Çorum Belediyesinin İlk meclis toplantısı

ÇORUM 9 Nisan 2019 18:55
Videoyu Aç Çorum Belediyesinin İlk meclis toplantısı
A
a

Çorum Belediye Meclisi ilk toplantısını Dr.Halil İbrahim Aşgın başkanlığında yaptı.Meclisin ilk toplantısında geçici olarak divan heyeti oluşturuldu. Meclis hareketli başladı. Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve CHP Grup Başkanı Tuncay Yılmaz arasında küçük bir tartışma yaşadı.


İlk gün de ilk tartışma

31 Mart yerel seçimler sonrasında oluşan yeni Belediye Meclisi ilk toplantısını bugün yaptı.
5 yıllık süreçte Çorum’da önemli yatırımlara imzayı atmayı hedefleyen Meclis, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın başkanlığında mesaisine başladı.İlk oturuma katılan meclis üyelerinin heyecanları yüzlerinden okunuyordu.


KOMİSYONLAR BELLİ OLDU
Meclisin ilk toplantısında geçici olarak divan heyeti oluşturuldu. Kâtip üyeliklere Belediye Başkanı Aşgın tarafından meclisin en genç üyeleri Muhammed Fatih Temur ve Eren Atlas getirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda daha sonra Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, AK Parti Grup Başkanı Mustafa Tuzcu, CHP Grup Başkanı Tuncay Yılmaz ve MHP Grup Başkanı Selim Güloğlu birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından toplantıda gizli oy ile 1. Meclis Başkan Vekili ve 2. Meclis Başkan Vekili ile 2 Kâtip Üye ve 2 yedek Kâtip üye seçimleri yapıldı.

Daha sonra meclis toplantısında, 3 Encümen Üyesi, Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi, İmar Komisyon Üyesi ve Tarife komisyon üyesi, denetim Komisyon üyesi, Organize Sanayi Bölgesi müteşebbis heyete üyesi, Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyon üyesi, Defterdarlık Gelir Müdürlüğü Satış Komisyonuna üyesi, Tarihi Kentler Birliği Meclisi üyesi ile Çorum Belediyeler Çevre Birliği Meclisine üyesi seçimleri yapıldı


  

Belediye Meclisi’nin bugün gerçekleştirilen ilk toplantısında gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.
BAŞKAN VEKİLLERİ VE KATİPLER
Meclis ilk oturumunda organ seçimi yaptı. Kapalı oy açık tasnifle yapılan seçimlerde Belediye Meclisi Başkan Vekili İsmail Bölükbaş, 2. Meclis Başkan Vekili Ertuğrul Eren, Katip Üyeler Bilal Selman Özünel ve Semra Akyüz Akdağ’dan oluştu.
ENCÜMEN ÜYELERİ
Belediye Encümen Üyeliklerine Suat Aydoğan, Ubeydullah Ahıskalı ve Ertuğrul Eren seçildi.
PLAN VE BÜTÇE
Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliklerine Lemzi Çöplü, Muhammet Murat Kılıçlı, Reha Kip (AK Parti) Nazik Bulut, Rüştü Çağlar (CHP) seçildi.
İMAR KOMİSYONU
İmar Komisyonu Üyeliklerine Ünsal Yeter, Muhammet Fatih Temur, Osman Fatih Gümüş (AK Parti) Didem Semiz Tokgöz, Eren Atlas (CHP) seçildi.
TARİFE KOMİSYONU
Tarife Komisyonu Üyeliklerine Reşit Keleş, Semra Akyüz Akdağ, Cevdet Yalçınkaya (AK Parti) Uğur Soyocak, Hüseyin Gazi Uysal (CHP) seçildi.

Denetim Komisyonu Üyeleri, Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyete üye, Milli Müdafaa Mükellefiyeti Komisyonuna Üye, Defterdarlık Gelir Müdürlüğü Satış Komisyonuna üye, Tarihi Kentler Birliği Meclisi’ne üye, Çorum Belediyeler Çevre Birliği üye seçimleri de gerçekleştirildi.
Belediye Başkan Yardımcılarının maaşı Başkan’ın maaşının üçte ikisi olarak belirlendi.
Avrupa Birliği’nin Akıllı Şehirler Projesi için yapılacak çalışmalarda Başkan’a yetki verildi.

Belediye Meclisi toplantılarının sesli ve görüntülü kaydedilmesi kararlaştırıldı.
 

Çorum Belediye Meclisi’nin bugün gerçekleştirilen ilk toplantısında Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve CHP Grup Başkanı Tuncay Yılmaz arasında küçük bir tartışma yaşandı.

31 Mart yerel seçim sonrasında yeniden oluşturulan Belediye Meclisi bugün ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantı da Başkan Aşgın ve CHP Grup Başkanı Tuncay Yılmaz arasında küçük bir tartışma yaşandı.

Fatih Özüyağlı’nın Özel Kalem Müdürlüğü’ne atanmasını eleştiren Tuncay Yılmaz, “Yaptığınız ilk icraat partinizden ve ekibinizden seçilmiş olan belediye meclis üyesi Sayın Kenan Özüyağlı'nın oğlu Sayın Fatih Özüyağlı'yı özel kaleminiz olarak atadınız. Her ne kadar kanuna uygun olsa da bu atama siyasi ahlaka uygun mudur? Yerel basında çıkan haberleri takip ettiğimizde kampanyanız boyunca sıkça bahsettiğiniz adalet, liyakat, istişare söyleminin askıda kalarak bir söylemden öteye gidemediğinin ilk göstergesi oldu. Çorum kamuoyunda partinize ve şahsınıza oy verenlerin bile vicdanlarını sızlatmıştır” diye konuştu.

BAŞKAN  H.İ. AŞGIN; BU KONUYU TARTIŞTIRMAM BİLE

Bunun üzerine konuşan Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ise “Fatih Özüyağlı kardeşimizin Özel Kalem Müdürü olarak atanması yasal mevzuat gereği benim tasarrufumda olan bir konudur. Bunu tartıştırmam. Özel kalem mahremdir, bu kardeşimizi çocukluğundan itibaren tanıyorum ve liyakatına güveniyorum. Eğer bununla ilgili bir problem varsa bunun söylenmesi, tartışılması, eğer orada yanlış bir iş varsa bunun söylenmesini arzu ederdim. Bunun yerine burada siyaset yapmak adına farklı zeminlere çekilmesini doğru bulmuyorum. Fatih Özüyağlı benim Özel Kalemimdir ve bunu da tartıştırmam. CHP’yi kazanan belediyeler de var. Onlar özel kalemlerini nasıl atıyorlar bir de onlara baksınlar. Orada liyakat, ehliyet görmeyeceklerdir. Kendisine son derece güvendiğim için atamışızdır. Bunun tartışılacak bir şeyi yoktur” dedi.

Tuncay Yılmaz, ise “Her ne kadar hukuka uygun olsa da siyasi ahlakla örtüşmemekte” diyerek cevap verdi.

Tuncay Yılmaz’ın, “Sayın Başkan yine devir teslim töreninde şöyle bir ifade kullandınız. ‘Bu seçimler sanki Çanakkale Meydan Muharebesi gibiydi. Biran uyusak düşman kazanacak’ diyerek AK Parti seçmeni dışında kalan yaklaşık 89 bin oy alan diğer partileri düşman ilan ettiniz” sözlerine de cevap veren Belediye Başkanı Aşgın; “Çanakkale kısmına gelelim. Böyle bir cümle kullandık. Ancak AK Parti ve MHP olarak biz bu seçimleri ‘Beka’ sorunu olarak gördük. Çanakkale’de hangi düşmanlarımız bizimle savaşmaya gelmişlerse onların Türkiye’ye taarruz yaptığını düşünüyoruz. Bu süreci güçlü bir liderlik geçmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Çanakkale’deki mücadelemiz alevisiyle, sünnisiyle, çerkesiyle, kürdüyle beraber verdik. Şuan ki bu mücadeleyi de beraber veriyoruz. Sizin bu alınganlığınız beni çok üzdü. Bizim gibi düşünmeyenlere nasıl Çanakkale’de savaştığımız Fransızların, İngilizlerin yerine koyacağımızı düşündünüz? Bunu esefle size iade istiyoruz. MHP ve AK Parti ile bu mücadele yapılıyor. Aynen Çanakkale ruhuyla mücadele ettik” dedi.

Tuncay Yılmaz ise, “Şunu söylemenizi beklerdik. CHP kazanmış olsaydı memleket mi bölünürdü? Bir özür borcunuz var onu rica ettik, özür dilemiyorum derseniz biz onu almayız” diyerek tepki gösterdi.

Aşgın da “Bırakın da ne söyleyeceğime ben karar vereyim. Siz konuştunuz dinledim, bunlar siyasi atışmalar. Lütfen buyurun yerinize” cevabını vererek, tartışmaya son verdi.


 
Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat