Rıza Sarraf ABD'ye gitmeden kumpas hazırmış

TÜRKİYE 24 Kasım 2017 13:31
Videoyu Aç Rıza Sarraf ABD'ye gitmeden kumpas hazırmış
A
a

17-25 Aralık darbe girişiminin global ayağı olan Amerika'daki Sarraf davasında FETÖ'nün parmağının olduğu ByLock mesajlarıyla bir kez daha ortaya çıktı. Sarraf'ın Amerika'ya gittiği tarihten 2 ay öncesine ait ByLock mesajlarında örgütün ABD'deki kumpas davasından haberdar olduğu görülüyor..

Sarraf ABD'ye gitmeden kumpas hazırmış

17-25 Aralık darbe girişiminin global ayağı olan Amerika'daki Sarraf davasında FETÖ'nün parmağının olduğu ByLock mesajlarıyla bir kez daha ortaya çıktı. Sarraf'ın Amerika'ya gittiği tarihten 2 ay öncesine ait ByLock mesajlarında örgütün ABD'deki kumpas davasından haberdar olduğu görülüyor.

Sarraf ABDye gitmeden kumpas hazırmış

ABD'de Sarraf ile başlayıp Halkbank'a uzanan kumpas davalarının FETÖ üyeleri tarafından çok önceden bilindiği örgütün şifreli haberleşme programı ByLock yazışmalarında ortaya çıktı. Böylece davanın FETÖ tarafından tezgahlandığı da ispatlanmış oldu.

YARGIYI ETKİLEME ÇABASI 
Çözülen ByLock yazışmalarında Abant Platformu Genel Sekreteri İbrahim Aytaç Anlı'nın, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil'e gönderdiği mesaj Rıza Sarraf'ın ABD'ye gidip gözaltına alınmasından tam 2 ay önce davadan örgütün haberdar olduğunu açığa çıkardı.

Anlı 8 Ocak 2016'da Mustafa Yeşil'e yazıdğı mesajda "Şimdi tahşiye davası avukatları basın açıklaması yapıyor. Bunun İngilizce olarak dış basında yankısı önemli... Özellikle ABD deki davaya (Rıza Sarraf davası) bakan yönüyle..." ifadelerini kullanıyor.

ALGI OPERASYONU BAŞLATTI
Talimatta söz konusu avukatların açıklamasının dış basında yeterli etkiyi yapması sağlanarak böylece kumpasçıları masum gösterme gayreti içerisinde olan Anlı, ABD'de Sarraf davasını yürütenlerin etkilenmesini istiyor. Sarraf üzerinden Türkiye aleyhine başlatılan karalama kampanyası eski New York Güney Bölge Savcısı Preet Bharara'nın Sarraf hakkında gözaltı kararı vermesiyle başlamıştı.

19 MART 2016'DA TUTUKLANMIŞTI
Rıza Sarraf 19 Mart 2016'da ABD'nin Miami Havaalanı'nda FBI tarafından gözaltına alınmıştı. New York Güney Bölge Savcılığı tarafından açılan dava kapsamında Sarraf tutuklanmıştı. FETÖ'cülerin ByLock konuşmaları ise 8 Ocak 2016'ya ait.

17-25 ARALIK TEZGAHININ AYNISI 
Hükümet ABD'de devam eden süreci 17-25 Aralık kumpasının yinelenmesi olarak yorumladı. Hükümet Sözcsü Bekir Bozdağ, "Buradan çok net bir şekilde söylüyorum; bu dava siyasi bir davadır, hukuksal hiçbir altyapısı ve dayanağı yoktur. FETÖ terör örgütünün 17-25 Aralık sürecinde Türkiye'de yapmak isteyip de başaramadığı, başarısız hukuk darbesi girişiminin ABD üzerinden Türkiye'ye karşı yürütülmesinden başka bir şey değildir" dedi.

DIŞ BASINI ETKİ ALTINA ALMAK İÇİN YARDIM İSTEDİ
İbrahim Aytaç Anlı , örgütün kriptolu haberleşme ağı olan ByLock'tan 8 Ocak 2016'ta gönderdiği mesajda İstanbul'da FETÖ'cülerin yargılandığı Tahşiye ve Selam Tevhid davalarında örgüt avukatlarının açıklamalarının İngilizce'ye çevrilip dış basında geniş yer bulmasının sağlanmasını istiyor. Anlı, bunları isterken ABD'de Sarraf hakkında açılan davada kullanılması ve yargıçların etkilenmesi bakımından önemli olduğuna dikkat çekiyor.


.
Kaynak : Takvim Gazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat