SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ YENİ DOĞAN CANLANDIRMA PROGRAM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Sağlık 28 Aralık 2017 12:54
Videoyu Aç SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ YENİ DOĞAN CANLANDIRMA PROGRAM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
A
a

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi Doğan Canlandırma eylemi, doğum sonrası eğitimi düzenledi.

Yeni Doğan Canlandırma eylemi, doğum sonrası yenidoğan bulgularının doğru değerlendirilmesi, resüsitasyon işlemlerinin uygun ve hızlı bir şekilde yapılması, asfiksiye bağlı ölümleri ve gelişebilecek nörolojik sekellerin önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı tarafından bebek ve yenidoğan ölümlerinin önlenmesi amacı ile yürütülmekte olan Yenidoğan Canlandırma Programı ( NeonatalResusitasyon Programı- NRP) kapsamında; ilimizde doğum yaptırılan hastanelerde çalışan personele yönelik NRP uygulayıcı eğitimi ve güncelleme eğitimiÇorum Anitta Hotel'degerçekleştirildi.

Halk Sağlığı Hizmetleri BaşkanlığıÇocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Birimi tarafından organize edilen ve İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer SOBACI’nın açılış konuşması ile başlayan eğitim programının açılışınaHalk Sağlığı Hizmetleri Başkanı, Dr.Ahmet BARIŞ,Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr.İhsan DEMİRBAŞ, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Arif PİLGİR, Dr. Zafer YAPAR ve Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr.Çağatay Evrim AFŞARLAR Başhekim Yardımcısı Uzm.Dr. Selim ASAROĞLU iştirak etti.

Programın açılışında konuşan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet BARIŞ; Anne ve bebek sağlığının korunması ve geliştirilmesi açısından 1.Basamak sağlık hizmeti sunucularının temel görevleri arasında öncelikle tüm gebeliklerin erken dönemde tespit edilmesi ve devamında doğum sonrasını da kapsayacak şekilde kaliteli bir bakım hizmeti sunulması olduğunu söyleyerek bu konuda sağlık personelinin niteliğinin artırılması amacıyla hizmet içi eğitimler düzenlediklerini ve 3 gün boyunca sürecek bu programında bu eğitimlerin bir parçası olduğuna değindi.

Doğum olayının fizyolojik bir hadise olduğunu belirten Dr Ahmet BARIŞ,  her zaman için bu sürecin yolunda gitmeyebileceğini, ortaya çıkabilecek bu durumlarda dakikalar içerisinde ve doğru bir yaklaşımla müdahale edilmesi gerektiğini ve burada da doğuma yardımcı olan sağlık personelinin maharetinin ön plana çıktığını söyleyerek yapılan eğitimin önemini vurguladı.

Daha sonra kürsüye gelen İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer SOBACI ; “Yenidoğanlarda Asfiksiye bağlı ölümlerin ve sekellerin önlenmesi amacıyla Yenidoğan Canlandırma Programı (Neonatal Resüsitasyon Programı ) yürütülmektedir.Program Kapsamında; doğum salonunda çalışan ve yenidoğana yönelik girişimde bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerileri donatılması amaçlanmaktadır. Yenidoğan canlandırma eylemi, doğum sonrası yenidoğan bulgularının doğru değerlendirilmesi, resusitasyon işlemlerinin uygun ve hızlı bir şekilde yapılması, asfiksiye bağlı ölümleri ve gelişebilecek nörolojik sekellerin önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Çorum İl Sağlık Müdürlüğü olarak önümüzdeki yılda bu eğitmlere devam ederek bu alanda çalışan tüm sağlık personellerinin bu eğitimi alarak sertifikalandırılmalarını hedefliyoruz.” dedi.

Daha sonra katılımcılara teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Bakanlık adına İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nden NRP Kurs Sorumlusu Doç. Dr. İlker GÜNAY, Dr. Boğaçhan AYTEKİN, Ebe Aynur TURHAN, Tokat İl Sağlık Müdürlüğü 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde görevli Dr. Mahmut COŞKUN tarafından verilen eğitimde 25 kişi Güncelleme ( Hekim- Ebe, Hemşire,Anestezi Tek. ATT -AABT-Paramedik ), 43 kişi  Uygulama ( Hekim- Ebe, Hemşire,Anestezi Tek. ATT - AABT-Paramedik ) olmak üzere 68 sağlık personel eğitim aldı.
Eğitim sonunda kursu başarı ile tamamlayan katılımcılara sertifikaları Çorum İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer SOBACI,Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı, Dr.Ahmet BARIŞ,Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr.İhsan DEMİRBAŞ, Acil Sağlık Hizmetleri-Sağlık Hizmetleri İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı Dr. Arif PİLGİR, Dr. Zafer YAPAR tarafından takdim edildi.

 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat