aşgın

"İHH Uluslararası Statüye Sahiptir"

ÇORUM 3 Ekim 2018 08:32
Videoyu Aç  "İHH Uluslararası Statüye Sahiptir"
A
a

Çorum İHH Başkanı Selim Özkabakçı, İHH tarafından yapılan tüm faaliyetlerin menfaat gözetilmeksizin Allah rızası için yapılan işler olduğunu söyledi. ÇORİMDER’in her hafta düzenlediği fasıl kahvaltısının bu haftaki konuğu Çorum İHH ve İlke-Der'in Başkanı Selim Özkabakçı oldu.


 

İHH'nın nasıl kurulduğunu öğrencilere anlatan Özkabakçı, "Yugoslavya’nın dağılmasından sonra Müslüman varlığından rahatsız olan batılılar Sırpları silahlandırarak Avrupa’nın ortasında Bosnalı Müslümanları katlettiler. Türkiye’den Bosna’ya yardım ulaştırmayı başaran Müslümanlar aynı zamanda 1992 yılında İstanbul’da İHH’yı kurarak din, dil, ırk farkı gözetmeksizin dünya mazlumlarına ulaşarak destek olmaya başladı.

İHH'nın 135 ülkede ve bölgede çalıştığını belirten Özkabakçı, amaçlarının toplanan yardımları tüm dünya mazlumlarına ulaştırmak olduğunun altını çizdi.

İHH'nın çalışma sisteminden de bahseden Özkabakçı, "Bizler yardım için gittiğimiz yerlerde güncel yardımların ötesinde kalıcı eserlerde bırakıyoruz. Yetimhaneler açıyoruz. Meslek okulları açıyoruz. Dikiş, tarım ve hayvancılık yapmayı öğretiyoruz. Hastaneler kuruyoruz. Mescitler ve Kuran eğitimi verilen yerler yapıyoruz. Kurak bölgelerde su kuyuları açıyoruz. Sahra hastaneleri kurarak katarak ameliyatları yapıyoruz. Gittiğimiz ülkelerdeki mazlum azınlıklarla bir araya gelerek onların sorunlarını, dertlerini dinleyip uluslararası toplantılarda bunları dile getirerek çözüme ulaşması için çalışıyoruz. Çorum İHH olarak Çorumluların yardımıyla Patani’de İskilipli Atıf Hoca adına bir yetimhane açtık.” dedi.

"İHH ULUSLARARASI STATÜYE SAHİP BİR YARDIM KURULUŞUDUR"

Yardımların ülkelerde dağıtılma konusuna da değinen Özkabakçı, " İHH topladığı yardımları nereye ve kimlere yapacağını o bölgede yaşayan, buraları iyi bilen, tanıyan temsilcilerimiz ile yapıyoruz. Bizler bazı ülkelere yaptığımız yardımları da mazlum kardeşlerimizin güvenliği tehlikeye girmemesi için kamuoyu ile paylaşamıyoruz. İHH olarak Uluslararası bazı statülere sahip bir yardım kuruluşu olduğumuz için yardımlarımızı amacına daha uygun bir şekilde ulaştırıyoruz. İsrail'de bunun için İHH'ın kapatılmasını istiyor" diye konuştu.

"İLK ULUSLARARASI KURBAN BAĞIŞLARINI İHH BAŞLATTI"

İHH’nın Uluslararası alanda birçok ilke imza attığını kaydeden Özkabakçı: “Türkiye’de 1993 yılında vekâletle uluslararası kurban organizasyonunu düzenleyen ilk sivil toplum kuruluşuyuz. Dünyada Çeçen halkına yardım ulaştıran ilk yardım kuruluşlarından birisiyiz. Bosna Savaşı sırasında Saraybosna ablukasını kırarak Bosnaya yardım ulaştıran ilk sivil toplum kuruluşuyuz. 5 kıtada 135 ülke ve bölgeye ulaşan Türkiye merkezli ilk sivil toplum kuruluşuyuz.” Diyen Özkabakçı, şu anda 135 ülkede yardım faaliyetlerini sürdürdüklerini açıkladı.

"EN ÇOK SAVAŞ, KITLIK VE AFET OLAN ÜLKELERE YARDIM EDİYORUZ"

İHH olarak en çok savaş, kıtlık ve afet bölgelerinde çalıştıklarına vurgu yapan Özkabakçı, Afrika'da katarak ameliyatı yaptırarak 100 bin kişiye ışık olduklarını ve 90 bin yetime hamilik yaparak ayda yüz tl yardım ettiklerini ifade etti.

"ÇORUM’DAN GAZZE'YE BİR AMBULANS GÖTÜRDÜK"

Mavi Marmara ve Gazze konvoyu sırasında yaşadıklarını öğrenciler ile paylaşan Özkabakçı, 2009 yılında Avrupa'da başlayan Gazze konvoyunun yaşlısı, ihtiyarı, genci ile hep birlikte Çorum'dan hazırladıkları ve içerisini insani yardım malzemeleri ile doldurdukları minibüs ile yola çıktıklarını söyledi.

"İHH OLARAK ABLUKA ALTINDAKİ GAZZEYE 300 ARAÇLA GİRMEYİ BAŞARDIK"

Özkabakçı, Gazze konvoyu ile İsrail’in ablukasına rağmen Gazze'ye ulaştıklarını ifade etti.

Dünyayı küresel güçlerin yönetmeye çalıştığını söyleyen eden Özkabakçı, " İçimizde küresel güçlere yardım eden insanlar vardır. Arkadaşlar dikkat edin bir kişi kısa zamanda birden büyürse, birden çok para kazanmaya başladıysa onun arkasında küresel güçlerin olması ihtimalide vardır. Küresel güçlerin dini, dili, ırkı olmaz" dedi.

İsrail askerleri tarafından Mavi Marmara gemisine yapılan baskının slayt görüntülerinin izlendiği sırada öğrenciler duygusal anlar yaşadılar ve gözyaşlarını tutamadılar. Özkabakçı İsrail’in Ben Gorion ceza evine götürüldüklerini, İsrailli askerlerin kendisine yaptığı işkenceyi ve İsrail Askerlerinin “one minute” diye bağırarak öldürmek için defalarca attıkları dayağıanlattı.


"SURİYELİ SIĞINMACILARA GÖSTERİLEN TEPKİLERİN ÇOĞU YERSİZ"

Suriye'den Türkiye'ye gelen mülteciler konusuna da değinen Özkabakçı, " Suriye'de öyle bir süreç yaşanıyor ki insanlar işkence ve tecavüzler altında yaşıyor. Buraya gelen insanlara niye geldiler demeyelim, orada her türlü azap ve ıstıraplar yaşanıyor. Bu soruyu soran insanlar orada yaşanan ıstırapları bilmedikleri için sığınmacı misafirlere tepki gösteriyorlar. Lütfen kendimizi, ailemizi onların yerine koyalım" ifadelerini kullandı.

Şu anda İdlip bombalanıyor ve 3 milyon insan Türkiye sınırına harekete geçmeye hazırlanıyor. İHH İdlip için Türkiye’de yeni bir insani yardım kampanyası başlattı. Bizlerde Çorum İHH olarak Çorumlu hayırseverlerin desteğiyle İnsani Yardım Tırları çıkaracağız.

İHH'ın sadece maddi yardım konularında çalışmadığının altını çizen Özkabakçı, birçok konuda uluslararası alanda İnsani Diplomasi çalışmaları yaptıklarını söyledi.

İHH’nın insani diplomasi çalışması ile Esedin elinden 2.300 den fazla kadın, çocuk, yaşlının kurtarıldığını örnek verdi.  

Halep'te 45 bin kişinin tahliyesinin sağlanmasında İHH’nın düzenlediği binlerce aracın katıldığı Halep konvoyunun ve Reyhanlı’da toplanan 50 bin insanın sınıra doğru yürüyüşünün etkisini anlattı.

İHH’nın bazı üyeliklerinden bahsetti. Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) danışman statüsünde üyelik. İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) danışmanlık statüsünde üyelik. İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani Fonu (OICHF) meclis üyeliği. İnsani Forum (THF) üyeliği. İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) üyeliği.

İHH’nın aldığı ödüllerin bir kaçından bahseden Özkabakçı: TBMM Üstün Hizmet Ödülü (2007). Uluslararası Karma Kültür Gençlik Konseyi (COJEP) İnsan Hakları Ödülü (2010). Ak Parti Yılın Sivil Toplum Farkındalık Ödülleri, insani yardım alanında birincilik ödülü (2017)”

Konuşmasının sonunda öğrencilere tavsiye niteliğinde açıklamalarda bulunan Özkabakçı, “Bizim Allah’a sığınmaktan başka bir çaremiz yok. Eğer Allah bize yardım ederse bize kimsenin gücü yetmez. Ama o bize yardım etmezse bize kimse yardım edemez. Sadece Allaha güveneceğiz, sadece ondan yardım isteyeceğiz. O zaman bize düşen şey Allah'ın yardımını alabilecek nitelikleri üzerimizde barındırmak olacaktır.” Dedi.

Çorimder’in yaptığı çalışmalarla göz doldurduğunu söyleyen Özkabakçı yapılan davetten dolayı ÇorimDer başkanı Ayhan Boyraz’a, Genç Çorimder Koordinatörü Semih Dumlu’ya ve Öncü Gençlik ve Spor kulübü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Külcüye teşekkür etti, gençlerle zaman geçirmekten mutluluk duyduğunu belirterek konuşmasını tamamladı.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat