İYİ PARTİ 16. BÜTÇEYİ ELEŞTİRDİ

Siyaset 29 Aralık 2017 15:02
Videoyu Aç İYİ PARTİ 16. BÜTÇEYİ ELEŞTİRDİ
A
a

İYİ Partinin Çorum İl başkanı Bekir Özsaçmacı: iktidar sözcüleri 16. Bütçeyi hazırlamakla övünüyorlar;"15 yılla övünmek onların hakkı ise 15 yılın hesabını sormak ve eleştirmek de bizim hakkımızdır" dedi...

Hükümet 11’nci Kalkınma Planının hazırlıklarına başlamış, Ankara’nın en lüks otellerinden birinde insanları toplayıp Kalkınma Planı hazırlıyormuş. Bu Kalkınma Planı 11 inci olduğuna göre 10’uncusu da olmalı. Merak ediyorum bir önceki 10’ uncu Planda ortaya konulan hedefler ne durumda? Bunun sonuçları ne oldu? Mesela 10’uncu Plan döneminde 2018 yılı için bazı rakamlar vereyim. 10. Plana göre Türkiye ekonomisi 1,3 Trilyon Dolar büyüklüğe erişecekti, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın hesaplama yönteminde revize yapılmasına rağmen yeni hedefleri bu bütçede 923 Milyar Dolar Dolar/TL kuru 1,97 TL olacaktı, yeni hedefleri bunun 2 katı 3,73 TL. İşsizlik %7,2’ye düşecekti, bugün açıklanan resmi veri %10,6’dır. Buna iş aramaktan ümidini kesen fakat iş olması durumunda çalışmaya hazır 2,1 milyon kişi daha dahil edildiğinde Türkiye’de işsizlik oranın gerçekte %16,1 olduğunu görüyoruz. 10. Planda İhracat 227,2 milyar Dolar olacaktı, şimdi 2018 programında 169 Milyar Dolar yazmışlar. Enflasyon TÜFE’de 2017 sonu %13’lere dayanmış, ÜFE %17,3 düzeyinde, ama 10. Planda %4,5 yazılmış, Merkez Bankası faiz arttırmış. Özetle, doğru plan, program, hesap-kitap, bütçe yapılmıyor. Eğer yapılmış olsaydı, 3 ayda bir teşvik paketi, cansuyu paketi, reform paketi adı altında Pansuman Tedbirler’lerle ekonomi ayakta tutulmaya çalışılmazdı. Biliyorsunuz, geçenlerde 3. Çeyrek Büyüme Rakamları ardından hafta ortasında İşsizlik Rakamları açıklandı. Bir hafta Türkiye yandaş basından mükemmel Türkiye, dünya birincisi Türkiye reklamlarına maruz kaldı. Büyüme Rakamları gerçekçi değil, çünkü bu rakamlar masabaşında, hesaplama yöntemleri değiştirilerek elde edilmiş hormonlu büyüme rakamları. Kendi açıkları, rakamlar incelendiğinde ortaya çıkıyor. Netice itibarıyla, mevsim ve takvim etkisi arındırılmış büyüme verisinin net %1,2 oranı ile çok da yüksek olmadığı görülüyor. Kredi Garanti Fonu desteğiyle 360 bin KOBİ’ye kullandırılan 220 milyar TL’lik kaynak ile %1,2 büyüme elde etmek, son derece düşündürücü. Hükümet Kalkınma Ve Gelişme Merkezli değil, “Refah Artırmayan, Müsrif Bir Harcama Modeli” ile karşımıza çıkıyor."

E-DEVLET İÇİN HARCANAN 21 MİLYAR DOLAR..."

E-Devlet projelerine ne kadar para harcanıyor diye baktık. Arkadaşlarımız hesapladı, bugüne kadar bu hükümet 21 milyar Dolar e-Devlete kaynak aktarmış. Neticeyi merak ediyor insan, bu kadar kaynak bizi dünyada e-Devlette, bilgi toplumunda nereye taşımış diye. Netice şaşırtmadı. Birleşmiş Milletler tarafından 2003-2016 döneminde yayımlanan e-Government İndex’lerinde Türkiye 173-193 ülke arasında 2005 yılında 60’ıncı iken, 2016 yılında 68’nciliğe gerilemiştir. Çünkü amaç burada da iş yapmak değil, para harcamaktır… 21 Milyar Doların bir işe yaramadığı görülüyor"

"OHAL İMKÂNLARININ KÖTÜYE KULLANILMASINA YARGI SESSİZ KALIYOR

Hukuk alanındaki yıkım ve kaos hali artarak devam etmektedir. Bırakın sokaktaki insanı, hâkim ve savcıların bile hukuki güvencesi kalmamıştır. Yargı basını ve muhalefeti susturmanın bir aracına dönüşmüştür. Hâkim ve savcıların verecekleri her türlü karar için tek merciden işaret beklemeleri kabul edilebilecek bir husus değildir.

İktidara soruyoruz;

1- Kamu, özel sektör işbirliği için verilen garantilerin durumu nedir? Havaalanı, köprü, hastane gibi projelere yolcu geçen araba ve hasta sayısı için garantiler verildi. Daha önemlisi; sözleşmeler de yer alan koşullar oluşursa özel sektörün aldığı dış borçlar hazine tarafından üstlenilecektir. 2018 yılı için bütçeye 6 milyar TL ödenek konmuş yeterli mi? 2- Kredi Garanti Fonu: 2017 yılında %11’lik 3.çeyrek büyümesine katkı sağlanan 200 milyar TL’lik krediye hazine Kredi Garanti Fonu üzerinden garanti verdi. Toplamın %10’na kadar geri dönmeyen kredi için bankalara Kredi Garanti Fonu aracılığı ile bütçeden ödeme yapılacağı duyuruldu.2018 yılı için kaynak nerede? 3-Türkiye Varlık Fonu hazineden kaynak alan ama bütçe dışında bir kurum. Hazine bu fona kaynak

aktaracak ancak fonun borçlanmasından kaynaklanan, kaynakların kullanımından bilgi sahibi olmayacak, çünkü 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve kontrolü kanunun kapsamın da değil. Bu fondan hangi projelere, kimlere sıfır faizli yatırım kredisi sağlanacak. 4- KİT’ler için devam eden görev zararı uygulaması yükü ne kadardır?(Kömür için TKİ-TTK, Ulaştırma için TCDD, tahıl için TMO gibi) 5- Maliye Bakanının gerektiği hallerde toplam bütçe harcamalarının %10 kadar yapılabileceği harcamalar hangi kamu borçları için olacak. Müteahhit borçları, KDV iadeleri, Özel Hastanelere SGK borçları gibi.”

2018 BÜTÇESİ VAZİYETİ İDARE ETME BÜTÇESİDİR Bütçede harcama disiplini yoktur, hedef alınan enflasyon, kur ve faiz tahminlerinin de aşıldığı ve bunların maliyetler üzerindeki baskısı unutulmamalıdır

Bu bütçe de Türkiye’deki kötü gidişi önleyecek hususları barındırmamaktadır, vaziyeti idare etmek üzere hazırlanmış bir bütçedir. Bu bütçe gösterdi ki, bütçe devletin tüm gelir ve giderlerini kapsamıyor. Bütçe dışı kamu harcamaları bilinmiyor. Dolaylı vergiler ağırlıkta, gelir adaletsiz bir şekilde toplanıyor ve gelirler üretimi desteklemeye gitmiyor. Gelir dağılımı dengesizliği artıyor, ücretler eriyor, asgari ücret reel olarak geriliyor, vatandaşın ve ülkenin borcu artmaya devam ediyor. Refah artmıyor, eğitim daha iyi hale gelmiyor, bölgelerarası gelişmişlik farkı azalmıyor, reel manada büyüme gerçekleşmiyor, Türkiye yerinde sayıyor yani Türkiye kötü yönetiliyor.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat