Barolar Birliği "Somut delil yoksa yeniden sayım olamaz"

Siyaset 9 Nisan 2019 08:31
Videoyu Aç Barolar Birliği  "Somut delil yoksa yeniden sayım olamaz"
A
a

Sondakika haber: Türkiye Barolar Birliği, İstanbul'da devam eden sayım tartışmalarıyla alakalı kendi görüşünü açıkladı.Somut delil yoksa yeniden sayım olamaz . Somut delil varsa seçim yeniden yapılır. YSK kararını bu ilke üzerine kurar.


TBB: Somut delil yoksa yeniden sayım olamaz
 

"Bugün, siyasi partilerin temsilcilerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimine dair açıklamalarını dinledikten sonra, değerlendirmelerimizi vatandaşlarımızın bilgisine sunma ihtiyacı duyduk" denilen açıklama şöyle:

Geçersiz oyların yeniden sayılıp sayılmayacağına dair tartışma bugün için geride kalmıştır.Yüksek Seçim Kurulu'nun verdiği kararların seçimlerin şeffaf ve hukuka uygun bir şekilde yönetilmesi çerçevesinden değerlendirilmesi gereklidir. 

Bunlara göre;

1)Seçmen listeleri kanunlara göre seçimden önce askıya çıkmış ve itiraz süreci sonunda kesinleşmiştir. Seçimden sonra, seçmen listelerine dair bir uyuşmazlığın çıkarılması hukuken imkansızdır.

2)Sandık kurulu başkan ve üyeleri seçim mevzuatına göre ilan edilmiştir ve itiraz süreci sonunda kesinleşmiştir. Sandık kurulu başkan ve üyeleri üstünden seçimlere dair uyuşmazlık çıkarılması da hukuken imkansızdır.

3)Somut delillere dayanılmak çerçevesinde itiraz konusu yapılmayan oyların yeniden sayılmasının da hukuken imkânı yoktur.

Türkiye Barolar Birliği hiçbir siyasi partinin yanında veya karşısında değil, Türkiye Barolar Birliği yargının üç kurucu unsurundan savunmayı temsil eden, tarafsız bir kurumdur. Sadece hukukun yanındadır ve bu her zaman da böyle olacaktır. 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat