ÇORUM BÜYÜK ŞEHİR OLUYOR

ÇORUM 24 Ekim 2017 23:42
Videoyu Aç ÇORUM BÜYÜK ŞEHİR OLUYOR
A
a

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, önümüzdeki 2-3 aylık sürede Büyükşehir Yasası’nın çıkabileceğini açıkladı. Anayasa’ya göre, seçim yasalarında yapılan değişikliklerin son bir yıl içerisinde yapılması halinde o seçimde uygulanmadığını açıklayan Başkan Külcü, 2019 yılında yapılacak seçimlerden.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, önümüzdeki 2-3 aylık sürede Büyükşehir Yasası’nın çıkabileceğini açıkladı.

Anayasa’ya göre, seçim yasalarında yapılan değişikliklerin son bir yıl içerisinde yapılması halinde o seçimde uygulanmadığını açıklayan Başkan Külcü, 2019 yılında yapılacak seçimlerden en az bir yıl önce değişikliğin yapılması gerektiğine dikkat çekti. Ankara’da yaptığı görüşmelerde edindiği itibanın birkaç ay içinde Büyükşehir Yasası ile ilgili düzenlemelerin yapılacağı yönünde olduğunu bildiren Külcü, 500 bin mi, 300 bin mi olacağının birkaç ay içinde açıklanabileceğini söyledi. Başkan Külcü, Büyükşehir Yasası ile ilgili Çorum’un en şanslı illerden biri olduğunu söyledi.

 

NÜFUS 700 BİNE DÜŞTÜ, 13 İL BÜYÜKŞEHİR OLDU

Daha önce yapılan düzenlemeyle, büyükşehir olmak için gerekli nüfus 700 bine düşürülmüş Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van gibi 13 şehir büyükşehir olmuştu.

TÜRKİYE’DE 58  BÜYÜKŞEHİR OLACAK

Şimdi ise büyükşehir olmak için gerekli nüfus kriteri 300 bine düşürülüyor. Uygulamanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 28 il daha büyükşehir olacak ve Türkiye’nin büyükşehirlerinin toplamı 58’i bulacak.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat