Bakanlık açıkladı 80 bin kişi işe alınacak

ÇORUM 7 Eylül 2018 12:49
Videoyu Aç Bakanlık açıkladı 80 bin kişi işe alınacak
A
a

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim ve İçişleri bakanlıklarıyla önümüzdeki hafta bir protokol imzalayacak...

Bakanlık duyurdu! 80 bin kişi işe alınacak

Okulların açılmasıyla birlikte 80 bin kişiye iş imkanı da doğacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, okulların temizlik, bakım, onarım işlerinde çalışmak üzere 80 bin kişiyi 'Toplum Yararına Program' kapsamında işe alacak.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim ve İçişleri bakanlıklarıyla önümüzdeki hafta bir protokol imzalayacak.

Protokol kapsamında, okulların temizlik, bakım ve onarımı için 60 bin kişi "Toplum Yararına Program" koşullarıyla istihdam edilecek. 20 bin kişi de yine "Toplum Yararına Program" üzerinden "güvenli eğitim koordinasyon görevlisi" olarak istihdam edilecek.

"Toplum Yararına Program" başvuruları, İŞKUR'a yapılacak ve program, okulların açılmasıyla birlikte başlayacak.

''Toplum Yararına Program" kapsamında istihdam edilenler, 9 ay çalışıp asgari ücret üzerinden maaş alıyor.

ÇORUM’DA 450 KİŞİYE 9 AYLIK İŞ İMKANI

Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından, Çorum il genelinde çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulanacak.Program kapsamında 450 kişiye 9 aylık istihdam imkânı sağlanacak. İşe alınacak olan kişiler Çorum İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı okullarda çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik faaliyetlerinde çalıştırılacak.

08 Ekim 2018 tarihinde başlayıp 28 Haziran 2019 tarihinde sona erecek olan programda katılımcılara program süresince asgari ücret ödenecek olup, finansmanı İŞKUR tarafından sağlanacak. Başvuruların 10-14 Eylül 2018 tarih aralığında alınacak olan TYP kapsamında, katılımcılar, Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü için %80 kura %20 Liste Yöntemi, İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri için Liste Yöntemiyle belirlenecek. Konu hakkında İş Kur Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşların 14 Eylül 2018 Cuma gününe kadar (Cuma dahil), İŞKUR İl Müdürlüğüne veya İlçe belediyeler bünyesinde faaliyet gösteren hizmet noktalarına şahsen gelerek ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden 14 Eylül 2018 Cuma günü (Saat:24:00’a kadar) iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler à İstihdam àToplum Yararına ProgramlaràTYP Başvuru” kısmından sistem (program) numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ayrıca, son bir yıl içerisinde TYP’den toplam 9 (dokuz) aydan az faydalanmış olanlar toplam 9 aya tamamlanacak şekilde bu programlardan faydalanabileceklerdir. Bir kişi aynı anda açılacak TYP’lerden yalnızca bir tanesine başvuru yapabilecektir. Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt sistemine göre aynı adreste ikamet eden kişilerden şartları sağlayan herkes başvuru yapabilecek ancak bir kişi katılımcı olarak belirlenecektir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz. Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

 Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacaktır. Programlara başvuru şartları: İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak, Açık öğretim hariç öğrenci olmamak, Emekli ve malul aylığı almamak, İş göremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir. Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun çalışanı olmamak, Son altı ay içerisinde İŞKUR’un diğer programlarından (Kurs ve İşbaşı Eğitim programından) faydalanmamış olmak, Son bir yıl içerisinde Toplum Yararına Programlardan (TYP) dokuz aydan az faydalanmış olmak. 5510 sayılı Kanunun 4. Maddesinde b fıkrasının 4. bendindeki tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanundaki Ek-5 tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanların sigortalılığı kapsamında olan kişilerin TYP’ye başvuru yapmalarında ve programa katılmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kuruma kayıtlı olduğu hâlde TYP düzenlenen alanda ve konuda çalışma izni belgesi olmayan yabancılar ile iş akdi askıda olan mevsimlik işçiler TYP’ye katılamazlar.”

 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat