ÇORUM TSO BAŞKANI ÇETİN BAŞARAN HINÇAL TREN YATIRIMINDA ÇORUM NEDEN YOK ?

ÇORUM 8 Haziran 2017 18:34
Videoyu Aç ÇORUM TSO BAŞKANI ÇETİN BAŞARAN HINÇAL TREN YATIRIMINDA ÇORUM NEDEN YOK ?
A
a

Çorum TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, Çorum’a yapılması planlanan demiryolu yatırımının ulusal basında hiç yer almamasına dikkat çekti.Havaalanı konusu gerek yerel basınımız, gerek eski ve yeni siyasiler ve gerekse yerel yönetimler tarafından sürekli gündeme getirilmektedir. Ancak şu bir gerçektir ki; Çorum ilimiz havaalanı talebi konusunda bugün, talebin dillendirildiği ilk günkü noktadadır.

Yaptığı yazılı açıklamada, dönem dönem ulusal basında illeri ilgilendiren demiryolu yatırımı haberlerinin yer aldığını ifade eden Başaranhıncal, “Yüzeysel veya kapsamlı bir şekilde hazırlanan haberlerde, ilimizin demiryolu yatırımı ile ilgili hiçbir ifadeye rastlanılmamaktadır. Son olarak, Çarşamba günü ulusal basında yer alan detaylı bir haberde hızlı tren ve demiryolu yatırımlarının son durumları hakkında bilgiler yer almıştır. Ancak ilimiz demiryolu ile ilgili olarak, daha önceki haberlerde ve yayınlarda olduğu gibi bu haberde de Çorum ilinden bahsedilmemiş olması tereddütlere ve kafa karışıklıklarına neden olmuştur” diye konuştu.

Çorum TSO başkanı Çetin Başaran Hıncal, “Ancak şu bir gerçektir ki; Çorum ilimiz havaalanı talebi konusunda bugün, talebin dillendirildiği ilk günkü noktadadır. İlimizin hava alanı ihtiyacı olup olmaması, hangi kriterlere göre değerlendirilmelidir. Ülkemizin hava alanı yatırımları nasıl planlanmakta, ilimiz bu planın neresinde yer almaktadır. Dönem dönem hava alanı yatırımlarına bakıldığında, Çorum hava alanı orta vadeli bir proje gibi görünse bile, sanayi ve ticaret potansiyeli ve bir çok kriter açısından bizden çok altta olan illere yatırım gittiği görülmektedir. Bu durum hakkaniyetle bağdaşmamaktadır” dedi.

SİYASİ TEMSİLCİLER KONUŞMALI

TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, açıklamasının son bölümünde, “Sonuç olarak; İlimizin gündeminde olan bu konular için yerel yönetimler, siyasi temsilciler bir araya gelerek konuların direk muhatapları ile görüşmeli ve elde edilen çıktılar kamu oyu ile paylaşılmalıdır. Bugüne kadar Çorum’un menfaatine atılan her adımı tüm üyeleri ile destekleyen Çorum Ticaret ve Sanayi Odası, bundan sonra da ilimizin çıkarları doğrultusunda hareket etmeye devam edecektir” ifadelerine yer verdi.
çetin başaranhıncal (2)
ULAŞTIRMA BAKANLIĞI AÇIKLAMASI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türkiye’yi Yüksek Hızlı Tren’lerle (YHT) donatmak için dört bir yanda çalışmalarını devam ettiriyor. Bu kapsamda hükümetin de yatırım programına aldığı çalışmalardan Ankara-Sivas YHT projesi 2018 yılı sonunda tamamlanacak. 245 kilometrelik Sivas-Erzincan hızlı tren projesinin ise ilk etabı olan Sivas- Zara arası altyapı ön yeterlilik ihalesi yapıldı. 414 kilometrelik Erzincan- Erzurum-Kars hızlı demiryolu hattında ise proje hazırlama ihalesine bu yıl içerisinde çıkılacak. Toplam 124 km uzunluğundaki Gebze-Sabiha Gökçen Havaalanı- Yavuz Sultan Selim Köprüsüİstanbul Yeni Havalimanı Halkalı YHT hattı ise yatırım programına alınmak üzere Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onayına sunuldu. İstanbul’la Edirne arasını bir saate indirecek ‘Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren’ projesi ise 150 km’den oluşan Çerkezköy-Kapıkule ve 80 km’den oluşan Halkalı (Ispartakule)-Çerkezköy olmak üzere iki kısımdan oluşacak. Çerkezköy- Kapıkule kesiminin bu yıl yapım ihalesine çıkılması planlanırken, Halkalı (Ispartakule)-Çerkezköy için 2017 yılı ikinci yarısında yapım ihalesine çıkılması hedefleniyor.

ANKARA-İZMİR 2019’DA YAPILACAK

Ankara-İzmir yüksek hızlı demiryolu ve Bursa-Bilecik hızlı demiryolu projelerinde planlanan tamamlanma yılı ise 2019 olarak belirlendi. Antalya-Burdur/Isparta- Afyonkarahisar-Kütahya-Eskişehir ve Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hızlı tren projelerinde kesin proje hazırlama çalışmaları ise sürüyor. Güney koridorunu oluşturan Mersin-Adana-Osmaniye- Kahramanmaraş-Gaziantep arasındaki kesimlerde proje yapım ile altyapı yapım çalışmaları sürüyor.

7 YENİ TERMİNAL DAHA GELİYOR

Bakanlık genişleyen yüksek hızlı tren ve hızlı tren hatlarının yanı sıra artan yolcu talebini karşılamak için Yüksek Hızlı Tren garı inşaatlarına da hız verdi. Bu kapsamda Ankara YHT gar kompleksi bünyesinde yer alan Yenimahalle, Etimesgut ve Sincan’da yaşayan vatandaşların Ankara YHT gara gelmeden YHT ve Başkentray’dan faydalanmaları için Etimesgut-Emirler’de her türlü sosyo-kültürel donatılara sahip YHT Batı Aktarma Gar planlandı. Öte yandan yakın zamanda artan YHT trafiğini desteklemek için İstanbul Anadolu yakasında Anadolu YHT Terminali, Sivas, Erzincan, Antalya, Bursa, Afyonkarahisar ve Karaman YHT terminalleri yapılacak. 


Kaynak : Sabah

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat