Faik Tonguç Kütüphanesi Yıkılmayacak !..

ÇORUM 11 Ocak 2018 16:06
Videoyu Aç Faik Tonguç Kütüphanesi Yıkılmayacak !..
A
a

E.Şimşek / Çorum Çöplü Mahallesi Devane ve Yazıçarşı civarında bulunan Faik Tonguç Kütüphanesi yıkılacak mı ? Yıkılmayacak mı ? yerine ne yapılacak ? kentsel dönüşüm projesi kapsamında yüksek katlı binalar ve iş merkezleri mi inşa edilecek bu soruların cevabını Gazeteciler gününde Başkan Külcü'ye Genel yayın yönetmenimiz E.Şimşek sordu ...


Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'ye sorduğumuz soru cevabını buldu.
10 Ocak Gazeteciler Gününde  yerel basınla  öğle yemeğinde bir araya geldik. Başkan Külcü,

Faik Tonguç Kütüphanesi'ni yıkmayacağını söyledi.Çorum Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz yıl bölgede
uygulama kararı aldığı kentsel dönüşümden 54 yıldır hizmet veren Faik Tonguç kütüphanesi de etkilenmeyecek.

Başkan Külcü, “Burada, içerikle ilgili iki farklı boyut var. Birincisi, orada bir imar planlaması yapılmış. 2007 yılında başlayan çevre düzeni planı çalışmasında orası konut bölgesi olarak işaretlenmiş. Sonrasında ise parselasyon çalışması yapılırken konut parselinin içerisinde kalmış. İşin bu kısmı doğru. Ama biz bunu fark ettikten sonra oranın planını değiştirmek ve kütüphanenin bulunduğu alanı sosyal kültürel tesis alanı olarak işaretlemek üzere yeni bir çalışma başlattık. Bu çalışmamız devam ediyor. Onu nihayete erdireceğiz ve kütüphaneyi yıkılmaktan kurtaracağız.” dedi.

Binlerce insanın olduğu gibi kendisinin de Faik Tonguç Kütüphanesinde hatırasının bulunduğuna dikkat çeken Başkan Külcü, “Burada şunun altını çizmek lazım. Bina tarihi bir bina değil ama binlerce insanın orada hatırası var. Biz o hatıraya saygı duyarak aslında kendi hatıralarımıza da saygı duyarak oradaki yıkımın önüne geçmek üzere hazırlıklar yapıyoruz. Bizim de ortaokul yıllarımızın kütüphane çalışmaları Faik Tonguç Çocuk Kütüphanesi’nin içerisinde geçmiştir. Cumartesilerimiz, Pazarlarımız ve akşamlarımız oralara ders çalışmak için gidip geldiğimiz yerlerimizdi. O bölgede bulunan binlerce insanın hatırasına sahip çıkmak için düzenleme çalışması yapıyoruz” dedi.


Belediye Başkanı  Külcü, göreve geldikleri 2009 yılından beri eğitim alanında önemli yatırımlar yaptıklarını vurguladı. 9 yıllık süre içerisinde yaptıkları çalışmaların bütün Çorum halkı tarafından iyi bilindiğini ve takdir gördüğünü söyleye bilirim dedi.Külcü, “Yaptırdığımız okullar, çevre düzenlemeleri, son iki yıldır yürüttüğümüz 35  Z kütüphane çalışmamızı. 40 Z kütüphanenin yapımını çıkardık. 

Biz kütüphanelerimizin içerisine konulmak üzere aldığımız 88 bin kitap bizim eğitim-öğretim ve kültür dünyamızla ilgili bakışımızın ne olduğunu açık ve net olarak ortaya koyuyor. Bu kadar kütüphane yapan, bu kadar kitap alan ve hatta okuma grupları oluşturmak suretiyle lokomotif vazifesi gören belediyenin kütüphane yıkmayı planlıyor olması akıllara ziyan bir durumdur. Asla böyle bir düşüncemiz olmadı. Sadece planlama noktasında gözden kaçmış bir husus böyle bir spekülasyonun oluşmasına sebebiyet verdi. Herkesin gönlü ferah olsun.

Külcü,şu sözlerin altını çizdi "biz yıkmak için, yok etmek için değil, yapmak için inşa etmek için buralarda bulunuyoruz. En güzellerini yapmak ve var olanlarını da yaşatmak için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.” dedi.


 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat