Yerli ve Milli Cirit füzesinin eşi benzeri yok

Dünya 24 Haziran 2017 08:05
Videoyu Aç Yerli ve Milli Cirit füzesinin eşi benzeri yok
A
a

Yerli lazer güdümlü Cirit füzesi, en uzun menzilli füze olarak dikkat çekiyor. Sadece duran değil hareketli hedefleri de tahrip edebiliyor.

Türkiye'nin tam bağımsız ülke olabilmesi için savunma sanayisinin yeterli hale gelmesi gerekiyor.

Birçok özel şirket, teknokent ile küçük ve orta işletmeli kuruluşlar da savunma sanayinin yerlileştirilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

CİRİT FÜZESİ BÜYÜK BEĞENİ TOPLUYOR

Bu anlamda 14 Haziran 1988 tarihinde, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin kararı ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) roket ve füze ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla kurulan Roketsan’ın ürettiği Cirit füzesi, birçok özelliği ile uluslararası alanda büyük beğeni topluyor.

YÜKSEK HASSASİYET VE ETKİN ÇÖZÜM

Taarruz helikopterlerinden hafif zırhlı/zırhsız, sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılan Cirit 2.75” Lazer Güdümlü Füze, yüksek hassasiyetli ve maliyet etkin bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Yeni nesil bir füze olan Cirit 2.75”, güdümsüz roketler ile güdümlü tanksavar füzeleri arasındaki taktiksel boşluğu doldurmak amacıyla tasarlandı.

CİRİT, EN UZUN MENZİLE SAHİP

Cirit, Roketsan tarafından geliştirilmiş olan standart CİRİT POD’undan ve Akıllı POD’dan atılabiliyor. Akıllı POD, sahip olduğu platform ile iki yönlü veri iletişimi ve envanter bilgisi sağlama özellikleri ile füzenin etkinliğini artırıyor. Cirit füzesi, yükleme ve boşaltmayı kolaylaştıran tüp komplesi içerisinde bulunuyor.

Aerodinamik yapısı ve kompozit katı yakıtlı motoru sayesinde Cirit, klasik 2.75” füzelere göre, 8 km ile sınıfının en uzun menziline sahip. Dünyada muadili olan ABD üretimi füze yalnızca 5,5 kilometre menzile sahip.

Konu ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşımda bulundu. Yapılan açıklamada “ROKETSAN'ın geliştirdiği CİRİT, sınıfının en uzun menzilli füzesi olarak rakiplerini geride bırakıyor” denildi.

Resmi Twitter'da görüntüle
Resmi Twitter'da görüntüle
 Takip et
Savunma Bakanlığı @tcsavunma

ROKETSAN'ın geliştirdiği CİRİT, sınıfının en uzun menzilli füzesi olarak rakiplerini geride bırakıyor.

19:54 - 16 Jun 2017

Twitter Ads info and privacy

BİRÇOK ARACA ENTEGRE ÖZELLİĞİ

Dünyadaki benzerlerinin tersine güdümlü bir füze olan Cirit, sadece duran hedefleri değil hareketli hedefleri de tahrip edebiliyor. Ayrıca çok maksatlı (Zırh Delici, Anti-Personel ve Yangın Çıkarıcı) harp başlığı ile birlikte yüksek infilaklı harp başlığı opsiyonlarını da bünyesinde barındırıyor.

Sistem, Helikopter, İHA, Kara Aracı, Sabit Platform, Hafif Saldırı Uçağı, Deniz Platformu gibi çeşitli platformlara entegre edilebiliyor.

Kaynak : Haber10.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat