Boğazkale'de "Hattuşa Barış Günleri"

ÇORUM 28 Haziran 2019 07:31
Videoyu Aç Boğazkale'de "Hattuşa Barış Günleri"
A
a

Boğazkale Kaymakamlığı tarafından Düzenlenen "Hattuşa Barış Günleri" kapsamında düzenlenen ve ülkemizden bir çok ödüllü fotoğraf sanatçısının katıldığı "Hattuşa Fotoğraf Maratonu" sonuçlandı...


Boğazkale Kaymakamlığı tarafından organize edilen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi ile Dünya Belleği Listesinde bulunan Hitit Medeniyetinin Başkenti Hattuşa'nın tanıtımını hedefleyen "Hattuşa Barış Günleri" 21-23 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleşti.

Etkinliklerin açılışına Çorum Valisi Sayın Mustafa ÇİFTÇİ de katılırken, Boğazkale İlçesi etkinlik boyunca Ulusal alanda ödüllü fotoğraf sanatçıları, Doğa Yürüyüşü Grupları, Kamp ve Karavan Gurupları, Hitit Üniversitesinden öğrenci öğretim görevlileri, doğa severlerin aralarında bulunduğu çok sayıda katılımcıyı ağırladı.

Etkinliklerin en önemli ayaklarından birisi olan "Hattuşa Fotoğraf Maratonu"na ise ülkemizin çeşitli yerlerinden bir çoğu ulusal yarışmalarda ödül almış 74 Fotoğraf Sanatçısı katıldı. Yarışmaya katılan fotoğraf sanatçıları İlçenin tarihi ve turistik alanları, kültürel yapısı ve insan yaşamı ile doğal güzelliklerini kendi bakış açılarına göre fotoğrafladılar. Yarışmada toplamda 349 fotoğraf teslimi yapıldı.

Yarışmanın Jürisini ise yine Ülkemizin önde gelen fotoğraf sanatçıları oluşturdu.

1-.Cihan KARACA (EFIAP/g Fotoğraf Sanatçısı)

2-.Emre BOSTANOĞLU (EFIAP Fotoğraf Sanatçısı)

3- Egemen UMUT ŞEN (AFIAP Fotoğraf Sanatçısı)

4- Şükrü AĞBAL (Fotoğraf Sanatçısı)

5-.Erdal BAYKARA (Fotoğraf Sanatçısı)

Yarışma jürisinin yaptığı değerlendirme sonucunda 3 Adet Eşdeğer Birincilik ödülüne her bir fotoğraf için 2.500,00 TL, 3 Adet Mansiyona her bir fotoğraf için 1.000,00 TL, 1 Adet Hattuşa Özel Ödülüne 1.000,00 TL, 1 Adet Drone Özel Ödülüne 1.000,00 TL ve 30 adet Sergilime ödülüne ise 250,00 TL'şer para ödülü verildi.

Yapılan değerlendirme neticesinde; Eşdeğer Birincilik Ödülleri, Berrin KARAMAN, Çınar YÜKSEL ve Uğur BULUT arasında paylaşıldı. Yarışmada ayrıca, Caner BAŞER, Elif ÇAKICI, İsmail DAŞGELDİ Mansiyon, Murat YANIK Hattuşa Özel Ödülü ve Hayrullah GERMEÇ ise Drone Özel Ödülü aldı. 30 Adet fotoğraf ise Sergileme Ödülüne layık görüldü.

Jürinin yaptığı değerlendirme neticesinde ödül almaya hak kazanan fotoğraf sanatçılarına ödülleri İlçe Kaymakamı Yunus ATAMAN tarafından verildi. İlçe Kaymakamı ATAMAN, Ödül töreninde yaptığı açıklamada;

" Hattuşa Foto Maratonu" fotoğraf yarışmasına ülkemizin çeşitli yerlerinden gelerek destek veren çok değerli fotoğraf sanatçılarımızın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İlçemizin tüm değerlerini sanatçı gözüyle fotoğraflayarak bizlere eşsiz bir arşiv kazandırmışlardır. Bu yıl ilkini yaptığımız Hattuşa Barış Günlerini her yıl her yıl

eksikliklerimizi gidererek daha profesyonel ve daha kapsamlı olarak bu yarışmayı tekrarlamak niyetindeyiz. Hattuşa Barış Günlerinin en önemli ayağı olan Hattuşa Fotoğraf Maratonunu da geleneksel hale getirerek her yıl düzenlemeyi planlıyoruz.

Ayrıca, Bu sene yapılmış olan Fotoğraf Yarışmasında ödül almaya layık görülen tüm fotoğraflarımızdan oluşan fotoğraf sergisini ise en kısa süre içerisinde İlçemiz ve ilimizde değişik mekanlarda açmayı planlıyoruz. Desteklerinden dolayı Başta Çorum Valimiz Sayın Mustafa ÇİFTÇİ olmak üzere, Ülkemizin çeşitli yerlerinden kalkıp ilçemize gelen değerli Jüri üyelerimize, Fotoğraf Sanatçılarımıza ve fotoğraf tutkunu katılımcılarımıza teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum" dedi.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat