trafik

8. Kitap VE Kültür Günleri Başladı

ÇORUM 20 Nisan 2018 19:40
Videoyu Aç 8. Kitap VE Kültür Günleri Başladı
A
a

Çorum Belediyesi tarafından bu yıl 8.si düzenlenen Geleneksel Kitap ve Kültür Günleri Fuarının resmi açılışı düzenlenen törenle açıldı. ..

Geleneksel Kitap ve Kültür Günleri Fuarının açılışına Vali Necmeddin Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Garnizon Komutanı Per. Alb. Çetin Öcal, Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Abdurrahman Başbuğ, İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 8. Geleneksel Kitap ve Kültür Günleri kapsamında; ünlü yazarlar Çorum’da okurlarıyla buluşturacaklar ve hayranları için kitaplarını imzalayacaklardır.
 

Açılışta konuşma yapan Belediye Başkanı Zeki Gül,  Çorum’un binlerce yıllık geçmişiyle, kültür tarihine kalıcı izler bırakan medeniyetlerin önemli bir buluşma noktası olduğunu belirterek, bu özelliğine binaen Kitap ve Kültür Günleri’nde binlerce kitabı, onlarca yazarı, şairi, düşünce adamını her yıl Çorumlularla buluşturduklarını söyledi.

FUAR 29 NİSAN’A KADAR AÇIK KALACAK

Başkan Gül fuarın 29 Nisan tarihine kadar açık kalacağını ifade ederek, “Kitap Fuarımız 20 – 29 Nisan tarihleri arasında açık kalacak. 20’nin üzerinde yayınevi binlerce kitabıyla fuarımızda yer alıyor. 10’dan fazla ulusal yazarımızı fuar nedeniyle şehrimizde ağırlayacağız. Hemşehrimiz olan 9 yazarımız da ayrı bir stant da okurlarıyla buluşacak.” dedi.

 

’40 Z KÜTÜPHANE KAZANDIRDIK’

Şehrimize 40 Z Kütüphane kazandırdık. Şehrimizdeki 55 okulumuzda bulunan Z Kütüphanelerimizin 40 tanesini belediye olarak biz yaptık. Milli Eğitim Müdürlüğümüze teslim ettik. 40 okulumuzun Z Kütüphanelerinin ihtiyacı olan kitapları da Belediye olarak biz temin ettik. Okuma gruplarımıza aldığımız kitaplarla birlikte Z Kütüphanelerimize 88 bin kitap aldık. Okuma grupları Türkiye’de örnek alınan bir proje olarak her geçen gün büyümeye devam ediyor. Ortaokullarımızda, liselerimizde 861 grup oluşturduk. Bu gruplarımız 10’ar, 15’şer, 20’şer öğrenciden oluşuyor. Toplamda 10 bin 949 öğrencimiz var. Kitap okuma gruplarındaki öğrencilerimiz kendilerine temin ettiğimiz kitapları okuyor, tartışıyor ve kitaplarla ilgili değerlendirme etkinlikleri yapıyorlar. Bu projenin katkılarıyla Çorum, okuma oranında kırkıncı sıralardan onuncu sıralara yükseldi. Şehrimiz adına bu büyük bir kazanım.

‘KİTAPLAR, AKLIMIZA VE DÜŞÜNCEMİZE BİR MANA KATAR’

Hem insanımıza dokunmanın onlara faydalı olmanın memnuniyetini yaşıyoruz hem de kültürel alanda kalıcı hizmetleri yerine getirmiş olmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Bunların dışında da okuma alışkanlığını, okuma becerisini, kitapla olan dostluğu güçlendirecek her projenin içinde oluyoruz. Sözün kısası, kitaplar duyularımıza, görüşlerimize, hareketlerimize aklımıza ve düşüncemize bir mana katar. Okuma alışkanlığı elbette, öncelikle kişilerin kendisi için edinilmesi gereken bir alışkanlık. Ama Belediye olarak bu güzel hasletin kazanılmasına her türlü desteği veriyoruz.”

MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş ise bir filozofun “dil varlığın evidir” sözünü hatırlatarak, “Okumayla ilgili faaliyetlerde ilk akla gelen ayeti kerime oku emridir. Okumak aynı zamanda gökleri, yerleri, insanları, alınlarda yazanları okumak yani bir şeyleri derinlemesine nüfuz etmeye çalışmak, kadrini kıymetini bilmeye çalışmak anlamlarını da içerir. Okumak çok yönlü okumaktır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kitap fuarı kurdele kesilerek hizmete açıldı.


Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat