ÇORUMLU'DAN KAÇIŞ YOK

ÇORUM 13 Kasım 2017 22:17
Videoyu Aç ÇORUMLU'DAN KAÇIŞ YOK
A
a

Dünyayı kendine hayran bırakan Çorumlu... Japonya’da yaşayan Çorumlu Sadi Vural’ın geliştirdiği, suçluları bulan ‘yüz tanıma yazılımı’ istihbarat servisleri tarafından kullanılıyor...


Yüz tanıma’da Türkiye’nin yüz akı

MERT İNAN İstanbul  

Çorumlu Sadi Vural, 20 yıldır yaşadığı Japonya’da ‘yüz tanıma sistemi yazılımları’ üzerine çalışıyor. Vural’ın yazılım ve algoritmasını geliştirdiği yüz tanıma cihazı, 2012’den bu yana polis tarafından ‘kimlik doğrulama ve eşkal tespit yazılımı’ adıyla kullanılıyor. İtalya, İspanya, Japonya, Brezilya ve Arjantin'in de aralarında olduğu birçok ülkenin istihbarat servisi de Vural’ın geliştirdiği yüz tanıma sistemlerini kullanıyor.

Eğitim için 14 yıl önce Japonya’ya giden Sadi Vural, ülkenin ilk yüz tanıma teknoloji şirketini kurdu. Vural’ın geliştirdiği sistem Japonya’da TV’lerden hastanelere, havalimanlarından emniyet birimlerine kadar birçok kurum tarafından kullanılıyor

Gurbetçilerin genelde döner restoranı işlettiği Japonya’da teknoloji şirketi kuran tek Türk olan Sadi Vural, yüz tanıma teknolojisi geliştiren şirketiyle ülkede önemli bir pazar payına ulaştı. Teknojisiyle ünlü Japonlar, daha önce ithal ettiği yüz tanıma teknolojisini Çorumlu Sadi Vural’ın şirketinden almaya başladı. Sadi Vural Osaka Üniversitesi’nde yüz tanıma teknolojisi ile ilgili Yardımcı Doçent olarak ders de veriyor. 1997’de yüksek lisans eğitimi için Kyoto’ya giden Sadi Vural, 1 yıllık eğitim bursunun bir bölümünü çeşitli kurum ve derneklerden aldı. İstanbul Üniversitesi Elektronik Bölümü mezunu olan adi Vural o dönem yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Belediye ve derneklerden aldığım bursla Japonya’da 1 yıllık eğitim giderimi karşıladım. Ancak orada hiç boş durmadım. Önce McDonals’da sonra da bir markette saşimi hazırladım. Japonlar’ın mükemmeliyetçi tarafını balıkları keserken öğrendim.”


81 İLDE KULLANILIYOR

Vural’ın Tokyo’da kurduğu ‘ay ışığı’ anlamına gelen bilim merkezinde üretilen yüz tanıma sistemleri aponya, Hongkong, Sri Lanka, Hindistan, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika, İngiltere, Meksika gibi 20’yi aşkın ülkenin havalimanlarında polis ve istihbarat tarafından kullanılıyor. Geliştirdiği yüz tanıma sisteminin Türkiye’de sağlık alanında kullanılması için çalışma yapan ve “Yüz tanıma teknolojisiyle ırk, yaş, cinsiyet, mutluluk düzeyi tespit edilebiliyor” diyen Vural sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yazılımını gerçekleştirdiğim cihazlar, Japon Meclisi’nde güvenlik amacıyla kullanılmaya başlandı. Türkiye’deki sağlık kuruluşları için proje düşünüyoruz. Kaçakçılık ve organize suçlar dairesi de 5 yıldır geliştirdiğimiz yüz tanıma sistemini
81 ilde kullanıyor.”

BAŞARI ORANI YÜZDE 95

Japon eşi Mio Vural ve 2 çocuğu ile Tokyo’da yaşayan Sadi Vural, “Sistemin en düşük maliyeti 10 bin dolar. Tüm İstanbul’un güvenliği ve suçlu tespiti için yüz tanıma sistemi kurulmak istenirse maliyet 10 milyon dolar. Geliştirdiğimiz sistem yüzde 95 başarılı. Tüm parametreler kullanılarak tarama gerçekleştiriliyor. Sistem yüz ifadesinden kişilerin mutlu olup olmadığını da ortaya çıkarıyor. Hollywood’da büyük bir yapım şirketi yüz tanıma cihazından talep etti. Ünlü aktör Tom Cruise bir filmininr çekimi sırasında rol icabı sevgilisine sarıldı.

Ancak yüz tanıma cihazıyla yapılan ölçümde o an ki mutluluk oranı yüzde 25 olarak ölçüldü. Yönetmen, Tomk Cruise’a başarısız olduğunu söyleyip çekimi yeniledi” dedi.


NHK TV’YE VİDEO ÇÖZÜMÜ 

Daha sonra yarı zamanlı bir gazetenin bilgi-işlem servisinde çalışan Sadi Vural, 2007’de kendi şirketi Ayonix’i kuruyor. Bu şirketin ülkedeki tek yüz tanıma teknolojisi geliştiren kurum olduğunu ifade eden Vural, “Japonlar yazılım konusunda çok işi değil. Bu nedenle bu işi yabancıların daha iyi yaptığını düşünüyorlar. Yüz tanıma teknolojilerini de genelde yurtdışından satın alıyorlar. Biz ilk büyük işimizi Japon medya devi NHK ile yaptık. 1 saatlik videolardaki kişileri yüz tanıma yazılımı ile 10 dakikada tanımalarını sağladık. Azerbeycan’da sokaklarda bizim yüz tanıma yazılımımız kullanılıyor” diye konuştu.

JAPONLAR GÜLÜYORSA İŞ TEHLİKEDE DEMEKTİR

Japon iş insanlarıyla görüşürken belli kuralları bilmenin önemli olduğunu belirten Vural işi, Türk işadamlarına tavsiyeleri ise şunlar: “Japonlar zor durumdayken ve sıkıştırıldıkları zaman güler, genelde ‘hayır’ demeyi sevmedikleri için bunu vücut dilleri ile dışa vururlar. Japonlar’ı güldükleri için işi bitirdiklerini sananlar yanılır.”

NÜKLER TEHLİKE PANİK YARATIYOR

“Sadece deprem ve tusunami olsa Japonlar kolayca toparlardı. Ancak nükleer tehlike yüzünden herkes marketlerden su ve pirinç alıp stokladı” diyen Sadi Vural, “Hükümetin başlarda 30 kilometrelik koridor açıklaması Japonlar’ın paniklemesine neden oldu. Toparlanma 15 yılı bulabilir” dedi.

UZAKDOĞUYA YÜZ TANIMA SİSTEMİNE ÖĞRETİYOR

OsakaÜniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak görev yapan Vural, öğrencilere yüz tanıma teknolojisini öğretiyor. Japonya’da hastanelere sorun çıkaran insanların daha kapıdayken tanınmasını sağlayan sistemi kurduklarını kaydeden Vural, “Osaka Belediyesi tarafından en iyi teknoloji şirketi seçilen ilk yabancı olduk. Daha sonra da en iyi teknoloji çözümü ödülü de aldık” dedi. Evli ve 1.5 yaşında kız çocuğu babası olan Vural, Türkiye’de de iş yapmayı düşünüyor. Vural, “Artıkbilgi birikimimi Türkiye’ye de taşımayı arzu ediyorum. Bunun için şirketlerle ve üniversitelerle görüşmeler yapıyorum. Türkiye’den dünyaya ulaşmak daha kolay. Küresel bir şirket olmak için doğru bir noktadayız. Ancak Türkiye’yi küresel marka haline getirecek 1 şirket bile yok. Bu çok düşündürücü. Küresel çapta teknoloji şirketlerinden biri mutlaka Türkiye’den çıkmalı” diye konuştu.

 

Kaynak : Milliyet Gazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat