Çetin Başaran Hıncal'dan dernek başkanına sert tepki

ÇORUM 7 Şubat 2019 10:41
Videoyu Aç Çetin Başaran Hıncal'dan  dernek başkanına sert tepki
A
a

Çorum TSO ve S.S. Toprak Sanayicileri K.S. Koop. Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başarahıncal bir dernek başkanına sert tepki gösterdi.Çorum Mucitler Derneği Başkanı sıfatı ile bir yazı kaleme alınmıştır. İlimizde 100 yıllık bir geçmişi olan ve binlerce çalışana istihdam sağlayan bu sektör...

Çorum TSO ve S.S. Toprak Sanayicileri K.S. Koop. Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başarahıncal bir dernek başkanına sert tepki gösterdi.

Çetin Başaranhıncal yapmış olduğu yazılı açıklamada; 6 Şubat 2019 tarihli bir yerel gazetede, İlimizin en önemli sektörlerinin başında gelen ve tabir yerinde ise, imalat ve sanayileşme süreçlerinin en önemli yapı taşlarından biri durumunda bulunan tuğla ve kiremit malzemesi için; gerçeklerden uzak, yaşadığı şehrin imalat sanayisi değerlerini ve gerçeklerini bilmeyen ve yapı malzemeleri hususunda ne kadar bilgi sahibi olduğu şüpheli olan Çorum Mucitler Derneği Başkanı sıfatı ile bir yazı kaleme alınmıştır.

Çorum  İlimizde 100 yıllık bir geçmişi olan ve binlerce çalışana istihdam sağlayan bu sektör, oluşturduğu ortaklık yapıları ile kentimizde hem bu sektörde hem de başta makine sektörü olmak üzere farklı sektörlerde imalat sanayisinin gelişmesine en önemli etki ve katkıyı sağlamıştır. İlimizdeki tuğla kiremit sektörü, Ülkemizin tuğla ihtiyacının %10’u ve kiremit ihtiyacının da %30’nu karşılamaktadır. Bu İstihdam ve üretim kapasitesinin yanında, diğer sanayi kollarına ve meslek gruplarına da iş olanağı sağlamaktadır. Sektörde çalışanlarla birlikte direk ve dolaylı olarak etkileşim içinde olduğu diğer meslek kolları da dikkate alındığında on binlerce kişi geçim sağlamakta ve ekmek yemektedir. Yaşadığı şehrin imalat sanayi değerlerine uzak olduğu anlaşılan ve yazısında konu olan ürünlerle ilgili teknik bilgi ve yasal zorunluluklardan bihaber olduğu anlaşılan ve kamuoyunu yanlış ve eksik bilgilendiren bu zatın, gerçekleri öğrenmesi için bazı hatırlatmalarda bulunmak ihtiyacı doğmuştur.

Yapı Malzemeleri Yönetmeliği, TSE Standartları, AB Direktifleri yapı malzemelerinin üretimi ve kullanımı hususunda kuralları net bir şekilde ortaya koymuştur. Tuğla, ses yalıtkanlığı ve nem izolasyonu , ısıl iletkenlik değerleri, deprem yüklerine karşı mukavemeti ile ana parametreler de en iyi performansı sağlayan TSE ve CE belgeli bir üründür. Çorum Mucitler Derneği Başkanı sıfatı ile yazı yazan bu kişinin teknik olarak bu bilgilere vakıf olmadığı anlaşılmakta, insan sağlığı ve güvenliği açısından kendini ispatlamış tuğla içinde sadece boşluk dolduran bir ürün olarak bahsetmesini de cehaletin vuku bulması olarak görüyoruz.

Köpük beton ürünü ve tüm yapı malzemelerinin merdiven altı veya belgesiz ve onaysız olarak üretilemeyeceğini ve teknik şartları sağlamayan ürünlerin kullanımının yapı güvenliği ve insan sağlığını tehdit edebileceğini bilmeyen bu kişinin bir sıfat altında kaleme aldığı yazının gerçeklerden uzak olduğu bilinmelidir. Çorum İlimizin bugün ekonomik konumunu oluşturan sektöre yönelik olumsuz beyanlarda bulunurken Çorum’un ekmeğini yiyor olmasının helalini ve haramını vicdanına bırakıyor, piyasayı açıklamaları ile yanlış yönlendiren ve bilgilendiren dernek başkanı hakkında yasal yollara da başvurulacağını kamuoyunun bilgisine sunarız.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat