AB-ABD'nin Golan Tepeleri kararını tanımadı

TÜRKİYE 26 Mart 2019 10:20
Videoyu Aç AB-ABD'nin Golan Tepeleri kararını tanımadı
A
a

AB'den ABD'nin skandal kararına dair açıklama geldi. Brüksel tarafından yapılan açıklamada Washington'un verdiği bu kararın, AB'nin bu konudaki duruşunu değiştirmeyeceğini söyledi...

Avrupa Birliği ABD'nin Golan Tepeleri kararını tanımadı

Avrupa Birliği ABD'nin Golan Tepeleri kararını tanımadı
ABD Başkanı Trump'ın İsrail işgalini tanıdığına dair attığı imzasına ilişkin Avrupa Birliği'nden açıklama geldi. "Bizim tutumumuz değişmedi. Golan Tepeleri dahil olarak, İsrail'in 1967 tarihinden bugüne İsrail'in işgalinde olan topraklar üstündeki egemenliğini tanımıyoruz" sözleri kullanıldı. ABD'nin hukuku tanımayarak aldığı bu karar için dünyadan tepkiler sürerken Arap Birliği, Arap yarımadasında gerçekleşen bu kanunsuzluğa karşı sesini çıkartmıyor.

Rusya uyardı: Bu durumu daha da kötüleştirir

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından da Golan Tepeleri ile ilgili alınan karara tepki geldi. Bakanlıktan açıklamada "Uluslararası hukuka aykırı olarak verilmiş bu karar, Orta Doğu'daki gerginlikleri arttırabilir. BMGK kararlarını saymayan bu tarz adımlar durumu daha da kötüleştirir" sözleriyle ABD'ye uyarıda bulundu.

İngiltere de açıklamada bulundu

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Golan Tepeleri'ni İsrail'in işgali altındaki olan bir toprak olarak gördüklerini söyledi.

"Golan Tepelerini İsrail işgali altındaki toprak olarak görüyoruz. İsrail'in 1981 tarihindeki egemenliği altına alma kararını da tanımadık ve tanımayı da planlamıyoruz." sözlerinde bulundu.

Açıklamada ayrıca, BM Sözleşmesi dahil olarak, uluslararası hukuka göre bir toprağın güç kullanılıp da egemenlik altına alınması yasaklanmıştır." diyerek hatırlatıldı.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat