Arastanın Restorasyonu için Bilgilendirme Toplantısı

ÇORUM 10 Eylül 2018 15:57
Videoyu Aç Arastanın Restorasyonu için Bilgilendirme Toplantısı
A
a

Ayakkabıcılar Arastası esnaf ziyaretine Ak Parti MKYK üyesi Çorum milletvekili Ahmet Sami Ceylan,Valisi Necmeddin Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Gül, Ak Parti İL Başkanı Mehmet Karadağ, (ÇESOB) Başkanı Recep Gür, Kültür ve Turizm İl Müdürü Ömer Arslan ile arasta esnafı katıldı.

ARASTA GÜZELLEŞİYOR

Çöplük Çarşısı’nın restorasyonuna yönelik yapılan çalışmada önemli gelişmeler yaşanıyor.
550 tapuya karşılık 330 dükkanın bulunduğu çöplük çarşısındaki arastanın sağlıklaştırma projesindeki gelişme bugün bir basın toplantısı düzenlenerek hem kamuoyuyla, hem de mülk sahipleri ve esnaflarla paylaşıldı.


Çöplük’te bir çay ocağında düzenlenen toplantıya Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan ve Belediye Başkanı Zeki Gül, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, ÇEOSB Başkanı Recep Gür, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Arslan katıldı.Belediye Başkanı Zeki Gül, yaptığı açıklamada, “Arasta sağlıklaştırma projesi için Konya ve Bursa örnekleri incelendi. Turgut Özal’da restorasyon projesi ile ilgili esnafa sunum yaptık. Ciddi bir çalışma. Arastanın yanı sıra dünyanın en küçük çarşısı olarak bilinen Dikiciler Arastası restore edilecek. Buralara gelenler hem gezecekler hem alışveriş yapacaklar. Arasta projesi bitince ticari yoğunluk artacak. 25 Eylülde rölöve konusunda teknik elemanlar Arasta’ya gelerek işyerlerinde ölçümlendirme yapacaklar” ifadelerini dile getirdi.

Çorum'daki tarihi Ayakkabıcılar Arastası, restore edilerek kent turizminin hizmetine sunulacak.

Şehrin en merkezi noktasında bulunan ve yaklaşık 350 iş yerinin bulunduğu arasta, aslına uygun olarak restore edildikten sonra ticaret merkezi olarak hizmet vermeye devam edecek.Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, proje hakkında bilgi vermek üzere, arasta esnafıyla istişare toplantısında bir araya geldi.Arastadaki bir kahvehanede gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Necmeddin Kılıç, arastadaki dükkanların aslına bire bir uygun olarak restore edileceğini söyledi.

Çorum Ayakkabıcılar Arastasının Sağlıklılaştırılması Projesi kapsamında öncelikle arastadaki dükkanların tek tek inceleneceğini ifade eden Kılıç, şunları kaydetti:

"Eldeki doneleri toplayıp fikir yürüterek aslına uygun bir şekilde restore edeceğiz. Projenin tamamlanmasından önce işin mali büyüklüğü hakkında bir fikir sahibi olmamız mümkün değil. Ancak ciddi bir maliyet tutacağını zannediyorum. Bütün halkımızı temin ederim ki Çorum'a yapılan en güzel hizmetlerden bir tanesi burası olacak. Çünkü burası Çorum'un kalbi."Kılıç, bugün alışveriş merkezi olarak bilinen yapıların tarihteki adının "arasta" olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Arastanın aslına uygun olarak restore edilmesi hem bölge esnafımıza, hem ilimize, hem tüketiciye, hem de ilimiz turizmine hizmet edeceği açıktır. Diğer taraftan da ilimizin kentsel güzelliğini tamamlayacak bir işlem olacaktır. Esnafımızın onayı ve katkısı olmadan bu çalışmayı yürütme şansımız bulunmamaktadır. Dolayısıyla desteklerinizi bekliyoruz."

Belediye Başkanı Zeki Gül, yaptığı açıklamada, “Arasta sağlıklaştırma projesi için Konya ve Bursa örnekleri incelendi. Turgut Özal’da restorasyon projesi ile ilgili esnafa sunum yaptık. Ciddi bir çalışma. Arastanın yanı sıra dünyanın en küçük çarşısı olarak bilinen Dikiciler Arastası restore edilecek. Buralara gelenler hem gezecekler hem alışveriş yapacaklar. Arasta projesi bitince ticari yoğunluk artacak. 25 Eylülde rölöve konusunda teknik elemanlar Arasta’ya gelerek işyerlerinde ölçümlendirme yapacaklar” ifadelerini dile getirdi.
Zeki gül,Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte insanların sırf arastayı görmek için bile Çorum'a gelebileceklerini ifade eden Gül, "AVM'ler, çağın gerektirdiği mekanlardır. Ancak inşallah biz burayı restore ettirdiğimizde vatandaşın buraya göstereceği ilgi daha yüksek olacaktır. Ayrıca Çorum'un da marka değerini artıracaktır. İlimize ve esnafımıza hayırlı olsun." diye konuştu.


Ak Parti Milletvekili Ahmet Sami Ceylan da hem proje hakkında, hem de Çorum’a yapılan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulundu.
Toplantıda katılımcıların çeşitli konulardaki soruları yanıtlandı.Ceylan,restorasyon projesinin ancak esnafın desteğiyle gerçekleştirilebileceğini vurguladı.

 

 

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat