trafik

Andy Ar'ın son seçim anketi açıklandı!

Siyaset 23 Nisan 2018 19:12
Videoyu Aç Andy Ar'ın son seçim anketi açıklandı!
A
a

CHP ve İYİ Parti arasındaki "milletvekili verecek kadar" sıkı olan dostluk, herkesin dikkatini çekmişti. Ancak bu görüntünün tamamen CHP'nin oy kaybetme korkusuyla yaptığı bir hamle olduğu ortaya çıktı...

Andy Ar anketine göre, AK Parti ve MHP ittifakının oy oranı yüzde 55'ler dolayında. CHP'nin oy oranı ise yüzde 21 civarında.
CHP VE İYİ PARTİ'NİN HEDEFLERİ AYNI
Anketlere göre İYİ Parti, herkesin beklediğinin aksine MHP ve AK Parti'den oy devşiren bir parti değil, CHP'yi parçalamak üzere konumlanmış algısı olan bir parti.
İki partide de Cumhuriyetçilik, laiklik, Atatürkçülük fikri ön plana çıkıyor. Bu da son dönemlerde seçmenini mutlu edemeyen CHP'yi tehlikeye atıyor.
CHP OYLARI İYİ PARTİ'YE KAYACAK
AK Parti ve MHP tabanında bu anlamda bir düşüş yaşanmıyor. CHP'nin şimdi bir de İYİ Parti'ye kayacak olan oylarını bir arada tutma zorunluluğu var.
ORTAK ADAY İÇİN İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR
Bu nedenle CHP, İYİ Parti'nin rahatlıkla Meclis'te grup kuracak sayıya ulaşması için milletvekillerini istifa ettirdi ve İYİ Parti'ye gönderdi.
Şimdi de adaylığını ilan eden Meral Akşener, ortak aday için ikna edilmeye çalışılıyor. Akşener ikna edilirse muhalefet, Erdoğan'a karşı tek adayla çıkacak.
********************************************************

Andy-Ar Başkanı Faruk Acar, AK Parti-MHP ittifakının yüzde 55'ler civarında olduğunu CHP ise oyunun yüzde 21'lere gerilediğini söyleyen Acar'a göre İyi Parti'nin oyu yüzde 6-7'lerde. Acar, İYI Parti'ye geçen CHP'li 15 vekille ilgili olarak "Anamuhalefetin hamlesi handikaplı. CHP'nin aleyhine, İYİ Parti ve AK Parti'nin lehine olur" dedi.

Kamuoyu araştırma şirketi Andy-Ar Başkanı Faruk Acar, Habertürk'ten Kübra Par'a konuştu. İşte o röportajdan öne çıkan bazı başlıklar:

CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 55'LER DOLAYINDA

AK Parti ve MHP'yi bütün olarak değerlendirmek gerekiyor. İki partinin oranı aşağı yukarı yüzde 55'ler dolayında bir yerde sonuçlanır gibi görünüyor.

CHP'NİN OYU YÜZDE 21'LERDE

CHP'nin Baykal dönemine gerilediğini görüyoruz. Şu an itibarıyla oyu 21 civarında. Bu herkesin beklediğinin aksine AK Parti'den oy devşiren bir parti değil, CHP'yi parçalamak üzere konumlanmış algısı olan bir İYİ Parti var. Toplamına baktığınızda Erdoğan karşıtlığı ve AK Parti'yi bitirmek üzere konumlanan CHP, yine aynı mantık üzerine konumlanan bir diğer partiye oy kaptırıyor. AK Parti ve MHP tabanında bu anlamda bir düşüş yaşanmıyor.

İYİ PARTİ'NİN YÜZDE 6-7 CİVARINDA OYU VAR

CHP'nin şimdi bir de bunları bir arada tutma zorunluluğu var. Tıpkı 7 Haziran'daki gibi HDP'yi kötülemeyecek, ona alan açacak ve Meclis'e girmesini bir ölçüde geri planda destekleyecek. Bu bugün itibarıyla İYİ Parti için geçerli. CHP, 7 Haziran'da bunu başardı. İYİ Parti'nin 6-7 civarında oyu var. Ama bunun daha üzerine oturup oturmayacağı önümüzdeki süreçte belli olacak. Parlamentoda nasıl bir denge olacağını öngöremeyeceğiz. Araştırma şirketleri bu anlamda toplam ittifak oylarını verebilir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin oy oranlarını aşağı yukarı bilmiş olacağız. Ama partilerin herkes için sürprizler yaratacak neticelere sahip olacağını düşünüyorum.

HDP BARAJ CİVARINDA BİR YERDE DURUYOR

HDP'nin oylarında ciddi bir kırılma söz konusu dahi değil. Ne HDP'den kopup AK Parti'ye geçiş ne de AK Parti'den HDP'ye geçiş söz konusu. HDP baraj civarında bir yerde duruyor. Saadet Partisi kamuoyunda çok popüler bir alan yakaladı. Kendince ciddi bir hava oluşturdu ve gündem belirleyen aktörlerden biri haline geldi. Bu biraz da AK Parti'nin onları muhatap almasıyla alakalı. Fakat Saadet Partisi'nin oylarında henüz bir hareketlilik tespit edebilmiş değiliz.

CHP'DEN 15 VEKİLİN İYİ PARTİ'YE GEÇMESİ CHP'NİN ALEYHİNE OLUR

15 CHP milletvekilinin İYİ Parti'ye grup kurması için geçmesi, “Aslında uzun zamandır konuşulan CHP-İYİ Parti muhtemel ittifakının somutlaşmış şeklidir” diye yorumlanabilir. Bu durum resmi olarak pusulada da karşılık bulur mu bilinmez ancak bizim araştırmalarımızda da görüldüğü gibi İYİ Parti'nin CHP tabanından oy aldığına dair tespitlerin bir ölçüde genel başkanların da farkında olduğunun göstergesidir. Yeni bir oyun kurma çabası içinde olan anamuhalefetin bu hamlesi kendi içinde bir handikap barındırıyor. Sonuçta siz tabanınızı genişletmek üzerine değil mevcut tabanınızı el değiştirerek farklı yerlere paylaşımda bulunuyorsunuz! Sandıkta da bunun karşılığını göreceğimizi sanıyorum. CHP iddiasını bu hamle ile çürütmüştür. İddianız başkaları üzerinden hikâyeleştirilirse bir süre sonra gözler iddia sahibine yönelir.

Alacakla borç ödenmez gibi bir şey bu! CHP bir hikâye koymaya çalışıyor ama o hikâyenin sonu mutlu mu? Bizim yaptığımız araştırmalar ışığında bu kombinasyona dair sonuç alamadığını söyleyebilirim. Bu ittifakın faydalananı İYİ Parti oluyor ve CHP son yıllarda aldığı oyun altına seyredecek bir sonuca doğru eviriliyor. Kısacası bu durum CHP'nin aleyhine, İYİ Parti'nin ve dolaylı olarak AK Parti'nin lehine olur...

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat