HİTİT ÜNİVERSİTESİ - SANAYİ İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR

ÇORUM 2 Kasım 2017 10:30
Videoyu Aç HİTİT ÜNİVERSİTESİ - SANAYİ İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR
A
a

Çorum Hitit Üniversitesi, uyguladığı eğitim stratejileriyle akılcı, sistemli, bilgiyi hem üreten hem de kullanan öğrenciler yetiştirme çabası içinde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor...

Türkiye’nin büyüme ivmesi sürekli artan üniversiteler arasında önde gelen Çorum Hitit Üniversitesi, uyguladığı eğitim stratejileriyle akılcı, sistemli, bilgiyi hem üreten hem de kullanan öğrenciler yetiştirme çabası içinde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu amaç doğrultusunda, Hitit Üniversitesine bağlı meslek yüksekokulları, programlarını günümüz şartlarına uyarlayarak öncelikli olarak sanayi, hizmet, gıda ve turizm sektörlerine nitelikli ara elaman kazandırmak amacıyla 3+1 eğitim modelini uygulama çalışmalarına başlandı. Benzer şekilde, Mühendislik Fakültesinde de öğrencilerin uygulama kabiliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla 7+1 modelinin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Bu kapsamda Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin son dönemlerini işletmelerde, Ar-Ge ve Teknoloji merkezlerinde geçirerek “Uygulamalı Mühendislik Eğitimi” almaları sağlanacak. Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan başkanlığında, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bıyık, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kılıçarslan, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sinan Çalışkan, Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölümü/ Elektronik Teknolojisi Programı öğretim elemanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda bu konuyu ele alan Rektör Alkan, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikteki ara elemanı günün teknolojileri ve bilgilerine sahip olarak iş dünyası ile birlikte yetiştirmek amacıyla yürütülen bu uygulama kapsamında, meslek yüksekokullarında 4 dönem üzerinden verilen eğitimlerin 3 döneminin okulda teorik ve pratik eğitim, 1 dönemin ise işletmelerde uygulamalı eğitim olarak düzenlendiğine dikkat çekti.

Öğrencilerin uygulama eğitimi süresince işletmelerin çalışma koşullarına tabi olacağını ifade eden Rektör Alkan, her grup öğrenciye bir danışmanın atanarak belirli dönemlerde kontrol edileceğini ve öğrencilerin iş disiplinine uymalarının sağlanacağını söyledi. Bu uygulamayla işletmeler ve üniversite arasında yoğun iş birliği olacağından dolayı ihtiyaç duyulan nitelik ve sayıdaki mühendis ve teknikerlerin Mühendislik Fakültesinde ve yüksekokullarında işletmelerin taleplerine göre yetiştirilmesinin sağlanacağını belirten Rektör Alkan, eğitim programlarının iş dünyasının gereksinimleri doğrultusunda devamlı güncelleneceğini, iş hayatında karşılaşılan uygulamaya dönük sorunların bilimsel düzeyde çözümü için iş dünyası ile akademik personelin kaynaşmasının da sağlanacağını vurguladı. Kısa bir süre önce Çorum YEDAŞ Koordinatörlüğü ile görüşmeler yapıldığını ve çalışmaların başladığını belirten Alkan, bu ve benzeri iş birlikleri sayesinde günün koşullarına göre ve günün teknolojisini görerek yetişen öğrencilerin iş bulma imkânının kolaylaşacağını ve daha kolay kariyer planlaması yapacaklarını sözlerine ekledi.
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat