ÇORUM SANCAĞINDA 47 ADET NÜFUS DEFTERİ TUTULMUŞ

ÇORUM 31 Aralık 2017 13:10
Videoyu Aç ÇORUM SANCAĞINDA 47 ADET NÜFUS DEFTERİ TUTULMUŞ
A
a

Çorum'un Kütüğü ortaya çıktı.Ankara Eyaleti’ne bağlı olan Çorum sancağında, kaza ve diğer merkezlerde nüfus sayımı yapılmış ve buna istinaden 47 adet nüfus defteri tutulmuştur. Ayrıca o dönemde kazaların bazılarının Amasya sancağına bağlı olması hasebiyle bir kısım nüfus kayıtları da Sivas eyaleti nüfus defterleri içerisinde yer almaktadır.


Genel yayın yönetmeniz Elvan Erhan Şimşek Çorum Belediyesi Kent Arşivi müdürü İrfan Yiğit, kardeşimize www.hitittv.com olarak Kısa zamanda muazzam eserler kazandırdınız, yolunuz açık olsun, muvaffakiyetler dilerim dedi.

http://kentarsivi.corum.bel.tr/e-kutuphane/kitaplar/
Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığındaki Nüfus Defterleri serisi incelenerek; Ankara eyaletine tabi Çorum sancağı defterleri, künye, numara ve tarihleriyle birlikte okuyucunun bilgilendirilmesi amacıyla aşağıya çıkarılmıştır.

Çorum Belediyesi olarak Şehir tarihçiliği projeleri kapsamında Kent Arşivi çalışmalarından birisi olan bu çalışma, araştırmacılar için çok büyük önem arz etmektedir. Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi Daire Başkanlığı arşivlerinde yer alan Cumhuriyet dönemine ait belgeler iki yıl boyunca taranarak katalog çalışmaları yapıldı. Kataloglama işlemlerinden sonra “Çorum” isminin geçtiği 9 Bin sayfa belge dijital ortamda 2016 yılında satın alınarak Çorum Belediyesi Kent Arşivi’ne kazandırıldı.

 

Cumhuriyet Arşivi Kataloglarına ulaşmak için aşağıdaki link’e tıklayınız:

Cumhuriyet Arşivi Katalog‘na ulaşmak için TIKLAYINIZ

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat