Bu çiçeği koparana 60 bin TL ceza!

ÇORUM 20 Mayıs 2019 15:38
Videoyu Aç Bu çiçeği koparana 60 bin TL ceza!
A
a

Halk dilinde bilinen adıyla ‘ayı gülü’ ya da ‘kızıl lale’ çiçeğini koparmanın bedeli tam 60 bin 163 lira.


Bu çiçeği koparana 60 bin TL ceza!
 

Afyonkarahisar'da halk arasında bilinen adı ile ‘ayı gülü' ya da ‘kızıl lale' çiçeği, Kisra Vadisi'nde mayıs ve haziran aylarında görsel şölen sağlıyor.

Afyonkarahisar'ın Kızılören ilçesine bağlı Gülyazı köyü sınırları içerisindeki Kisra Vadisi'nde açan ve Türkiye'de koruma altında tutulan çiçekler, doğa fotoğrafçılarının da ilgisini çekiyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğünce gizli noktalara kurulan ve fotokapan sistemiyle korunan ayı gülünü koparmanın cezası tam 60 bin 163 lira.

Kızılören'in Belediye Başkanı olan Ali Erol, ilçeye 7 kilometre uzaklıkta olan Kisra Vadisi'nde açan çiçeklerin doğa fotoğrafçıları tarafından eşsiz bir yer olduğunu belirtti. Ayrıca Erol, ‘'Bu bölgede koparılan ya da zarar verilen şakayıklar için ağır bir cezayla karşılaşıyor. Biz burayı koruyup geliştirmek istiyoruz. Ayrıca doğa severlerin ve bölge fotoğrafçıların da buradan yararlanmasını istiyoruz. Burada ciddi bir proje yürütülüyor. Bu durumun da turizme çok iyi katkılar sağlayacağını düşünüyoruz'' ifadelerini kullandı. 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat