23 Eylül Sonbahar Ekinoksu

ÇORUM 23 Eylül 2018 17:34
Videoyu Aç 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu
A
a

Gece ile gündüzün eşitlendiği bu günde, güneş ışınları ekvatora dik olarak düşmekte.Çorum'da sonbahar mevsimiyle birlikte adeta renk cümbüşü yaşanıyor.Yaklaşan kışın habercisi olan sonbaharda ağaçlar yapraklarını dökmeye başladı. Çorum'da ağaçlardan dökülen sarı yaprakları görenler, kendilerini garip bir hüzne kapılmaktan alıkoyamıyor.


Son günlerde gündeme oturan Sonbahar Ekinoksu 23 Eylül'de (bugün) gerçekleşecek. 21 Mart ve 23 Eylül'de güneşten gelen ışınlar ekvatora dik olarak gelir ve bu günler ekinoks olarak adlandırılır. Ülkemizde 23 Eylül'den itibaren sonbaharın etkileri daha çok görülmeye başlayacak. Aynı zamanda birçok kişi tarafından, sonbahar ekinoksunun ardından resmen sonbahara girildiği kabul edilir.

EKİNOKS NEDİR?

Ekinoks (gece-gündüz eşitliği veya ılım olarak da bilinir), Güneş ışınlarının Ekvator'a dik açıyla gelmesi sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği andır. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur. İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu olmak üzere de yılda iki kez tekrarlanır.

Sonbahar ekinoksuyla beraber sonbaharın etkileri daha fazla görülmeye başlıyor.

23 EYLÜL DURUMU

Kuzey ve Güney Yarım Küre'de, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90°'lik açı ile düşer ve gölge boyu Ekvator'da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'ye dik düşmeye başlar ve bu sebeple Güney Yarım Küre'de gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre'de ise durum tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre'de ilkbahar'ın, Kuzey Yarım Küre'de sonbahar'ın başlangıcıdır. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasından da görülebilir duruma gelir. Dünya genelinde gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Kuzey Kutup Noktası'nda altı aylık gecenin, Güney Kutup Noktası'nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

 

21 MART DURUMU

Kuzey ve Güney Yarım Küre'de, Güneş ışınları öğle vakti Ekvator'a 90°'lik açı ile düşer. Gölge boyu Ekvator'da sıfırdır. Güneş ışınları bu tarihten itibaren Kuzey Yarım Küre'ye dik düşmeye başlar. Bu tarihten itibaren Güney Yarım Küre'de geceler, gündüzlerden uzun olmaya başlar, Kuzey Yarım Küre'de ise tam tersi olur. Bu tarih Güney Yarım Küre'de sonbaharın, Kuzey Yarım Küre'de İlkbahar'ın başlangıcıdır. Bu tarihte Güneş her iki kutup noktasından da görülebilir duruma gelir. Dünya genelinde gece ve gündüz süreleri birbirine eşit olur. Bu tarih Güney Kutup Noktası'nda altı aylık gecenin, Kuzey Kutup Noktası'nda ise altı aylık gündüzün başlangıcıdır.

Kuzey Yarım Küre'de yaklaşık olarak 21 Mart İlkbahar Ekinoksu – 23 Eylül Sonbahar Ekinoksu'dur. Güney Yarım Küre'de yaklaşık olarak 21 Mart Sonbahar Ekinoksu – 23 Eylül İlkbahar Ekinoksu'dur.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat