ÇORUM'LU DAĞCI ZİRVEYE TIRMANIŞ YAPACAK

ÇORUM 5 Eylül 2017 19:58
Videoyu Aç ÇORUM'LU DAĞCI ZİRVEYE TIRMANIŞ YAPACAK
A
a

Türkiye de bulunan tırmanış ve yürüyüş rotalarını neredeyse tamamını yürüyen Çorumlu Mehmet Badi Nepal’deki Island Peak (6189m) dağının zirvesine tırmanış yapacak.

Çorumlu hemşehrimiz Mehmet Badi Nepal’deki Island Peak (6189m) dağının zirvesine tırmanış yapacak. Türkiye de bulunan tırmanış ve yürüyüş rotalarını neredeyse tamamını yürüyen hemşehrimiz doğa yürüyüşlerinde tanınmış simaları arasında yer alıyor. Mehmet Badi yaptığı açıklamada “Eylül-10 Ekim 2017 tarihleri arasinda Kathmandu-Lukla-Phakding-Namche Bazaar – Tengboche – Dingboche- Chuckung- Basecamp yolu üzerinde dünyanın çatısında yapacagım treķking yolculugu sırasında Tangri 5300 m ve Chuckunggri 5565 m zirveleri sonrasında Islandpeak 6189 m tırmanışı gerçekleştireceğim Dünyanın çatısında bir İskilipli olarak sizlere gurur yaşatacağım” dedi.
80
Island Peak Neresi? Island Peak, Nepal’in Himalaya dağlarının Khumbu-Everest sempatik ve manzaralı dağdır.Tırmanışa yaklaşım Everest ana kampı yürüyüş rotasından (Lukla-Phakding-Namche- Deboche- Dingboche) yapılıyor ve 4300m’deki Dingboche yerleşiminden, Lhotse dağının güneyine uzanan güzel Chukkung boğazına giriliyor. 4750m’deki Chukkung’dan (ki burası birkaç adet pansiyonun olduğu basit ve ufak bir yerleşim), 5000m’deki çöl gibi kurak ve rüzgarlı, soğuk ana kampa birkaç saatlik trekle ulaşılıyor. Tırmanış rotası (dağın standart güney yüzü rotası) kolay otluk yamaçları bölen patikalarla yükseliyor ve 5500m’deki yüksek kamp denen noktadan sonra kayalıklar arasında bazen boşluklu olabilen gayet basit tırmanışlarla devam ediyor. 5900m’lerden sonra kısa bir kayalık sırt ile Island Peak’ın buzuluna giriliyor; derin çatlaklar, kısa dik etaplarda buz tırmanışı içeren buzul geçiliyor ve 100m uzunlukta, ortalama 45-50 derece eğimli dik buz etabı ile dağın son kısmındaki buz duvarı tırmanılıp, keskince buz ve kardan oluşan sırttan zirveye çıkılacak.
84

83

82

81

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat