Zarrab'la ilgili şok iddia! Doğruysa olay olur!

TÜRKİYE 16 Kasım 2017 18:16
Videoyu Aç Zarrab'la ilgili şok iddia! Doğruysa olay olur!
A
a

CHP'nin Reza Zarrab davasını takip etmekle görevlendirdiği milletvekilleri Ömer Süha Aldan ve Cemal Okan Yüksel'den son dakika Reza Zarrab bombaları geldi. CHP'li vekillere göre Zerrab cezaevinde değil, FBI'ın kontrolündeki bir evde tutuluyor...

ABD'de tutuklu bulunan ve bugün saat 19.00'da hakim karşısına çıkacak olan Reza Zarrab'la ilgili iddiaların ardı arkası kesilmiyor. Son dakika bomba iddialar Reza Zarrab davasını takip etmekle görevlendirdiği milletvekilleri Ömer Süha Aldan ve Cemal Okan Yüksel'den geldi. 

Kısa bir süre önce Reza Zarrab'ın 'itirafçı' olacağına ilişkin iddialarda bulunan CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, “Bize ulaşan bilgilere göre, Reza Zarrab, itirafçı olmayı kabul etti. Şu anda tanık koruma programına alındı ve tanık korumaya uygun bir evde FBI tarafından tutuluyor” dedi.

SAVCILIĞIN AÇIKLAMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Söylediklerinin en büyük kanıtının Güney New York savcısı Nick Biase'nin kişisel hesabından attığı Tweetlerde olduğuna dikkat çeken Aldan, "Twitter'da söylenen söz Reza Zarrab'ın ‘federal koruma, gözetimi' anlamı içeriyor. Eğer kişi tutuklu olmuş olsaydı ‘İn Prison' (Hapiste) kullanması gerekiyordu” dedi.

Aldan, Zarrab'ın hukuksal olarak tutuklu ama itirafta bulunduğu varsayıldığında mahkeme huzurunda itirafını tekrarlayacağı için de o zaman kadar başına bir şey gelmesin diye tanık programına alındığını tahmin ettiklerini söyledi.

'CEZAEVİNDE DEĞİL FBI EVİNDE KALIYOR'

CHP'li Aldan T24'e yaptığı açıklamada şu iddialarda bulundu:

- Asıl mesele şu bize gelen bilgilere göre, Reza Zarrab, itirafçı olmayı kabul etti, şu anda tanık koruma programına alındı ve tanık korumaya uygun bir evde FBI tarafından tutuluyor.

BASŞAVCI BİASE'NİN AÇIKLAMASI NE ANLAMA GELİYOR?

Güney New York Savcılık Sözcüsü Nick Biase'nin 5 saat kadar önce kamuoyuna twitter hesabından bilgi aktardığını gözlemledik. Burada, söylenen söz Reza Zarrab'ın ‘federal koruma, gözetim' anlamı içeriyor. Eğer kişi tutuklu olmuş olsaydı ‘İn Prison' (Hapiste) kullanması gerekiyordu.

'FBI'IN TANIK KORUMA PROGRAMINDA'

- Bu, Bir anlamda onun cezaevinde tutuklu olduğunu vurgulamadığına göre, bizim duyumumuz doğru gibi görünüyor. Reza Zarrab, Şu anda FBI'ın tanık koruma programı içinde diye düşünüyoruz. Aslında hem tutuklu, itirafta bulunmak isteyen tanık konumunda. Oradaki böyle bir hukuk anlayışı var.

'ZARRAB BELKİ DE TAHLİYE EDİLECEK'

Altaylı büyük bir felaket olur deyip uyardı Zarrab itirafçı olursa...

- Orada tutukluluğu var, 70-100 yıl arasında değişen bir hapis cezasıyla karşı karşıya. Ama itirafçı konumunda olursa bu ceza miktarı olağanüstü inecek belki tutuklu kaldığı süre dikkat alınarak tahliye edilecek.

- Şu anda hukuksal olarak tutuklu ama itirafta bulunduğunu varsayıyoruz biz mahkeme huzurunda da itirafının tekrarlayacağı içinde o zaman kadar başına bir şey gelmesin diye tanık programına alındığını tahmin ediyoruz.

ANLAŞMALI GİTTİ, SAVCIYA 248 İSİM VERDİ İDDİAASI

Aldan'la birlikte Zarrab davasını takip eden Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel de Açık İstihbarat sitesinde yayınlanan yazısında çarpıcı iddialar gündeme getirdi. İşte o iddialardan bazıları:

- Reza Zarrab 248 isim verdi.ABD'ye 17 Aralık tapelerini avukatları verdi. ABD'ye gitmeseydi İran tarafından öldürülecekti! Anlaşmalı gitti.

***********************************************************

 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ABD'den Rıza Sarraf'ın sağlık durumuna ilişkin cevap geldiğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Rıza Sarraf'ın durumuyla ilgili ABD'ye verilen notaya ilişkin, "ABD'den bir sözlü cevap şu anda gelmiştir, Rıza Sarraf'ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığına bir bilgi ulaşmıştır." dedi.

Türk Dışişleri, ABD'ye yazılı nota verip ABD'yi dolandırma, İran'a karşı uygulanan yaptırımları delme, kara para aklama, kara para aklamak için komplo kurma ve ABD bankalarını dolandırma suçlamaları yöneltilen Rıza Sarraf hakkında bilgi istedi.

'NOTAYI ÇARPITIYORLAR'

Kendisinden bir süre haber alınamadığı iddia edilen Sarraf için ABD'den yanıt geldi. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bozdağ, konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Rıza Sarraf bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Birkaç gündür basında Rıza Sarraf'dan haber alınamadığı yönünde haberler çıktı. Avukatı da bu yönde açıklama yaptı. Bunun üzerine Türk Hükümeti ABD'ye nota vermiştir, vatandaşımızın durumu hakkında bilgi almak için. Bazı çevreler bu notayı çarpıtıyor. Nota aslında bir diplomatik yazışma usulüdür. Bizden de bilgi almak istediklerinde başka ülkeler nota veriyorlar. Nota diplomatik yazışma usulüdür ve yapılan da budur. ABD'den bir sözlü cevap gelmiştir ve Rıza Sarraf'ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtilmiştir."
*******************************************************

İran'a yönelik yaptırımları delmek ve kara para aklamak da dahil dört suçtan hakkında 75 yıla kadar hapis istenen Sarraf ve avukatları, 27 Kasım'da esastan görülmeye başlanacak dava öncesi bugün görülen ara duruşmaya katılmadı.

Hürriyet'ten Razi Canikligil'in aktardığına göre duruşmada, dava kapsamında tutuklu bulunan Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla ve avukatları hazır bulundu.

Hakim Richard Berman, Atilla'nın son iddianameye yönelik itirazlarını reddederek, iddianamenin geçerli olduğuna hükmetti.

'BAŞKA BİR YERDE'

Öte yandan, Sarraf'ın nerede olduğu tartışmaları devam ediyor. En son olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sarraf hakkında ABD'ye 1 değil, 2 nota verildiğini açıkladı. Çavuşoğlu, 3-4 gün önce ilk notanın verildğini 'ABD'den herhangi bir ses çıkmayınca' tekrar nota verildiğini aktardı. Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan büyükelçiliğimize dönüşler olmuş. ‘Başka bir yerde. Sağlığı da iyi, güvende, bir sorun yok' diye genel bir cevap verilmiş."

Zarrab, 19 Mart 2016'da ABD'deki Miami Havalimanı'nda gözaltına alınmış, 21 Mart 2016'da çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı.

*************************************************

FETÖ ile Savcı Bharara arasındaki kirli ittifak gözler önüne serilmişti. FETÖ'nün 17 Aralık kumpasına dair fezlekesinin "kopyala yapıştır" yapılarak ABD'deki Rıza Sarraf iddianamesine konulduğu ortaya çıkmıştı. Hiçbir hukuki niteliği olmamasına rağmen delil olarak iddianameye konulan fezlekede oynama dahi yapılmadığı anlaşılmıştı.

ZAMAN MUHABİRİ İTİRAF ETMİŞTİ
Zaman gazetesi Washinton muhabiri Orhan Akkurt da kirli iş birliğini itiraf etmişti. Akkurt, FETÖ'cü polislerce hazırlanan 17 Aralık fezlekesinin Sarraf iddianamesine konulduğunu itiraf etmişti.


17 ARALIK FEZLEKESİ BİRE BİR KOPYALANDI
FETÖ'nün beceremediği 17 Aralık kumpas senaryosu bu kez ABD'de devreye sokuldu. FETÖ'cü polislerin hedefindeki İranlı iş adamı Sarraf, 19 Mart 2016'da tatil için gittiği Miami'de gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. 27 Kasım'da yargılaması yapılacak olan Sarraf hakkında hazırlanan iddianame, adeta 17 Aralık darbe girişiminin de şifrelerini veriyor. New York Güney Bölge Savcısı Preet Bharara tarafından hazırlanan iddianame, FETÖ'cü polislerce hazırlanan 17 Aralık fezlekesinden kopyalandı.

Bharara, FETÖ'cü polislerin 17 Aralık kumpasında hazırladığı fezlekenin virgülüne bile dokunmadı. Hatta yazı karakteri, başlıkta kullanılan renkler ve vurgu için italik yapılan kelimeler bile aynı.

YAZI KARAKTERLERİ VE RENKLER BİLE AYNI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın takipsizlik kararı vermesiyle FETÖ'cü polislerin "usule uygun deliller toplamadığı" 17 Aralık fezlekesinin hiçbir hukuki niteliği de kalmadı. Ancak Savcı Bharara tarafından delil olarak kabul edilen fezleke, Sarraf iddianamesine konuldu. Bharara, İngilizce'ye çevrilen fezlekede, değişiklik bile yapmadı. Öyle ki, yazı karakterleri, başlıklar ve renkler bile aynı. Fezlekede, vurgulanmak istenen ve kalın olarak yazılan isimler, iddianamede aynı şekilde kalın olarak yer alıyor. Yine fezlekede "italik" yazı karakteriyle yer alan cümleler de iddianameye aynı şekilde girmiş. İddianamedeki renkli cümleler de dikkat çekiyor. Fezleke içerisinde kırmızı, mavi ve yeşil renklerde olan cümle ve başlıklar da iddianamede aynı şekilde belirtilmiş. Hatta fezlekedeki dipnotların bile iddianameye girdiği görüldü.


Etiketler:  , 
.

Kaynak : Hurhaber.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat