Bu ameliyat Çorum'da ilk kez yapıldı

ÇORUM 7 Mayıs 2019 16:12
Videoyu Aç Bu ameliyat Çorum'da ilk kez yapıldı
A
a

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde doğduğundan beri karın ağrısı, bulantı ve şiddetli kusma atakları olan 7 yaşındaki çocuk sağlığına kavuştu. Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde doğduğundan beri karın ağrısı, bulantı ve şiddetli...


BU AMELİYAT ÇORUM’DA İLK KEZ YAPILDI
 

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde doğduğundan beri karın ağrısı, bulantı ve şiddetli kusma atakları olan 7 yaşındaki çocuk sağlığına kavuştu.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Kliniğinde doğduğundan beri karın ağrısı, bulantı ve şiddetli kusma atakları olan 7 yaşındaki çocukta yapılan tetkikler sonucu tıp literatüründe nadir rastlanan sol böbreğinde çift toplayıcı sistem ve üst polünde poşe dilatasyon (böbreğinde çift idrar kanalı ve böbreğinin üst yarısında kistik genişleme) tespit edildi. Bu bulgularla hastaya genellikle yapılan açık ameliyat yerine laparoskopik olarak (karından 3 adet 1 cm’lik genişlikteki deliklerden) heminefrektomi (böbreğin yarısını çıkarma ameliyat) operasyonu uygulandı. Ameliyatı yapan Dr. Öğr. Üyesi Cemil Aydın ve Doç. Dr. Murat Baykam, oldukça nadir görülen bu doğumsal anomalili olgunun laparoskopik olarak ameliyat edilmesinin hastanemizde ilk kez gerçekleştirildiğini ifade ettiler.

Hastanın ameliyat sonrası üç günde sorunsuz olarak taburcu edildiğini söyleyen Doç. Dr. Murat Baykam, ”Günümüzde laparoskopi tekniği ürolojik ameliyatların hemen hemen bir çoğunda uygulanmaktadır. Laparoskopik ameliyat sonrası kan kaybı daha az olmakta, büyük ameliyat kesileri olmamakta ve hastalar kısa sürede taburcu olup günlük aktivitelerine erkenden dönmektedirler. Hastanemiz Üroloji kliniğinde de laparoskopik ameliyatlar aktif bir şekilde, zor olgular da dahil olmak üzere başarıyla uygulanmaktadır” dedi.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat