Suriye'de Yeni güvenli bölge: İDLİB

TÜRKİYE 9 Ekim 2017 08:56
Videoyu Aç Suriye'de Yeni güvenli bölge: İDLİB
A
a

Suriye’nin kuzeyini terörden arındırmak için başlayan Fırat Kalkanı Astana’da çatışmasızlık bölgesi ilan edilen İdlib’de operasyon sürüyor. 3 milyon sivili korumak için kentteki HTŞ etkisi azaltılacak ve PYD kontrolündeki Afrin kuşatılacak.Türkiye, bölgede oynanan oyuna karşı harekete geçti. Ülkeleri ve şehirleri yok etmeye çalışanlara, bölge halkını birbirine düşürmeye çalışanlara karşı yeniden düğmeye bastı.Başbakan Binali Yıldırım, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İdlib operasyonuna ilişkin, "Rusya ile birlikte çalışıyoruz. İdlib'de güvenliği sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib operasyonunun sinyallerini vermişti.

EN BÜYÜK ŞİDDET DALGASININ YAŞANDIĞI YER

İdlib, Suriye'nin 14 ilinden biri, Hatay'ın sınır komşusu. 14-15 Eylül 2017 Astana 6 Toplantısı ile İdlib, çatışmasızlık bölgelerine dahil edildi. Türkiye, Rusya ve İran garantör ülkeler oldu. Bu noktada İdlib'in önemi büyük; çünkü Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne girdi. Suriyeli muhaliflerin en önemli kalesi haline geldi. İç savaşında en büyük şiddet dalgasının yaşandığı yerlerden biri oldu. Fakat tüm bunlarla birlikte, şehirde çok sayıda silahlı rejim karşıtı grup ve muhalif var. Bunlar arasında ise HTŞ yani Heyet'ül Tahrir-i Şam örgütü öne çıkıyor.

Eski adı Nusra Cephesi olan HTŞ, El Kaide'nin Suriye kolu. 20 bin civarında silahlı militana sahip. Yakın dönemde İdlib 'deki etkinliğini artırdı. Buna neden olarak Türkiye'nin İdlib ve Afrin'e müdahalesini öngören ABD'nin çeşitli manevralarla HTŞ'nin İdlib'de hâkimiyet kazanmasını sağladığı ifade ediliyor.

Türkiye tavır olarak El Kaide'yi zaten terör örgütü kabul etti. 2013'te de Nusra'yı terör örgütü ilan etti. HTŞ ve bu örgütten doğan diğer yapıları da terör örgütü kabul ediyor.
ÇOK DENKLEMLİ VE ASİMETRİK OPERASYON: "İDLİB"

Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu'nun uzun zamandır hazırladığı İdlib Operasyonu başladı. TSK destekli ÖSO güçleri İdlib'e girdi. Operasyon kapsamında TSK ve ÖSO güçleri İdlib'in içinde kontrol sağlayacak. Rusya ise şehrin dışında bulunacak.

Bu operasyon ile başta HTŞ olmak üzere DEAŞ PKK/PYD/YPG gibi terör örgütlerini bölgeden temizlemek. Fırat Kalkanı Harekatı ile açılan güvenli alanı İdlib'e daha ileriye taşımak.

NEDEN ÖNEMLİ?

İdlib'in rejimin kontrolünden çıkmasından ve Rusya'nın Ekim 2015'te iç savaşa dahil olmasından sonra bölgeye şiddetli hava saldırıları gerçekleşti. Halep'teki tahliyelerin ardından Suriye'nin iç bölgelerinden kaçan sivillerin de sığınmasıyla İdlib milyonlarca kişinin sıkıştığı bir alan haline geldi. Ateşkesin bozulması durumunda Suriye rejimi, İran destekli güçler ve Rusya'nın İdlib'e yönelik büyük bir operasyon başlatması bekleniyor. TSK'nın varlığı sivillerin güvenle barınmasını sağlayıp olası göç dalgasının önüne geçmiş olacak. Operasyonun ikinci aşamasında Türkiye'nin Astana anlaşması çerçevesinde İdlib içerisinde oluşturacağı askeri hat, aynı zamanda Afrin'deki terör örgütünün kurmayı planladığı koridoru da engellemiş olacak. Planın ikinci aşamasında batı ve güneyden kuşatılan Afrin'in kontrol altına alınmasıyla terör örgütü YPG'nin Türkiye sınırında oluşturacağı tehdit de bertaraf edilecek.​FIRAT KALKANI İLE İDLİB OPERASYONU FARKI

Fırat Kalkanı Harekatı klasik bir askeri hareket önemindeydi. Ana hedef DEAŞ'tı. İdlib' de ise ana hedef tüm terör örgütleri HTŞ, DEAŞ, PKK/PYD/YPG. Fırat Kalkanı Harekatı'nda bu örgütlerin toplumsal tabanı yoktu. Bu nedenle İdlib'de terör örgütlerinin halkı manipüle etme riski bulunuyor. Harekâtın istihbarat ve psikolojik dinamikleri farklı olacak. Amacın bölge halkını özgürleştirmek olduğunun herkes tarafından anlaşılması zaman alacak. Operasyonda beklenmeyen saldırı riskleri de mevcut. Terör örgütlerinin gerilla taktiği kullanma imkânı daha fazla olacak.

Türkiye sivillerin güvenliğine dair yüksek hassasiyette. Güneydoğudaki çukur eylemlerinin bertaraf edilmesinde, Fırat Kalkanı Harekatı'ndaki El Bab operasyonunda, sivillerin zarar görmemesi için azami ihtimam gösterdi. Tüm hareket planlarını sivil kayıp yaşanmaması üzerine yapıyor.

Sonraki adım Afrin operasyonu.


Kaynak : Fikriyat.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat