CB: Erdoğan BM’nin reforme edilmesi şart

Dünya 18 Eylül 2017 23:13
Videoyu Aç CB: Erdoğan  BM’nin reforme edilmesi şart
A
a

New York'ta yeni Türkevi binasının temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "BM’nin reforme edilmesi şart" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları;

Eski Türkevi binası az önce de söylendiği gibi yeri isabetli olmakla birlikte artık ihtiyacımızı karşılayamaz hale gelmişti. 

Bu vesile ile özellikle eski Türkevi binası malum IBM'den satın alınmış ve o dönem Dışişleri Bakanı döneminde yıllar yılı ülkemizin dış politikasına adeta merkezlik edilmişti.

Buraya ülkemize yakışır bir bina yapma kararını bugün fiilen hayata geçiriyoruz.

SIKINTIYA DÜŞEN İÇİN GÜVENLİ LİMAN OLACAKTIR

Burada şu anda üzerinde bulunduğumuz kısım arkadaki duvara kadar olan bölümü böylece eski Türkevi binasına katmış olduk. Bunun bize artı olarak kazandırdığı farklı bazı imkanlar avantajlar da var. 

Tüm aşamaları ile yakından ilgilendiğim bu projenin bir an önce tamamlanarak hizmete gireceğine inanıyorum. Bunun için de Türkevi dost ve kardeş gördüğümüz tüm herkese hizmet edecektir. Sıkıntıya düşen herkes için güvenli bir liman ferahlatıcı bir vaha haline gelecektir.

Bölgesel düzeyde üstlendiğimiz etkin roller sayesinde milyonlarca insanın hayatına olumlu yönde katkıda bulunduğumuza inanıyorum. Uluslararası platformda bu çabamızı genişletmeye çalışıyoruz. 

İnsanlığa küresel ölçekte katkı sağlamanın gayreti içerisindeyiz. Küresel sorunların ancak küresel işbirliği sayesindeki görüşümüzü her fırsatta ifade ediyoruz.

DÜNYA ARTIK BM'NİN KURULDUĞU DÖNEMDEKİ DÜNYA DEĞİL

Dünya artık BM'nin kurulduğu dönemdeki dünya değildir. O dönemdeki 5 ülkenin daimi üyeliği ile geleceğe yürümek bu adaletle bağdaşır bir durum değildir. Ülke sayısı misli ile artarken tehditler de biçim ve ölçekte değişmiştir. 

Bu tehditler için yeni yöntemlere ihtiyaç vardır. BM'nin değişen şartlara ayak uydurması için reforme edilmesi şarttır.

Türkiye kurucu üyesi olduğu BM'nin ihtilafların önlenmesi ve çözümü, insani yardım gibi çalışmalarına önemli katkıda bulunuyor. 

Bölgesel merkez olma yolunda hızla ilerleyen İstanbul'un BM merkezi olmasını teklif ettik teklif ediyoruz.

Kaynak : Haber10.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat