Çorum Çimento Fabrikası Üretimi durdurdu!

ÇORUM 1 Ocak 2019 21:55
Videoyu Aç Çorum Çimento Fabrikası Üretimi durdurdu!
A
a

Çorum’un en büyük istihdam alanlarından biri olan Çimento Fabrikasında ekonomik sorunlar nedeniyle üretim faaliyetleri tamamen durduruldu. 1957 yılında Çorum’un ilk büyük sanayi tesisi olarak kurulan çimento fabrikası yaklaşık bir yıl önce fabrika yönetiminin aldığı karar ile fırın ve konkasör üretimini durdurmuş, 90 çalışanını işten çıkarmıştı...

Çorum’daki fırın ve konkasör gibi bölümlerinde üretime ara veren Brezilyalı Votorantim şirketinin sahip olduğu fabrika, yine kendi şirket bünyesinde yer alan Yozgat Çimento Fabrikası’ndan getirilen klinkeri Çorum’da öğüterek çimentoya dönüştürüyordu. 2013 yılından bu yana fabrika işletmecisi olan Votorantim şirketi geçtiğimiz günlerde klinker öğütme işine de son verip, üretimi tamamen durdurma kararı aldı. Bundan sonraki süreçte fabrikada sadece Ankara Hasanoğlan Çimento Fabrikası’ndan getirilecek, torba çimentonun satılacağı öğrenildi. Şirket yetkililerinin bu kararından sonra 20 işçi daha işten çıkarıldı.

EKONOMİK VE SOSYAL KATKI VERDİ

Çorum Çimento Fabrikası, kurtulduğu günden itibaren, Çorum’un ekonomik, sosyal, kültürel, sportif hayatında çok önemli bir yere sahip oldu. Bir zamanlar Çorum’un sanayileşmesinde “okul” görevi yaptı. Sosyal tesisiyle, yüzme havuzuyla, kültür ve spora katkılarıyla, Çorum’un en “gözde” kurumu olmuştu.


TOPLAM 110 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI
Çorum Çimento Fabrikasından son iki yılda işten çıkarılan işçi sayısı toplam 110 oldu. Fabrika şu anda ise 9 sendikalı işçi, 7 taşeron ve 2 beyaz yakalı olarak tanımlanan personellerle fabrikanın paketleme kısmında torbalı çimento satışı yapıyor.

Kaynak : www.hitittv.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat