trafik

Çesob Başkanı Kılıç Görevimin Başındayım

ÇORUM 13 Mart 2018 20:54
Videoyu Aç Çesob Başkanı Kılıç Görevimin Başındayım
A
a

“Görevimizin başında esnafımızın hizmetindeyiz” diyen ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, “Kesin yargılama neticesi üst mahkeme kararıyla onanmadan yapılan bu haberlerin kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığını ifade etti...

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Kılıç, bazı basın yayın organlarında çıkan haberlere ilişkin
“Görevimizin başındayız” dedi.

ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ve dönemin bazı birlik yöneticilerine sicil harçlarında usulsüzlük iddiasıyla açılan davada ceza verilmesine hükmedildi. ÇESOB yönetimi ise karara itiraz etti. Edinilen bilgiye göre, 2015 yılında sicil harçlarının yüksek olduğu gerekçesiyle bazı esnaf temsilcileri konuyu kamuoyu gündemine taşıdı. Tartışmaların ardından birlik yöneticileri gelir-gider tablosunu ciddi şekilde etkilediği gerekçesiyle sicil harcı ücretlerinde bir değişikliği uygun bulmadı.

MÜFETTİŞLER USULSÜZLÜK YOK DEDİ

Bunun üzerine bazı esnaf temsilcileri yargıya başvurdu. Mahkeme beraat kararı verdi. Gelişmeler üzerine bir üst mahkemeye itiraz edildi. Aynı günlerde ÇESOB müfettişler tarafından incelendi, usulsüz bir işleme rastlanmadığı raporlandı.

İTİRAZ SONUCU YENİDEN YARGILAMA

İtiraz sonucu çıkan mahkeme kararına göre, ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ile birlikte dönemin yönetim, denetim kurulu üyeleri ve birlik genel sekreterinin de aralarında bulunduğu yöneticiler hakkında ceza verilmesine hükmedildi. ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ve dönemin yöneticileri hakkında verilen ceza adli para cezasına dönüştürüldü. Diğer yöneticilerin cezaları da paraya çevrilerek görevden 75-150 gün arasında hak mahrumiyeti verildi.

YALÇIN KILIÇ KARARA İTİRAZ ETTİK

Konuya ilişkin bilgi aldığımız ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, mahkemenin hükmettiği cezayı doğruladı, ancak söz konusu karara itiraz ettiklerini açıkladı.

TOKAT’TA BENZER BİR DURUM YAŞANDI

Tokat Esnaf Odaları Birliği’nin de benzer bir durumla karşılaştığını, ancak yargı sürecinde beraat ettiklerini açıklayan Kılıç, 2015 yılında sicil harçlarının yüksekliğinin gerekçe gösterilerek mahkemeye başvurulduğunu, ancak beraat çıktığını, bunun üzerine itiraz edildiğini ve yeni kararla söz konusu cezaya hükmedildiğini ifade etti.

İTİRAZDA EMSAL KARARI GÖSTERİLECEK

Kılıç, yeni çıkan yargı kararına itiraz ettiklerini hatırlatırken, o dönemde yine aynı şikâyetle müfettişler tarafından yapılan incelemede herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığını dile getirdi. Tokat Esnaf odaları Birliği’nin Çorum gibi benzer bir davada beraat ettiğini vurgulayan Kılıç, bu durumun emsal teşkil edeceğini, bu kapsamda yargı kararına itiraz ettiklerine dikkat çekti.

YALÇIN KILIÇ GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ

“Görevimizin başında esnafımızın hizmetindeyiz” diyen ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, “Kesin yargılama neticesi üst mahkeme kararıyla onanmadan yapılan bu haberlerin kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığını ifade etti.


ÇESOB  - BAŞKANI YAÇIN KILIÇ'LA
BAZI İNTERNET SİTELERİNDE YAYINLANAN HABER

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde Mayıs ayında yapılması planlanan Birlik Başkanlığı seçimleri öncesi şok bir gelişme yaşandı. ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç’a görevi kötüye kullanmaktan 150 gün görevden uzaklaştırma cezası verildiği ortaya çıktı.

2015 yılında Birlik Başkanı Yalçın Kılıç ile dönemin Yönetim, Denetim Kurulu üyeleri ve Birlik Genel Sekreterinin de aralarında bulunduğu kişiler hakkında sicil harçlarında yapılan usulsüzlük iddiasıyla Çorum 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açılmıştı.

Çorum 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2015/282 esas nolu dava ile ilgili mahkeme kararı geçtiğimiz günlerde çıktı. Mahkemenin aldığı karara göre, Birlik Başkanı Yalçın Kılıç, sabit görülen görevi kötüye kullanmak suçundan 5362 Sayılı Yasanın 59. Maddesi ile TCK’nın 257/1. maddesine göre 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kılıç’ın cezası, 1/6 oranında indirime gidilerek 5 aya düşerken, hapis cezası ise 3 bin TL adli para cezasına çevrildi.

Yalçın Kılıç’a büyük şok ise aynı davada 150 gün süreyle görevden uzaklaştırma ile geldi. Mahkeme, Kılıç’ın 5 ay süreyle Birlik veya Oda Başkanlığı ile Yönetim Kurulu üyeliğinin yasaklanmasına karar verdi.

Aralarında ÇESOB Genel Sekreterinin de bulunduğu diğer Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerinin ise 2 ay 15 günden başlayarak 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırıldıkları, hapis cezalarının para cezasına çevrildiği, ayrıca 75 gün ila 150 gün arasında Yönetim ve Denetim Kurulu üyeliklerinde hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırıldıkları öğrenildi.

Mahkeme kararı, yaklaşan Birlik seçimleri öncesinde ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç ve kendisini destekleyen Oda Başkanları arasında şok etkisi yaratırken, Kılıç’ın başkanlığa aday olup olamayacağı ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat