Çorum'da Göbek Bağı Boynuna Dolanmış Donmak Üzereyken Bulundu

ÇORUM 24 Mart 2017 21:15
Videoyu Aç Çorum'da Göbek Bağı Boynuna Dolanmış Donmak Üzereyken Bulundu
A
a

Çorum'da vatandaşlar tarafından bir türbe yakınında pardösüye sarılı bulunan yeni doğmuş bebek, hastanede tedavi altına alındıGöbek bağı boynuna dolanmış donmak üzereyken bulunan bebeğin, hayati tehlikesinin sürdüğü bildirildi Yenidoğan yoğun bakımındaki hemşireler tarafından bebeğe "Kader" adı verildi


Çorum'da vatandaşlar tarafından bir türbe yakınında pardösüye sarılı yeni doğmuş bebek bulundu. Tedavi altına alınan bebeğin hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi.

Kunduzhan Mahallesi'ndeki Armutçu Dede Türbesi yanında bayan pardösüsüne sarılı bir bebek bulan vatandaşlar, durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen ambulansla Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürülen bebek, yenidoğan yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı.

Göbek bağı boynuna dolanmış ve donmak üzere bulunan bebek, ilk müdahalesinin ardından kuvöze konuldu. Yaklaşık 3 kilogram ağırlında, 50 santimetre boyundaki kız bebeğin, hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Ömer Sobacı, hastanenin başhekim yardımcısı Selim Arslan ile bebeği ziyaret ederek sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

- "Yaşaması için elimizden geleni yapacağız"

Yenidoğan uzmanı Selim Sancak, gazetecilere yaptığı açıklamada, bebeğin hayati tehlikesinin bulunduğunu söyledi.

Bebeği teslim aldıklarında göbek bağının boynuna dolanmış halde olduğunu belirten Sancak, "Teslim aldığımızda çok üşümüş, donma belirtileri gösteriyordu. Kalp atımı alınamayacak kadar düşüktü. Hastayı direkt entübe ederek solunum cihazına bağladık. Isınmasını sağladık, antibiyotik tedavilerine başladık. Yaptığımız çalışmaların ardından yaklaşık 3 saat sonra bebeğin ateşini ölçebilecek duruma ancak gelebildik." dedi.

Bebeğin kuvözde tedavisinin sürdüğünü ifade eden Sancak, "Öğleden sonra ancak solunum cihazından ayırabildik. Şu anda da kuvöz içerisinde serum tedaviyle izlemekteyiz. Beynin oksijensiz kalması nedeniyle beyin fonksiyonlarının bozulmamasını temenni ediyoruz. Tedavilerine devam etmekteyiz." diye konuştu.

- Hemşireler "Kader" ismini koydu

Sobacı da bebeğin hastaneye ulaşmasından itibaren gerekli tedavinin uygulandığını vurgulayarak, "Yaşaması için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

Yenidoğan yoğun bakımındaki hemşireler de bebeğe "Kader" ismini verdiklerini söyledi. Bebeğin yaklaşık bir ay sürecek tedavisinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne teslim edileceği öğrenildi.

Bu arada İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince bebeği sokağa bırakan kişi ya da kişilerin bulunması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat