Çorum'da Yeni adli yıl törenle açıldı

ÇORUM 4 Eylül 2018 10:30
Videoyu Aç Çorum'da Yeni adli yıl törenle açıldı
A
a

Çorum'da, yeni adli yılın açılışı nedeniyle tören düzenlendi. Adalet Sarayı önündeki Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törene Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Adalet Komisyonu Başkanı Serdar Ceylan, İdare Mahkemesi Başkanı Kemaleddin Özdemir, Baro Başkanı Altan Akpınar, hakim, savcı, avukat ve adliye personeli katıldı...


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca, Adalet Komisyonu Başkanı Serdar Ceylan ve Baro Başkanı Altan Akpınar Atatürk büstüne çelenk sundu.

Törende bir konuşma yapan Baro Başkanı Altan Akpınar, Türkiye’de istenilen hukuk devletine var olan hukuku tanıyan  ve uygulayan,  olması gereken hukuku araştıran, hukuk bilimi gereklerine göre mesleğini yerine getiren, genel kültürle donanmış, mesleki formasyona sahip,  hukuk ve adalete inançla bağlı, ahlaklı, erdemli, bilgili, kültürlü, geniş ufuklu, hoşgörülü, insan sevgisiyle dolu, insan haklarına saygılı, sorumluluk duygusu gelişmiş, küçük hesapların peşinden gitmeyen, mesleğin saygınlığına ve onuruna düşkün,  iş sahiplerine ve meslektaşlarına karşı davranışlarında asgari nezaket kurallarını unutmayan,  tarafsız, daima hakkı ve haklıyı, adaleti ve huzuru savunan,  yargının bağımsızlığını koruyan, avukat, hakim savcı ve adliye personeli sayesinde yaşama geçeceğini söyledi.

Böylelikle, hain bir örgütün darbe vurduğu “adalet” duygusu yeniden güven kazanacağını ve milletin gönlündeki o yüce makama, “peygamber postu” na yeniden kurulacağını ifade eden Akpınar, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “İçinde bulunduğumuz dönemin bize en fazla ihtiyaç duyulan bir dönem olduğunu hiç unutmayalım. Yargının hepimizce bilinen sorunlarını çözmek için birlikte ve el ele olalım. Hukukun üstünlüğü, hukuk devleti, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı, hakim güvencesi, savunma hakkının kutsallığı, adil yargılama ve hukukun eşitliği ilkeleri gibi bizi bir kılan çok fazla ortak değere sahibiz.  Konuşarak, uzlaşarak çözemeyeceğimiz hiçbir sorun olamaz. Görevini yerine getirirken her hukukçu mesleğinin etik ilkelerini, sorumluluklarını, yargılama faaliyetinin önem ve değerini hiç aklından çıkarmamalı, toplumun kendilerini dikkatle izlediğini bilmeli, adalet kavramına leke düşürecek her davranıştan sakınmalıdır. Güvenilir, inanılır ve saygı duyulur bir adalet kurumu için avukat, hakim, savcı ve vatandaş menfaatleri farklı ve birbiri ile yarışan değildir. Adalete saygı ve güven kalmazsa kaybeden tüm hukukçular ve millet olacaktır.

Kaynak : Çorum Hakikmiyet Gazetesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

YENİLENEN SİTEMİZİ NASIL BULUYORSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
  • http://www.hitittv.com Çorum'un Ulusal ve Yerel
  • İnteraktif haber sitesi
  • Sondakika Çorum Haberleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat