seçimde Erdoğan'a oy vereceğini söylüyor. MHP'de ise bu oran daha yüksek. Yüzde 17. Kendisini Atatürkçü ve laik olarak tanımlayanların yüzde 18'i, sosyal demokrat olarak tanımlayanların ise yüzde 22'si Erdoğan'a oy vereceğini söylüyor. Bu oran kendisini milliyetçi olarak tanımlayanlarda yüzde 41'e çıkıyor. Muhafazakar kesimde Erdoğan'a oy vereceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 80'in üzerine çıkıyor. AK Parti seçmeninde en ufak bir fire yok.

İhsanoğlu'u CHP ve MHP'nin toplam oy oranın 5 puan altında

CHP ve MHP'nin oylarının üzerine yeni oylar alamayan İhsanoğlu iki partinin toplam oyunun 5 puan altında. Ayrıca kendisini İslamcı olarak tanımlayanların ancak yüzde 5'i, muhafazakarların ise yüzde 8'i oy vereceğini söylüyor.

Erdoğan'ın başarısı, İhsanoğlu'nun başarısızlığı

Erdoğan sosyal demokratların yüzde 22'sinden Ekmeleddin Bey ise muhafazakarların ancak yüzde 8'inden oy alabiliyor.

Çatı partilerinin Marmara Bölgesi'ndeki toplam oyu yüzde 42. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun oy oranı ise yüzde 37.5.

Ekmeleddin İhsanoğlu 14 partinin ortak adayı olarak iki partinin toplam oyunu dahi alamıyor.
Kaynak Yenisafak.com.tr

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat