trafik

Çorum AK Parti'nin milletvekili sayısı değişmeyen iller arasında yer aldı

ÇORUM 25 Haziran 2018 10:44
Videoyu Aç Çorum AK Parti'nin milletvekili sayısı değişmeyen iller arasında yer aldı
A
a

E.Şimşek/ Özel haber: Seçim sonuçlarında son durum. 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin olmayan sonuçları belli oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti 295, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İYİ Parti 43 milletvekili ile TBMM'de temsil edilecek...


27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri sonrasında ortaya çıkan tabloda AK Parti Çorum’da milletvekili sayısını korudu.
CHP yine 1 milletvekili çıkardı.Türkiye genelinde yüzde 43 oy alan AK Parti’ye Çorum’dan yüzde 52’lik bir destek verildi. Sabah 08.00’den itibaren başlayan oy verme işlemi 17.00’da sona erdi. 390 bin 689 seçmeni bulunan Çorum’da 1.708 sandıkta oy kullanılırken, kullanılan oy sayısı 346.661, geçerli oy sayısı ise 340.492 oldu. Sandığa katılım oranının yüzde 90.8 olduğu Çorum’da iktidar partisi AK Parti 3 milletvekilliğini korumayı başardı.


"Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Artvin, Aydın, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Mersin, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Mardin, Muğla, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak, Karaman, Batman, Bartın, Ardahan, Karabük, Kilis, Osmaniye"

İktidar partisinden bu dönemde Çorum’u TBMM’de Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu temsil edecek. Cumhur İttifakı içerisinde yer alan MHP yüzde 14,1 oy oranıyla milletvekili çıkaramazken, ittifakın aldığı oy ise 226 bin167. Öte yandan ana muhalefet partisi CHP’de ise mevcut Milletvekili Tufan Köse, yeniden TBMM’de Çorum’u temsil edecek. CHP, Çorum’da geçerli oyların yüzde 19.9’unu, İYİ Parti ise yüzde 8.3 alırken, Millet İttifakının aldığı oy 99 bin 781’de kaldı


MHP'nin Çorum 1. sıra Milletvekili Adayı Mehmet Akif Aras, Partisinin oy oranını artırdı. Ancak yaklaşık 10 bin  bir oy farkıyla kaybetti.
Ak Parti milletvekiliği 3 sıra adayı Erol kavuncu'ya gitti.


Ak Parti Ankara 3. Bölge 1. sıradan aday gösterilen Çorumlu Naci Bostancı milletvekili oldu.

Ak Parti Ankara 3. Bölge 2. sıradan aday gösterilen Çorumlu Asuman Erdoğan milletvekili seçildi.


Sondakika Haber: 25.Dönem Çorum Milletvekili Teşkilat başkan yardımcısı Murat Yıldırım.... Ankara 1. bölgeden seçilemedi.
Ankara 1. bölgeden CHP'den Milletvekili adayı gösterilen Çorumlu Ali Haydar Hakverdi  yeniden seçildi.

MHP Bursa 2. Bölge 1. sıra adayı olan Çorumlu M.Hidayet Vahapoğlu Milletvekili seçildi.

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde kesin olmayan sonuçlar açıklandı. YSK Başkanı Sadi Güven'in yaptığı açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oyların salt çoğunluğunu aldı. İşte seçim sonuçlarında son durum.

Çorumlu bir başka aday Kenan Nuhut ise 5. Sıradan aday olduğu 2. Bölgeden seçilemedi

Milletvekilliği seçim sonuçlarına göre ana muhalefet partisi CHP Çorum’daki oy oranını düşürdü. Güneydoğu’da oylarını kaybeden
HDP ise ilginç bir şekilde Çorum’da oylarını artırdı.Çorum genelinde CHP oy kaybeden partilerden biri oldu. CHP yüzde 20.33 oranla 72 bin 710 oy alarak ikinci parti oldu ve bir milletvekili çıkardı. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise yüzde 26,54’lük oranla 91 bin 732 oyla ikinci sırada yer aldı.Oy sayılarına bakıldığında ise en dikkat çekici sonuç CHP ile adayı Muharrem İnce’nin oyları arasında olduğu görülüyor. Muharrem İnce’nin Çorum’dan aldığı oy ile partisinin aldığı oy arasında 19 bin 22 fark bulunuyor. CHP tabanının İnce’ye oy verdiği, milletvekilliği seçiminde ise oy tercihini HDP ve İyi Parti’den yana kullandığı görülüyor.HDP adayı Selahattin Demirtaş’a Çorum’dan sadece 1629 oy çıkarken, partisi HDP ise kendisinden tam 11 bin 268 daha fazla oy aldı.​


24 HAZİRAN 2018 TÜRKİYE GENEL SEÇİMLERİNDE ÇORUM'DA HANGİ PARTİ KAZANDI?

24 Haziran 2018 Türkiye Genel Seçim sonuçları belli oldu.

Buna göre partilerin Çorum'da aldığı oy oranları kesin olmayan sonuçlara göre şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi- Recep Tayyip Erdoğan:%52,01

Milliyetçi Hareket Partisi- Devlet Bahçeli:%14,03

Vatan Partisi- Doğu Perinçek:%0,24

Halkların Demokratik Partisi: %3,64

Cumhuriyet Halk Partisi- Kemal Kılıçdaroğlu:%20,33

Saadet Partisi- Temel Karamollaoğlu:%1,09

İyi Parti- Meral Akşener :%8,41

24 Haziran 2018 Çorum Milletvekili Genel Seçim Sonuçları! 24 Haziran 2018 Çorum'da Sandıkta Hangi Partiden Kim Çıktı?, System.String[]

1 KASIM 2015 TÜRKİYE GENEL SEÇİMLERİNDE ÇORUM'DA SONUÇLAR NASILDI?

1 Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimlerinde Çorum'da partilerin aldığı oy oranı şöyleydi:

AK Parti %61 16

CHP %21,92

MHP %12,21

HDP %1,95


  
24 Haziran seçimlerinde Çorum’dan yine 3 milletvekili çıkaran AK Parti, Çorum merkez ve tüm ilçelerde bir önceki seçime göre 26 bin oy kaybetti.Çorum’da 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde AK Parti’nin toplam 26 bin 209 oy kaybettiği belirlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çorum’dan 223 bin 185 oy ile yüzde 64.56 oy alırken, AK Parti ise yüzde 52.01’de kaldı. 24 Haziran seçimlerinde AK Parti Çorum’daki oylarını düşürmesine rağmen milletvekili sayısı değişmedi. 1 Kasım seçimlerinde olduğu gibi bu seçimlerde de AK Parti Çorum’dan 3 milletvekili çıkarmayı başardı. En büyük oy kaybı ise Çorum merkezde yaşandı.

ÇORUM MERKEZİN KAYBI BÜYÜK!

2015 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde Çorum merkezden 100 bin 377 oy alan AK Parti, bu kez oylarını 85 bin 640’a düşürdü. Merkezde yaşanan 14 bin 737’lik kayıp bir hayli dikkat çekti.Oy kaybı sadece merkezle de sınırlı kalmadı.
 

TÜM İLÇELERDE DÜŞÜŞ YAŞANDI

2002 yılından buyana girdiği bütün seçimlerde Çorum’daki oylarını artırmayı başaran AK Parti, ilk kez Çorum merkez ve tüm ilçelerde aynı anda düşüş yaşadı. Alaca’da bir önceki seçime göre 2 bin 119, Bayat’ta 886, İskilip’te 2 bin 276, Kargı’da 253, Mecitözü’nde 775, Ortaköy’de 432, Osmancık’ta 1034, Sungurlu’da 2 bin 816, Boğazkale’de 149, Uğurludağ’da 248, Laçin’de 163 ve Oğuzlar’da 315 oy kaybı yaşandığı belirlendi.

EN KÜÇÜK KAYIPTA DODURGA’DA

AK Parti’nin Çorum’daki en küçük kaybı ise Dodurga’da yaşandı. Bu ilçede bir önceki seçime göre sadece 6 oy kaybedildiği anlaşıldı.*********************************************************
YSK BAŞKANI: SALT ÇOĞUNLUĞU RECEP TAYYİP ERDOĞAN ALDI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven,  cumhurbaşkanı seçimine ilişkin kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın oyların salt çoğunluğunu aldığını bildirdi. 

Güven, Kurul'da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem  Milletvekili Genel Seçimi'nin sonuçlandığını söyledi.

Seçimde seçmen sayısının 56 milyon 322 bin 632, sandık kurulu  sayısının 180 bin 65, cezaevi sandık sayısının 493, cezaevi seçmen sayısının 84  bin 924, gümrük sandık sayısının 81, yurt dışı seçmen sayısının 3 milyon 47 bin  323 olduğunu belirten Güven, yurt dışı temsilciliklerde 1 milyon 357 bin 676,  gümrüklerde 167 bin 990 olmak üzere yurt dışında toplam 1 milyon 525 bin 666  seçmenin oy kullandığını, yurt dışı oy kullanma oranının yüzde 50,11 olarak  gerçekleştiğini açıkladı.

Yurt dışı seçmen kütüğünde kayıtlı seçmenlerin kullandığı oyların daha  önce getirilerek güvenli şekilde saklandığını ifade eden Güven, bu oyların bugün  yurt içi seçmenlerin kullandığı oylarla birlikte büyük oranda sayıldığını  kaydetti.

Güven, yurt içinde oy verme işlemlerinin takibi ve bu oyların  sayımının 7 kişilik sandık kurullarınca yapıldığını, kurulda kamu görevlisi bir  başkan ve bir memur üye ile 5 siyasi partili üyenin görev yaptığını anımsattı.

Sayım ve döküm işlemleri sonucu sandık kurullarınca tutulan sandık  sonuç tutanaklarının, ilçe seçim kurullarına teslim edildiğini ve bu sonuçların  siyasi parti temsilcilerinin gözetiminde sisteme girildiğini anlatan Güven,  "Oyların girilmesi sırasında sandık kurullarınca tutulan ıslak imzalı sayım döküm  cetvelleri ve sandık sonuç tutanakları da resim formatında taranarak sisteme  yüklenmektedir. Sisteme girilen sonuçlar ve resim formatlı sayım döküm  cetvelleri, sandık sonuç tutanakları YSK'ye geldiği anda eş zamanlı olarak seçime  katılan siyasi partilerle paylaşılmaktadır." diye konuştu.

Güven, sonuçların ilanıyla birlikte ıslak imzalı tutanakların 2014  yılından bu yana Kurulun internet sitesinde vatandaşların incelemesine açıldığını  söyledi. Sayım döküm cetveli ve sandık sonuç tutanaklarının üzerindeki karekodu  gösteren Güven, karekod aracılığıyla sonuçların kendilerine geldiği anda tüm  siyasi partilerle eş zamanlı paylaşıldığını bildirdi.

YSK Başkanı Güven, "Böyle bir taranarak yapılan işlem dünyada ilk ve  tektir. Bu da seçim güvenliği açısından çok önemlidir. 2014 yılından bugüne kadar  bunların değiştirildiği yolunda bize herhangi bir itiraz gelmemiştir." dedi.

 YSK'nin, çoğunluğu siyasi partili üyelerden oluşan sandık kurullarıyla  ilçe seçim kurullarından gelen sandık sonuç tutanaklarını alt alta koyarak  toplamak suretiyle seçim sonuçlarını açıkladığını anlatan Güven, şöyle konuştu:

"Sistemimizden sonuçların yaklaşık 97,7'si şu an itibarıyla  alınmıştır. Henüz sisteme girmeyen oy sayıları neticeyi etkilememektedir. Bu  sonuçlara göre, sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi  Kanunu'nun 4. maddesi gereğince geçerli oyların salt çoğunluğunu aldığı  anlaşılmaktadır. Kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 10'luk barajı geçen ve geçmiş  sayılan partiler AK Parti, CHP, HDP, İYİ Parti, MHP ve Saadet Partisi olarak  belirlendi."

Sadi Güven, sandık sonuç tutanaklarının taranıp sisteme alınması  nedeniyle SEÇSİS vatandaş portalının geçici olarak durdurulduğunu, seçimlerin  kesinleşmesinden sonra tüm vatandaşların incelemesine açılacağını bildirdi.

Seçimde görev yapan herkese teşekkür eden Güven, seçimin ülkeye  hayırlı olmasını diledi.

KESİN SONUÇLAR 29 HAZİRAN'DA

YSK'nin seçim takvimine göre, sandık kurullarının kararları ve  tutanaklarına karşı 25 Haziran saat 17.00'ye kadar itirazda bulunulabilecek. Bu  itirazlar aynı gün ilçe seçim kurullarınca saat 23.59'a kadar karara bağlanacak.

İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il  seçim kuruluna 26 Haziran salı saat 17.00'ye kadar itiraz edilebilecek. İl seçim  kurulları bu itirazlarla ilgili aynı gün saat 23.59'a kadar karar verecek.

İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı ise  27 Haziran Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar YSK'ye itirazda bulunulabilecek. YSK  bu itirazları 28 Haziran Perşembe günü karara bağlayacak.

YSK, kesin seçim sonuçlarını 29 Haziran Cuma günü ilan edecek.

AK PARTİ'NİN SEÇİM BAŞARISI

AA muhabirinin derlemelerine göre, AK Parti, yüzde 98 oranında açılan sandık sayısına göre, 1 Kasım 2015 seçimi ile kıyaslandığında bazı illerde  milletvekili sayısını artırırken, bazı illerde ise düşürdü.

AK Parti, Balıkesir'de milletvekili sayısını 4'ten 5'e, Bitlis'te  1'den 2'ye, Diyarbakır'da 2'den 3'e, Isparta'da 2'den 3'e, Muş'da 1'den 2'ye,  Yalova'da 1'den 2'ye, Van'da ise 2'den 3'e yükseldi.

AK Parti'nin Adana'da çıkardığı milletvekili sayısı 6'dan 5'e,  Antalya'da 7'den 6'ya, Erzurum'da 5'ten 4'e, Hatay'da 5'den 4'e, Kayseri'de 7'den 6'ya, Konya'da 12'den 10'a, Kütahya'da 4'ten 3'e, Ordu'da 4'ten 3'e, Şanlıurfa'da  9'dan 8'e, Aksaray'da 3'den 2'ye, Malatya'da 5'den 4'e, Kars'ta 2'den 1'e,  Kastamonu'da 3'den 2'ye, Kırşehir'de 2'den 1'e, Kahramanmaraş'ta 7'den 6'ya,  Nevşehir'de 3'den 2'ye, Sakarya'da 5'ten 4'e, Samsun'da 6'dan 5'e, Sivas'da 4'ten  3'e, Tokat'ta 4'ten 3'e, Trabzon'da 5'den 4'e, Yozgat'da 4'den 2'ye, Kırıkkale'de  3'ten 1'e, Düzce'de ise 3'ten 2'ye düştü.

AK Parti'nin, toplam milletvekili sayısı 88'den 98'e çıkan İstanbul'da  çıkardığı milletvekili sayısı 43, milletvekili sayısı 32'den 36'ya yükselen  Ankara'da ise çıkardığı milletvekili sayısı 16'dan 15'e indi.

Milletvekili sayısı 26'dan 28'e yükselen İzmir'de çıkardığı  milletvekili sayısı önceki seçimde olduğu gibi 8 olarak gerçekleşen AK Parti'nin,  milletvekili sayısı 18'den 20'ye yükselen Bursa'da çıkardığı milletvekili sayısı  da 1 Kasım 2015 seçimindeki gibi 11 olarak gerçekleşti.

AK Parti, 1 Kasım 2015 seçiminde milletvekili çıkaramadığı Şırnak'ta  bu seçimde bir milletvekili çıkarma başarısı gösterdi.

AK Parti, önceki seçimde bir milletvekili çıkardığı Iğdır ile  milletvekili çıkaramadığı Tunceli ile Hakkari'de bu seçimde de milletvekili  çıkaramadı.

Toplam milletvekili sayısı 2'den 1'e düşen Bayburt'taki tek  milletvekilliğini de AK Parti kazandı.

AK Parti'nin milletvekili sayısı değişmeyen iller şöyle:

"Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Artvin, Aydın, Bilecik,  Bingöl, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ,  Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Mersin, Kırklareli, Kocaeli,  Manisa, Mardin, Muğla, Niğde, Rize, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak,  Karaman, Batman, Bartın, Ardahan, Karabük, Kilis, Osmaniye"

Seçimden birinci parti olarak çıkan AK Parti; Çankırı, Erzincan,  Gümüşhane, Rize, Bayburt ve Kilis'te ise milletvekilliklerinin tamamını kazanarak  tulum çıkardı.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

Resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2014  Cumhurbaşkanı seçiminde aldığı yüzde 51,79 oyun üzerine çıktı ve yüzde 52,5  oranına ulaştı. AK Parti, milletvekili genel seçiminde ise yüzde 42,4 oy oranı  ile 20 milyon 945 bin oy aldı.

AK Parti, iktidara geldiği 2002 yılından bu yana en yüksek oy sayısına  bu seçimde ulaştı. AK Parti 2002 yılında 10 milyon 800 bin, 2007'de 16 milyon 300  bin, 2011'de 21 milyon 400 bin, 7 Haziran 2015'te 18 milyon 860 bin, 1 Kasım 2015  seçiminde ise 23 milyon 315 bin oy alırken, cumhurbaşkanlığı seçiminde 25 milyon  900 bin oy oranına ulaştı.

MHP OYUNU KORUDU

Seçimin en büyük sürprizini MHP yaptı. Seçim öncesinde baraj sıkıntısı yaşadığı iddia edilen MHP, yüzde 11.2 oy kazandı ve böylece 1 Kasım 2015’teki 11.9’luk oyunu büyük oranda korumuş oldu. 1 Kasım’da yüzde 49.5 oya ulaşarak 317 milletvekilliği kazanan AK Parti ise yüzde 42.4’te kalarak 293 sandalye kazandı.

CHP 29 İLDE SIFIR ÇEKTİ

CHP, Adıyaman, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Nevşehir, Şanlıurfa ve Yozgat'tan TBMM'ye milletvekili gönderdi.

Resmi olmayan sonuçlara göre CHP, 1 Kasım 2015 seçimlerinde aralarında İstanbul ve İzmir'in de olduğu 38 ilde çıkardığı milletvekili sayısını, bu seçimde de korudu.

CHP'nin milletvekili sayısını koruduğu iller; 5'er milletvekili çıkardığı Bursa ve Antalya, 4'er milletvekili çıkardığı Adana, Hatay ve Mersin, 3'er milletvekili çıkardığı Aydın, Balıkesir, Kocaeli, Manisa ve Tekirdağ, 2'şer milletvekili çıkardığı Edirne, Gaziantep, Kırklareli, Samsun ve Zonguldak, 1'er milletvekili çıkardığı Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Çorum, Giresun, Kayseri, Malatya, Niğde, Sakarya, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak ve Yalova oldu.

CHP, bir önceki seçimde olduğu gibi İstanbul'dan 28, İzmir'den de 14 milletvekili çıkardı.

Ankara'dan bir önceki seçimde 11 milletvekiliyle TBMM'de temsil edilen CHP, bu seçimde vekil sayısını 10'a düşürdü.

CHP'nin Çanakkale'deki milletvekili sayısı da 2'den 1'e, Eskişehir'deki milletvekili sayısı da 3'ten 2'ye indi. TBMM'ye Isparta'dan 1 milletvekili gönderen CHP, bu seçimde ise bu ilden milletvekili çıkaramadı.

CHP, Ağrı, Aksaray, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin, Muş, Osmaniye, Rize, Siirt, Şırnak ve Van'dan ise milletvekilliği kazanamadı.

İYİ PARTİ KATILDIĞI İLK SEÇİMDE 44 MİLLETVEKİLİ ÇIKARDI

Yedi ay  önce kurulan İYİ Parti, ilk kez girdiği milletvekili genel seçiminde kesin  olmayan sonuçlara göre, açılan sandıklardaki oyların yüzde 10.1'ini alarak 44  milletvekili çıkardı. 

"Türkiye İyi Olacak" sloganıyla 25 Ekim 2017'de kurulan İYİ Parti,  seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre, 4 milyon 968 bin 75 seçmenin oyunu aldı.  Açılan sandıklardaki (yüzde 99) toplam oyların yüzde 10.1'ini elde eden İYİ  Parti, böylece kesin olmayan sonuçlara göre, barajı geçen ve geçmiş sayılan 6  partiden biri oldu.

İYİ Parti, Ankara'dan 5, İstanbul'dan 8, Antalya'dan 3, İzmir, Adana,  Bursa ve Mersin'den 2'şer, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Edirne, Erzurum,  Eskişehir, Gaziantep, Isparta, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Kahramanmaraş,  Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Denizli ve Aksaray'dan ise birer olmak  üzere toplam 44 milletvekili kazandı.


 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat