Çevre Yoluna (EDS) Sistemi geliyor

ÇORUM 11 Haziran 2019 15:29
Videoyu Aç Çevre Yoluna (EDS)  Sistemi geliyor
A
a

Çorum Belediyesi tarafından Çevre Yoluna Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) kurulması kararlaştırıldı. Çevre yolu üzerinde 2 adet hız koridoru ile 5 ayrı noktada kırmızı ışık ihlalleri denetlenecek. Çorum Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısı gerçekleştirildi...


ÇORUM’A EDS GELİYOR

Çorum Belediyesi tarafından Çevre Yoluna Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) kurulması kararlaştırıldı.
Çevre yolu üzerinde 2 adet hız koridoru ile 5 ayrı noktada kırmızı ışık ihlalleri denetlenecek.

Çorum Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısı gerçekleştirildi. Belediye Başkanvekili İsmail Yağbat başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda gündeme alınan maddeler görüşülerek karara bağlandı. Toplantının ilk gündem maddesi Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a yetki verilmesi konusu oldu. Bu kapsamda Çorum Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü Lütfullah Şirin, bir bilgilendirme yaptı.
Şirin’in verdiği bilgiye göre çevre yolunda 2 adet hız koridoru oluşturulacak, 5 ayrı noktada da kırmızı ışık ihlaline yönelik sistem kurulacak. Bu sistemin kurulmasının amacının “trafikte disiplini sağlamak” olarak açıklayan Şirin, “Çevre yolu üzerinde 2 adet hız koridoru, 5 ayrı noktada da kırmızı ışık ihlaline yönelik Elektronik Denetim Sistemi (EDS) kurulması planlanıyor. Bayram yoğunluğu sırasında 2 kavşağımızda ölümlü ve maddi hasarlı kazalar meydana geldi. Buradaki EDS’nin amacı vatandaşın cebindeki parayı almak değildir. ‘Vatandaşın elinde cebimiz var. Buradan devlete ödenek yaratalım’ gibi bir algı var. Bu yapacağımız sistem bu amaçla yapılmıyor. Bayramdaki trafik kazalarında 2 kişiyi kaybettik. Buradaki trafikte hız koridoru oluşturulmasıyla birlikte trafiğin disipline edilmesi, trafik kazalarının önüne geçilmesidir” dedi.


2 ADET HIZ KORİDORU OLUŞTURULACAK

 

Oluşturulacak 2 adet hız koridorunun yerlerine ilişkin bilgiler veren Şirin, “SamsunAnkara istikameti Buhara Kavşağı Osmancık Üst geçidinden başlayıp, Toptancılar Kavşağına kadar bir hız koridoru yapılacak. Diğer hız koridoru ise Samsun istikametine gelirken, Çorum tabelasından başlayıp Yaydiğin Kavşağına kadar bir hız koridoru yapılması planlanıyor” diye konuştu. Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalara göre bu koridorları oluşturduklarını kaydeden Şirin, “Emniyet Müdürlüğünün yaptığı istatistiki çalışmalar neticesinde çevre yolundaki kazaların bu istikametlerde olduğu gözlemlenmiştir” ifadelerini kullandı.


5 KAVŞAKTA IŞIK İHLALLERİNE DİKKAT

5 adet kavşakta kırmızı ışık ihlallerinin tespit edileceğini dile getiren Şirin, “Buhara Kavşağı, İskilip Kavşağı, Toptancılar Kavşağı, Yaydiğin Kavşağı olmak üzere bu kavşaklarda da kırmızı ışık ihlali hususunda bir çalışma yapılması planlanıyor” şeklinde konuştu. Geçtiğimiz yıllarda özellikle Osmancık’ta birçok sürücünün korkulu rüyası olan EDS sistemi gibi bir sistemin kurulmayacağını belirten Şirin, “Osmancık’ta anlık hız tespiti gibi bir olay vardı. Bazı vatandaşlar 3, 4 defa hız ihlali nedeniyle cezalar yemişti. Bu ek 16. Yapılan maddede yapılan düzenlemeyle anlık hız ihlali tamamen ortadan kaldırılmıştır. Burada kesinlikle bir tuzak söz konusu yoktur. Tamamen trafiği disipline ederek oluşan trafik kazalarının önüne geçmektir amacımız” dedi. Şirin’in konuşmasının ardından Başkan Yağbat, gündem maddesini meclis üyelerinin oylarına sundu. Söz konusu gündem maddesi, oybirliğiyle kabul edildi.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat