trafik

“Anadolu Kültüründe Babaîlik ve Elvan Çelebi

ÇORUM 13 Mart 2018 01:06
Videoyu Aç “Anadolu Kültüründe Babaîlik ve Elvan Çelebi
A
a

Programın açılış konuşmasını Hitit Akademi Derneği Başkanı Yrd.Doç.Dr. Zekeriya IŞIK yaptı.Yaklaşık 12 yıldır Çorum’da özellikle sosyal ve kültürel alanda çok sayıda seminer, konferans, panel, sempozyum ve çalıştaylar düzenleyen, düzenlenmesine katkı sunan Hitit Akademi Derneği bu bağlamda şehrimizin bütün paydaşlarıyla ortak çalışmalar da yürütmektedir...


Hitit Akademi Derneği 2007 yılında toplumumuzun sosyal ve kültürel değerlerinin yaşatılması, yine sosyal ve içtima hayatta karşılaşılan hemen her türlü sorunu üzerinde tefekkür edilmesi ve çözümler aranması amacıyla bir araya gelen içinde akademisyen, iş adamı, eğitimci, hukukçuların da bulunduğu bir grup vatan ve memleket sevdalısı tarafından kurulmuştur.

Yaklaşık 12 yıldır Çorum’da özellikle sosyal ve kültürel alanda çok sayıda seminer, konferans, panel, sempozyum ve çalıştaylar düzenleyen, düzenlenmesine katkı sunan Hitit Akademi Derneği bu bağlamda şehrimizin bütün paydaşlarıyla ortak çalışmalar da yürütmektedir.

Çorum’un irfan geleneğimiz açısından son derece güçlü tarihi şahsiyetlere ev sahipliği yaptığı ortadadır. Ancak nevar ki başta Koyunbaba, Abdal Ata, Elvan Çelebi, Süheybi Rumi, Kerebi Gazi olmak üzere Anadolu’nun ve bölgenin Türkleşip İslamlaşmasında büyük pay sahibi olan tarihi manevi kanaat önderlerimiz hakkında onları yeniden okumak, anlamak ve günümüze aktarmak konusunda pasif kaldığımız da ortadadır. İşte bu panel derneğimizin de katkılarıyla Hitit Üniversitesi tarafından düzenlenen “Nehrin Piri Koyunbaba Sempozyumu”ndan sonra şimdi de “Elvan Çelebi”yi bilim dünyasının, ülke ve Çorum kamuoyunun gündemine taşımak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gayemiz Koyunbaba’dan sonra Elvan Çelebi, hakkında da uluslararası bir sempozyum, kongre toplanmasına öncülük ederek bu alanda bir farkındalık oluşturmaktır. Bu tür programlar şehrimizin tanıtımı ve inanç turizmi açısından da son derece faydalı sonuçlarda doğuracaktır.

Ben buradan panelimize katılan başta misafirimiz Prof. Dr. Ahmet Taşğın hocamız olmak üzere, Prof. Dr. Mehmet Azimli’ye şükranlarımı sunuyor panelimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Panelin moderatörlüğünü Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Azimli yaptı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşğın “Türkistan, Horasan, Rum ve Balkanlar hattında irfanın temsilcisi Elvan ÇELEBİ” konulu bir sunum yaptı. Taşğın “Elvan Çelebi, Doğu Roma’nın feodal temelli, halkı ayıran ve tahkir eden yaşam felsefesinin aksine Allah’ın bütün kullarına gönlünü ve zaviyesini açmak suretiyle bölgenin sosyo-kültürel ve demografik olarak değişmesinde, dönüşmesinde ve yeniden ilahi bir perspektifle mayalanmasında önemli bir rol oynamıştır.” Dedi.

Panelin konuşmacılarından Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zekeriya Işık’ın konuşması: “Elvan Çelebi, Baba İlyas-ı Horasani gibi yaşadığı dönemin hem inanç ve zihin dünyasında hem de siyasi ve toplumsal hadiselerine yön veren önemli bir tarihi şahsiyetin dip torunudur. Dedesi Muhlis Paşa da Karamanoğullarının kuruluşunda etkili olmuştur. Babası Âşık Paşa Türk tasavvuf ve edebiyat tarihimiz açısından kendisinden sonraki dönemlerde yaşayan akrabası Aşıpaşazade ise Osmanlı devletinin kuruluş dönemini yazması nedeniyle tarihi açıdan kültür tarihimizde son derece önemli bir yere sahiptirler.

Elvan Çelebi’nin Çorum’a geldiği tarihler bölgenin Türkleşip İslamlaşma sürecinin bütün hızıyla devam ettiği tarihlerdir. Aynı tarihlerde(14. Yüzyıl başları ve ortaları) Çorum

Piri Baba Çamlığı üzerinde tekkesi bulunan Piri Baba, Seydim’de zaviyesini kuran Seyyid Murat (Seydim Sultan) gibi irfan geleneğinin önemli şahsiyetleri bölgenin yurt tutulması ve İslamlaşmasını sağlamak amacıyla büyük bir organizasyonu sevk ve idare eden hem manevi hem de maddi hayata yön veren kanaat önderleri olarak görülmektedirler.”

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat