ÇORUM'DA ‘LAÇİN’DE FIRSAT VAR’ PROJESİ

ÇORUM 23 Ekim 2017 10:21
Videoyu Aç ÇORUM'DA ‘LAÇİN’DE FIRSAT VAR’ PROJESİ
A
a

Çorum’un Laçin İlçesi’nde çok programlı Anadolu Lisesince yürütülen Lakem projesinin kapanışı yapıldı. Etkinliğe katılan Ak Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, kadın elinin değdiği her şeyin daha da güzel olduğunun altını çizdi.Laçin’de Fırsat Var projesinin koordinatörü Bekir Özdemir, açılış konuşması yaptı. Lakem Proje yetkilisi Muzaffer Çelik de, proje kapsamında yaklaşık 40 ev hanımına kurslar açarak meslek edindirmeyi amaçladıklarını ifade etti. Laçin’de Kültürel Esinti Projesi Yetkilisi Mehmet Bayrak, emeği geçenlere teşekkür etti. Kaymakam Tayfun Deli, gerçekleştirilen projeler ile ilgili mutluluğunu dile getirdi. Ak Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ise, kadın elinin değdiği her şeyin daha da güzel olduğunun altını çizdi.
 

VEKİLDEN KADINLARA BÜYÜK DESTEK

Sergi açılışında konuşan AK Parti Çorum Milletvekili Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, kadının elinin değdiği her şeyin daha da güzel olduğunu belirterek, “Kadın yürüdüğü her yolda anlamlı izler bırakıyor. O yüzden bu projelerin oluşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sizler daha iyisine layıksınız, bizlerin görevi de her zaman sizlerin yanında olmak” dedi.

PROJE KAPSAMINDA NELER YAPILDI

Laçin Halk Eğitim Merkezi Müdürü Bekir Özdemir ise, bir yıl boyunca süren projenin 189 bin 884 avroya mal olduğunu belirterek, “Proje kapsamında hediyelik mum üretim kursu açtık. Özel bakım merkezinde 10 engelliye eğitim verilmektedir. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi’mizde açtığımız örtü altı sebze yetiştiriciliği kursuyla 20 ihtiyaç sahibine kurs veriyoruz. İlçeye salma (doğal) tavuk yetiştiriciliği eğitim merkezi kuruldu. 15 kursiyere eğitim veriliyor. Her biri 50 adet tavuk kapasiteli 10 metrekarelik 5 adet kümes yapılması için çalışmalar başladı. Proje kapsamında 2017 KOSGEB desteklerinden yararlanılarak kendi işlerini kurabilmeleri için 60 kursiyere yönelik 32 saatlik girişimcilik kursu açılacaktır” şeklinde konuştu.

ÇORUM’UN LAÇİN İLÇESİNDE DEZAVANTAJLI KİŞİLERİN SOSYAL ENTEGRASYONU VE İSTİHDAM EDİLEBİLİRLİKLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ AMACIYLA HAZIRLANAN “LAÇİN’DE FIRSAT VAR” ADLI PROJESİ TAMAMLANDI. (MUHAMMED MUTTALİP YALÇIN/ÇORUM-İHA)

KURSİYERLER FUARLARA GİDECEK

Hedeflerinin ilçede çanta imalatı, hediyelik mum üretimi, seracılık ve doğal tavuk yetiştiriciliği konusunda mesleki eğitim yoluyla 60 dezavantajlı durumdaki kişinin iş gücü piyasasına erişimlerini sağlayarak, en az yüzde 15’inin istihdamlarını gerçekleştirmek olduğunu belirten HEM Müdürü Özdemir, ayrıca kursiyerlerin önümüzdeki günlerde çeşitli fuarlara götürüleceğini ifade etti. Özdemir, engellilikle ilgili ayrımcılıkların mücadele ve ön yargıların kaldırılması için, engellilerle birlikte farklı sektörlerde faaliyet gösteren 5 ayrı işletmeye bir ve iki hafta süreli çalışma ziyaretleri düzenleyecekleri, proje hazırlığı ve uygulama sürecinde yaşanan gelişmeleri raporlayan bir sonuç kitapçığı hazırlanacağını sözlerine ekledi. Konuşmaların ardından milletvekili Kurt, girişimci kadınların hazırladığı hediyelik eşya ürünleri sergisinin açılış kurdelesini kesti. Kadın girişimcilerle sohbet eden Kurt, önce sergilenen ürünleri inceleyip bilgi aldı, ardından alışveriş yaptı.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat