Bu ülke Türkçe ezanı tekrardan kaldırmaz

ÇORUM 8 Kasım 2018 10:24
Videoyu Aç Bu ülke Türkçe ezanı tekrardan kaldırmaz
A
a

Çorumlu hemşehrimiz Doç. Dr. Ubeydullah Sezikli,Ezan-ı Muhammedi’nin Türkçe okunmasına yönelik tartışmalarla ilgili konuşan Sezikli, Balkanlar’ın Türkiye’de okunan ezana hasret duyduğunu söyleyerek “Ezan-ı Muhammedî Türkçe okunması mümkün değil. Bu ülke artık onu kaldırmaz dedi...

CHP'li Yılmaz: Ezan Türkçe okunsun dediği  bir televizyon programında Türkçe ezan okunmasıyla ilgili açıklamalar yapan CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, ezanın Arapça okunmasından rahatsız olduğunu dile getirerek Türkçe okunmasını istedi.Ezanın Türkçe okunmak istemesini yorumlayan Sezgili, Türkiye'de okunan ezana Balkanlar'da hasret duyulduğunu söyledi.

Osmanlı’ya çok büyük bir özlem var

Balkanlar’da Osmanlı’ya çok büyük bir özlem duyulduğunu söyleyen Sezikli, “İnsanların tarihi özlemleri insanı çok etkiliyor. Sürekli Osmanlı’nın gittiğini ama geri geleceğini söylüyorlar” diyerek Ezan-ı Muhammedi ile ilgili yaşadığı bir anısını şöyle anlattı:

“Saraybosna’ya NATO bombardıman yaptığı zaman mecburen orada kalmıştım. Sınırı kapatmışlardı. Bombardıman Makedonya’dan yapılıyordu. Bu tarz olaylar olduğunda her dine mensup insanlar kendi mabetlerine sığınıyor, nöbet tutuyorlar.

 

Ben orada akşam ezanını okudum ve aşağıya indiğim de yaşlı bir amca ağlıyordu. Yanıma geldi dedi ki “Keşke dedelerin bizi bırakıp gitmeseydi de ezanı özgürce dinleseydik.”

Bu insanı çok etkiliyor. Türkiye’de okunan ezana hasret var oralarda.”

Türkçe ezan okunsun diyenler olacaklardan sorumludur

Türkiye’de bugün hala ezanın Türkçe okunulması gerektiğini savunanlarla ilgili konuşan Sezikli, “Biz de bugün ne kadar Ezan-ı Muhammedî Türkçe okunsun denilse de öyle bir şeyin olması mümkün değil. Bu yanlışı tekrar getirmek akıl karı bir şey değil. Bu ülke artık onu kaldırmaz. Ülke olarak bunu çoktan aştık. İsteniyorsa bir kere denensin ve olacakları hep birlikte görelim. İktidarları getiren ve iktidarları götüren bir şey üzerinde hala ısrar etmemek lazım. Israr edenin zaten aklı yok. Geçmişte yaşananlar bugüne örnek olmalı” dedi.

 

Kaynak : Yenişafak Gazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat