Çorum’da sayıları 150’yi bulan amatör telsizciler,afetlerin görünmez kahramanları oluyor

ÇORUM 23 Nisan 2017 00:06
Videoyu Aç Çorum’da sayıları 150’yi bulan amatör telsizciler,afetlerin görünmez kahramanları oluyor
A
a

Amatör telsizciler, afet ve acil durumlarında yaşamsal önem taşıyan haberleşmeyi sağlayan ve tamamen gönüllü olarak çalışıyor. Resmiyette amatör olsalar da afet durumlarında tam bir profesyonel gibi davranıp yaşam kurtaran amatör telsizciler, kimi zaman bir depremin duyurulup acil yardım gitmesini sağlıyor, kimi zaman denizde batmak üzere bir balıkçı teknesinin “imdat” çığlığını yetkililere duyuruyor.


Çorum’da sayıları 150’yi bulan amatör telsizciler, hobi olarak yaptıkları haberleşme isiyle afetlerin görünmez kahramanları oluyor. Amatör telsizcilerin günlük yaşamda ve normal zamanda sadece haberleşme amacıyla kullandığı telsizler, olağanüstü durumlarda en güvenilir ve sürdürülebilir bir iletişim aracı olarak büyük önem taşıyor.

Amatör telsizciler sadece haberleşme yapmakla kalmayıp aynı zamanda elektronik ve haberleşme tekniği konularında çalışma ve araştırmalar da yapıyor. Haberleşmede büyük bir çığır açan tek yan band (SSB- Single Side Band) tekniği amatör telsizcilerce bulundu. Amatör telsizcilik, gittikçe daha çok ilgi duyulan ve yayılan bir hobi olarak dikkat çekiyor.


Günümüzde Dünya üzerinde 1.5 milyona yakın radyo amatörü bulunuyor. Türkiye’de amatör telsizciliğe gönül veren 4 bin, Çorum’da ise 150 kişi var. Her yıl 18 Nisan Dünya Radyo Amatörleri günü olarak kutlanıyor. Amatör telsizci olmak isteyen kişiler için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yılda iki kez sınav gerçekleştiriliyor. Bu seneki Amatör Telsiz Sınavı son başvurusu 27 Nisan 2017 mesai bitimine kadar Sınav ise 14 Mayıs 2017 Pazar günü saat 14.00 da yapılacak.


 

ÇORUM TELSİZ VE RADYO AMATÖRLERİ DERNEĞİ

( ÇORAD )

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat