2019'da İstihdam yarışı

Ekonomi 10 Mart 2019 08:15
Videoyu Aç 2019'da İstihdam yarışı
A
a

İş dünyası 2.5 milyon kişilik istihdam seferberliği için sıraya girdi...

İstihdam yarışı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı, "Burası Türkiye burada iş var" sloganıyla hayata geçen 2019 istihdam seferberliğinde rakamlar ortaya çıkmaya başladı. İstanbul 900 bin, Ankara 220 bin, İzmir 200 bin, Kocaeli 100 bin, Bursa 120 bin, Kayseri 30 bin, Diyarbakır 20 bin, Trabzon 16 bin, Sakarya 15 bin, Gaziantep 15 bin, Denizli 15 bin, Elazığ 9 bin, Uşak 5 bin, Bingöl 2 bin kişiye ilave istihdam yaratmayı hedefliyor. Diğer illerde de seferberlik kapsamında istihdam edilecek kişi sayıları yavaş yavaş netleşmeye başladı. Önümüzdeki 2 hafta içinde toplam rakam ortaya çıkacak.

 


İstihdam yarışı

Seferberlik ilanının ardından 10 gün geçmesine rağmen birçok ilde başvurular da başladı. İstanbul'da 15 bin, Ankara'da 4 bin, Kayseri'de 4 bin, Denizli'de 3 bin, Elazığ'da 300 kişiye istihdam sağlamak için şirketlerden İŞKUR'a başvuru yapıldı. Şirketler de tek tek açıklama yapıyor. İlk 3 ayda fiilen 1.050 kişiye işbaşı yaptıran Vestel, nisanda 250 kişi daha alacak. Bursa'da Matlı Şirketler Grubu, beyaz et üretim tesisinde 2 bin kişiye istihdam sağlayacak. SÜTAŞ 1.700 kişiyi, Konukoğlu bin kişiyi işe alacak. Kayseri'deki BRN Yatak da 50 kişiyi işe alacağını açıkladı.


İstihdam yarışı

TOBB'DAN EYLEM PLANI
İstihdam Seferberliği için TOBB, 81 ildeki 365 oda ve borsaya 11 maddelik iş planı gönderdi. Edinilen bilgilere göre, kampanyanın Türkiye genelinde etkin tanıtılması için bilgilendirici basın toplantısı ve açıklamalar yapılması, vali, kaymakam, belediye başkanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarının başkanları ile toplantılar yapılması istendi. İllerde en çok vergi ödeyen ve istihdam sağlayan ilk 100 üyeyle görüşmeler yapılarak, teşviklerin anlatılması, muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine bilgi verilmesi, binalara afişler asılması talep edildi.


İstihdam yarışı

İSTİHDAM MASALARI KURULDU
Geçen haftadan itibaren Türkiye'nin dört bir yanında oda ve borsalar hem kendi binalarına hem de ilin birçok yerine afiş ve billboardlar astı. Teşvikleri anlatmak için oda ve borsalar, tanıtım filmleri hazırladı. Bunlar, yerel basında ve sosyal medyada yayınlanmaya başladı. Odalar kendi bünyelerinde istihdam masaları kurdu.


İstihdam yarışı

ALTYAPI TAMAM 20 BİN KİŞİ İŞE ALINACAK
Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya, şehrin altyapı sorununun çözüldüğünü belirterek, "Diyarbakır Tekstil Organize Sanayi Bölgesi altyapı yatırımı ve organize sanayi bölgesinin arıtması tamamlandı. Yeni bir sanayi bölgesi daha kuracağız" dedi. Bunların tamamlanması ve teşvik paketinin katkısıyla ilave 20 bin kişinin istihdam edileceğini aktaran Kaya, "Finansa erişim sorunu da çözülürse 20 bin kişiyi aşarız" şeklinde konuştu.


İstihdam yarışı

 

İSTANBUL'DA 10 GÜNDE 15 BİN KİŞİLİK BAŞVURU
İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, "Çok büyük ilgi var. Şu ana kadar 15 bin kişilik bir başvuru oldu. Yerel seçimlerden sonra 3-4 kat artar" dedi. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç de "Amacımız işletmelerin istihdam potansiyelini harekete geçirerek ekonomik kıskacı istihdamın gücüyle kırmak" diye konuştu.


İstihdam yarışı

 

220 BİN İSTİHDAM SÖZÜ
Ankara'da 220 bin kişinin işe alınması hedefleniyor. Şu ana kadar 4 bin kişiye ilave istihdam sağlandı. Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, "Şu anda 5-6 bin civarında bir talep geldi, sayı her gün artıyor. Oda olarak bir de teşvikleri bilgilendirme merkezi kurduk" dedi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de, "Bugüne kadar 4 bine yakın kişi teşvikten faydalanarak istihdam edildi" diye konuştu


İstihdam yarışı

 

16 BİN KİŞİYE İŞ SAĞLANACAK
Trabzon TSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, 8 bin üyeleri olduğunu, 2017'deki seferberlikte, 16 bin civarında istihdam sağladıklarını hatırlatarak, "Bu yıl da aynı rakama ulaşırız, yoğun talep var" dedi.


İstihdam yarışı

 

15 BİN KİŞİLİK İLAVE İSTİHDAM
Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, devletin çok önemli teşvikler sağladığını belirterek, "Teşvikler sanayicilerimizin çok ilgisini çekti. Biz Konukoğlu olarak nisana kadar bin kişilik istihdam oluşturacağız. Gaziantep genelinde ise bu rakam 15 bini bulur" diye konuştu.

HEDEF 30 BİN
Kayseri seferberlik kapsamında 30 bin kişiyi istihdam etmeyi hedefliyor. Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, bu yıl içinde teşvikler kapsamında ilave 30 bin kişiyi istihdam etmeyi hedeflediklerini söyledi. Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci de, şu anda teşvik 4 bini aşkın çalışan talebi geldiğini vurguladı.

 

İstihdam yarışı

 

200 BİN KİŞİYE İŞ İMKÂNI
İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener, basına ilanlar vererek tanıtımı yaptıklarını, iki tanıtım filmi çektiklerini belirterek, "Odada istihdam masası kurduk. Buraya günde 100 kişi başvuruyor.İzmir olarak 200 bin kişiye ilave istihdam yaratacağız" dedi.

Kaynak : Takvim
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat